[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Stredoškoláci u pápeža: Škola je nádej, chce to reálne, nie virtuálne vzťahy
P:3, 22. 05. 2021 15:28, ZAH

Vatikán 22. mája (RV) „Keď sa stretnú duchovná plodnosť učiteľov a „sny“ študentov, neexistuje vírus, ktorý by ich mohol zastaviť!“ To sú slová pápeža Františka, ktoré adresoval vedeniu i študentom Inštitútu Ambrosoli z mestečka Codogno v severotalianskom regióne Lombardia pri osobitnej audiencii v sobotu 22. mája. Spomínané mesto je známe tým, že sa v ňom objavil vôbec prvý prípad COVIDu-19 v Taliansku.

Študenti Inštitútu Ambrosoli napísali pápežovi Františkovi list, v ktorom sa mu zverili so svojimi bolesťami prežitými počas pandémie v jednom z najviac zasiahnutých talianskych regiónov. Z Codogna pochádza aj Mons. Fisichella, predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie, ktorý bol tiež prítomný na audiencii.

Spomínaná stredná odborná škola vznikla v 60. rokoch minulého storočia a v súčasnosti pripravuje mladých na prácu v hoteliérstve, administratíve, v pekárstve a cukrárstve i na technické profesie v oblasti poľnohospodárstva.

Svätý Otec nazval školu „znamením nádeje v čase krízy“, pretože mladých pripravuje priamo na prácu a „práve oblasť zamestnania je jednou z obetí tejto pandémie“, skonštatoval Svätý Otec.

„V týchto mesiacoch ku mne prišli správy o rozličných veľmi pozitívnych skúsenostiach skupín učiteľov a študentov v Taliansku i v iných krajinách. Skúsenosti, ktoré ukazujú, že keď sa stretnú duchovná plodnosť učiteľov a „sny“ študentov, neexistuje vírus, ktorý by ich mohol zastaviť!

Vy, chlapci a dievčatá máte v sebe istú silu, túžbu, ktorá keď je stimulovaná a  sprevádzaná  múdrosťou a nadšením dospelých, prináša prekvapivé plody. Dobre to povedala pani riaditeľka: je treba učiteľov, ktorí by boli majstrami v tom najušľachtilejšom zmysle slova.“

Pápež František vyzdvihol dôležitosť úzkej väzby medzi štúdiom a prácou a zároveň dimenziou srdca, čiže túžbami, ašpiráciami a citmi: „Hlava, srdce a ruky: je to kruh, ktorý treba vždy udržiavať otvoreným a dynamickým“.

Pandémia zabránila priamym vzťahom medzi študentmi i učiteľmi. Ako však zdôraznil Svätý Otec, z tejto negatívnej skúsenosti sa môžeme poučiť o „dôležitosti medziľudských vzťahov – tých reálnych, a nie virtuálnych“:

„Vy chlapci a dievčatá ste deťmi digitálnej spoločnosti, ktorá otvorila nové cesty poznaniu a komunikácii; už však vieme, že je tu nebezpečenstvo uzavrieť sa do seba a vidieť realitu vždy prostredníctvom istého filtra, ktorý len zdanlivo dáva rásť našej slobode.

Skúsenosť pandémie s touto „abstinenciou“ od priateľských vzťahov, nech vo vás, ktorí si to uvedomujete, stimuluje väčší kritický zmysel pri používaní týchto nástrojov; aby zostali takými, čiže nástrojmi, podriadenými nášmu intelektu a vôli.“

Svätý Otec vedeniu školy i jej študentom nakoniec zaželal nasledovné:

„Nech každý z vás cíti túžbu ďakovať Bohu za príležitosť školy: miesta, kde rastie hlavou, rukami i srdcom; miesta, kde sa učíme prežívať vzťahy otvoreným, úctivým a konštruktívnym spôsobom; miesta, kde sa stávame uvedomelými a zodpovednými občanmi.“( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210522002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]