[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

SAVIO spustilo zbierku na pomoc zasiahnutým pandémiou v Indii
P:3, 21. 05. 2021 12:35, DOM

Bratislava 21. mája (TK KBS) Druhá vlna pandémie Covid-19, ktorá v druhej polovici apríla náhle zasiahla Indiu, má ťažký dopad na celú krajinu, najmä v štátoch Karnataka a Kérala. Práve tieto dva štáty sú svedkami neustáleho nárastu počtu pozitívnych prípadov nákazy a úmrtí. Denne hlásia viac ako 35 000 nových prípadov nakazených.

Aby sa zabránilo šíreniu ochorenia, bol vyhlásený pätnásťdňový lockdown, čo má rozsiahle negatívne dôsledky. Množstvo pracovníkov zostalo bez práce a ich rodiny nemajú prostriedky na prežitie. Niektorí z nich sa vrátili späť domov do okolitých dedín, avšak ak sú nakazení vírusom, nemajú možnosť vyhľadať lekársku pomoc. Väčšina dedín a slumov v štáte Karnataka totiž nemá kvalitné nemocnice či zdravotnícke zariadenia na liečbu infikovaných pacientov, chýba tiež vybavenie ako  kyslík, lekárničky a podobne.

V štáte Kérala sú zdravotnícke zariadenia pomerne kvalitné, ale kvôli nárastu infikovaných osôb hlásia nedostatok zdravotníckeho vybavenia a personálu. Nakazení zúfalo hľadajú pomoc v preplnených nemocniciach, kde ich z kapacitných dôvodov nemôžu prijať. Zdravotnícky systém kolabuje, preto sa v pomoci všemožne angažuje aj občianska spoločnosť. India sa s prosbou o pomoc obracia na celý svet. Občianske združenie Savio preto spustilo zbierku na pomoc trpiacim v Indii.

V tejto ťažkej situácii podáva pomocnú ruku BREADS (Bangalore Rural Educational and Development Society), rozvojová organizácia Saleziánov don Bosca Bangalore, India. Táto organizácia má dlhoročné skúsenosti aj s humanitárnou pomocou v prípade prírodných či iných katastrof v tejto oblasti. Príkladom je pomoc v období záplav, kedy ste ich prácu podporili s našim občianskym združením SAVIO cez zbierku Tehlička 2018.

Aj minulý rok, počas prvej vlny pandémie Covid-19, bola organizácia BREADS zapojená do pomoci, napríklad poskytovaním dávok a finančnej pomoci chudobným, migrantom, starším ľuďom, sirotám a vdovám. Aktuálne sa saleziáni z Bangalore usilujú pokračovať v pomoci tým najzraniteľnejším skupinám v spoločnosti počas druhej vlny pandémie, ktorá je oveľa ničivejšia a vy im môžete podať pomocnú ruku s nami.

Jedna z hlavných aktivít, ktorú realizujú, je distribúcia potravín pre chudobné rodiny a infikovaných pacientov, ktorí zotrvávajú v domácej karanténe. Títo ľudia, ktorí sú závislí na dennom zárobku, nemajú možnosť pravidelne si zabezpečiť potraviny, keďže v mnohých prípadoch sú všetci členovia rodiny z dôvodu bezpečnosti v karanténe. Nemajú možnosť ísť do práce, aby si zarobili a mohli nakúpiť potrebné suroviny pre domácnosť. BREADS v spolupráci s centrami dona Bosca oslovuje tieto rodiny a ľudí a distribuuje varené jedlá alebo potravinové balíčky priamo pred dvere ich domovov, aby sa zamedzilo šíreniu nákazy. Potravinové balíčky obsahujú ryžu, múku, zeleninu, vajíčka, olej a hygienické pomôcky, ktoré by mali slúžiť po dobu 2 týždňov karantény v domácnosti.

Ďalšou aktivitou je distribúcia balíčkov so zdravotníckymi pomôckami pre pacientov v domácej liečbe. Mnohí z nich si totiž nemôžu dovoliť nákup základných pomôcok na liečbu a zmiernenie príznakov Covid-19. Balíček bude obsahovať základné lieky (ivermektín, vitamíny, zinok, sirup proti kašľu), pulzný oxymeter, nafukovacie matrace a dezinfekčné prostriedky. Saleziáni v Bangalore zároveň vytvárajú priestor pre online konzultácie a rozhovory pre osoby, ktoré kvôli pandémii trpia traumami.

Mnohé saleziánske centrá a školy sa menia na liečebné centrá, kde sa poskytuje ošetrenie pacientom s covidom-19, ktorí majú mierne až stredné ťažké príznaky. Do centier je dosadený personál z nemocníc (lekári a zdravotné sestry), avšak stále chýbajú základné materiály na ochranu pred nákazou, hygienické pomôcky a potravinové balíčky. Táto potreba vznikla z dôvodu, že štátne a súkromné nemocnice sú už preplnené, preto nie je možné poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Aj napriek tomu, že systémy verejného a súkromného zdravotníctva sa snažia bojovať s touto situáciou čo najlepšie, prípady nákazy a úmrtnosť stále stúpajú.

Súčasťou podporných aktivít sú aj mládežnícke dobrovoľnícke skupiny, ktoré pomáhajú s distribúciou základných balíčkov do domácností a aktívne sa zapájajú do pomoci v nemocniciach, kde prinášajú radosť a útechu nielen pacientom, ale aj pracovníkom v prvej línii. Taktiež pomáhajú v šírení povedomia o dodržiavaní hygienických zásad a o možnostiach a potrebe zaočkovať sa. Pracovníci organizácie BREADS a saleziáni z Indie sa obracajú aj na nás s prosbou o modlitby a finančnú pomoc. Výdavky spojené s realizáciou aktivít sú vysoké, keďže ich snaha je pomôcť čo najvyššiemu počtu ľudí a rodín," uvádza SAVIO

-
Zdroj: savio.sk( TK KBS, sav, ml; pz ) 20210521028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]