[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fr. Alan Ján Dely OP: Pandémia pomohla ukázať mnohým silu modlitby 
P:3, 21. 05. 2021 08:26, DOM

Bratislava 21. mája (TK KBS) Hoci pandémia pomohla viacerým ľuďom objaviť či znovuobjaviť cestu modlitby, omnoho dôležitejšie je na tejto ceste vytrvať, vraví domikán fr. Alan Ján Dely OP. „Je sprievodcom, ktorý nás neúnavne vťahuje do evanjeliového príbehu Božieho syna,“ hovorí promótor pre ruženec pri príležitosti mariánskeho mesiaca máj.

- Pandémie nás spomalila. Priblížila viac k hodnotám. Aj duchovným. Mnohí našli opäť cestu k modlitbe. Modlitbe ruženca. Prečo ho brať do ruky a modliť sa ho? 

Zrejme aj preto, aby sme na nastúpenej ceste modlitby vytrvali. Hoci pandémia pomohla viacerým ľuďom objaviť či znovuobjaviť cestu modlitby, omnoho dôležitejšie je na tejto ceste vytrvať. A stáročiami overenou pomôckou pre vytrvanie v modlitbe je práve ruženec. Či sme totiž na začiatku tejto cesty a preferujeme ústnu modlitbu alebo sme si už prešli hodný kus cesty a obľúbili sme si rozjímavú modlitbu či meditáciu, ruženec je naším osvedčeným sprievodcom na ceste modlitby. 

- Takže je naším sprievodcom neustále ... 

Je sprievodcom, ktorý nás neúnavne vťahuje do evanjeliového príbehu Božieho Syna (veď ruženec je evanjelium v kocke) a pred naše oči kladie mnohé podstatné hodnoty: lásku k Slovu, službu blížnemu, nezištnosť... Ruženec je sprievodca, ktorý nás vovádza do spoločenstva s Máriou a Ježišom, ktorý nás učí, ako zosúladiť každodenný ľudský rytmus nášho života s rytmom Božieho života, rytmom Lásky.    

- K osobitnej ružencovej reťazi modlitieb nás pozýva aj pápež František. V čom vidíte význam podobnej reťaze?

Každá modlitbová reťaz je osožná. Je akoby ozvenou slov apoštola Pavla: "Bez prestania sa modlite" (1Sol 5,17). Každá takáto reťaz nám pripomína, že modlitba musí byť najmä vytrvalá. Modlitba, ak človek berie vážne svoju vieru, nie je sporadickou záležitosťou slávnostných dní, ale každodennou realitou, ktorá živí živý vzťah s Bohom. Navyše, májová modlitbová reťaz, do ktorej pápež František pozval celú Cirkev, je aj ozvenou udalostí po Nanebovstúpení Pána, keď prvotná Cirkev jednomyseľne zotrvávala na modlitbách (porov. Sk 1,14). 

- Môžu teda modlitby napomôcť aj pri pandémii? 

Spoločná modlitba má mať pevné miesto v živote veriaceho človeka. Ak sa hovorí, že pandémiu porazíme iba spoločnými silami, teda keď sa všetci budeme správať zodpovedne, tak niečo podobné platí aj pri modlitbe za jej skore úkončenie: čím viac úprimne sa modliacich ľudí sa do nej zapojí, tým lepšie. Modlitba spoločenstva je silnou "zbraňou", ktorú nám Pán daroval.

- Ľudia sa modlia ruženec. Ale čo mladí ľudia? V čom je pre nich dnes príťažlivý?

Poznám viacerých mladých, ktorí si obľúbili nielen modlitbu ruženca, ale dokonca aj Pompejskú novénu, pri ktorej sa človek modlí každý deň tri ružence po dobu 54 dní. Mnohí mladí dnes túžia po autenticite katolíckej viery. Nechcú žiť nejakú jej lacnú napodobeninu, práve naopak, chcú ísť do hĺbky; nechcú svoju vieru prežívať len sporadicky, keď majú z toho nejaký úžitok, práve naopak, chcú svoju vieru žiť verne každý deň. A práve v tom im môže pomôcť každodenná modlitba ruženca. 

- K čomu teda pozýva modlitba ruženca? 

Ruženec totiž modliaceho pozýva na hlbinu, ku každodennej vernosti, k odvážnemu prežívaniu viery. V modlitbe ruženca je akoby ukrytá autenticita katolíckej viery. A mysím, že práve to je jedna z tých podstatných čŕt, ktorou si ruženec získava srdcia mladých. ( TK KBS, jde, ml; pz ) 20210521020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]