[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 03. 12. 2023   Meniny má Oldrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Viliam Judák konsekroval obnovený kostol v obci Horná Súča
P:3, 21. 05. 2021 07:52, DOM

Horná Súča 21. mája (TK KBS) Veriaci farského spoločenstva a obyvatelia obce Horná Súča sa dočkali obnovy interiéru svojho farského kostola sv. Jána Nepomuckého. Kostol po vykonaní obnovy interiéru a osadení nového oltára konsekroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák 16. mája 2021, ktorý je súčasne dňom 250. výročia posviacky chrámu a zároveň sviatkom patróna kostola a celej farnosti sv. Jána Nepomuckého.

Konsekrácia sa uskutočnila počas svätej omše, ktorú nitriansky diecézny biskup celebroval spolu s administrátorom farnosti Tomášom Zelenákom a ďalšími kňazmi nemšovského dekanátu. Vzhľadom na pandemické opatrenia sa síce nemohli veriaci z miestnej farnosti na slávnosti zúčastniť v takom počte, ako by sa pri takejto významnej príležitosti patrilo, ale pomaly sa zlepšujúca pandemická situácia čoskoro umožní, aby si obnovený interiér farského chrámu pri farských bohoslužbách už aj s účasťou verejnosti mohli postupne užiť všetci. Je to zároveň pre nich aj dobrý dôvod pre ukončenie sledovania bohoslužieb pri televíznych obrazovkách a návrat do chrámu k živej a aktívnej účasti na liturgických sláveniach.

Farský kostol v Hornej Súči bol postavený v roku 1771, kedy na žiadosť grófa Jána Krstiteľa Illésházyho bola dňa 30. marca 1771 na základe rozhodnutia vtedajšieho nitrianskeho diecézneho biskupa Jána VIII. Gustíniho erigovaná i nová farnosť  a Horná Súča sa tak oddelila od Dolnej Súče. Bol vymenovaný i prvý hornosúčanský farár Andrej Meszáross, ktorý bol slávnostne uvedený do úradu farára pri slávnosti, ktorá sa konala na 3. nedeľu po Zoslaní Ducha Svätého 9. júna 1771.

O stavbu farského kostola sa osobne postaral práve gróf Ján Illesházy, a kostol bol v priebehu jedného roka  postavený na konci dediny. Okolo kostola bol cintorín a celý areál bol obohnaný múrom – parkanom. Do roku 1913 to bol jednoloďový chrám, v tom roku boli dobudované dve bočné lode, čím sa stal trojloďový chrám. farský kostol prešiel za svoju históriu viacerými opravami a úpravami. Roku 2010 dostal vymaľovaním zvonka nový vzhľad. Na hlavnom oltári je v strede socha patróna kostola sv. Jána Nepomuckého, po bokoch je sv. František Xaverský a sv. Alojz Gonzaga. V ľavej bočnej lodi sa nachádza oltár Božského Srdca Ježišovho, v pravej oltár Panny Márie. Na chóre sa nachádza dvojmanuálový organ postavený roku 1943 firmou Važanský z Nitry. Vo veži kostola sa nachádzajú 4 zvony.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký  ( TK KBS, tu; ml ) 20210521019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]