[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka univerzita ukončila akademický rok odovzdávaním ocenení
P:3, 20. 05. 2021 10:45, DOM

Ružomberok 20. mája (TK KBS) Na Katolíckej univerzite v Ružomberku sa konalo slávnostné ukončenie akademického roka 2020/2021. Te Deum bolo spojené so zasadnutím Kolégia rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku. Na ňom odovzdali ocenenia udelené pri príležitosti 20. výročia založenia KU v Ružomberku v roku 2020.

Program začal ďakovnou svätou omšou v Univerzitnom kostole sv. Rodiny v Rybárpoli. Hlavným celebrantom bol Mons. Ján Kuboš, spišský diecézny administrátor, ktorý sa vo svojej kázni zameral na fenomén „pravdy“ a potrebu jej neustáleho hľadania, najmä v dnešnej dobe. Po jej skončení nasledovalo zasadnutie kolégia s odovzdávaním ocenení.

Ruzomberok, Katolicka univerzita, Te Deum

„Je to nesmierny dar, že tu existuje Katolícka univerzita v Ružomberku. Nebolo ľahké ju vybudovať, nie je ľahké zabezpečiť jej existenciu, ale je dôležité, že ju máme ako najvyššiu katolícku vzdelávaciu inštitúciu. Je to mladá a perspektívna univerzita a vidím, že máme obrovský potenciál a priestor na rozvoj, takže nám neostáva nič iné, len ho využiť," uviedol rektor KU Jaroslav Demko.

Vzhľadom na pretrvávajúci nepriaznivý stav pandemickej situácie sa rozhodla Katolícka univerzita v Ružomberku udeľovať  ocenenia osobnostiam cirkevného aj svetského života a inštitúciám po jednotlivých etapách (resp. pri osobnom stretnutí s ocenenými). Ocenenie zlatou medailou Katolícka univerzita v Ružomberku udelila piatim osobnostiam.

Sú to - Giuseppe kardinál Versaldi z Kongregácie pre katolícku výchovu, Stanislav Ján kardinál Dziwisz, emeritný arcibiskup – metropolita krakovský, Zenon kardinál Grocholewský, emeritný prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu, prof. A. James McAdams, profesor medzinárodných záležitostí na University of Notre Dame v USA a Milan Fiľo, predseda predstavenstva spoločnosti ECO-INVESTMENT, a.s..

Milan Fiľo uviedol vo svojej ďakovnej reči: „Je mi nesmiernou cťou byť v tento slávnostný deň na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku a prevziať z rúk pána rektora mimoriadne ocenenie. Som zaň hlboko vďačný celému kolégiu. Príbeh Katolíckej univerzity sa začal písať dlho pred jej oficiálnym otvorením. Všetci, ktorí si na to pamätajú mi určite dajú za pravdu, že jej zrodenie v Ružomberku nebolo jednoduché. Vďaka patrí najmä otcom biskupom Mons. Balážovi, Mons. Tondrovi a Mons. Sečkovi, ktorí sa zaslúžili o jej vznik a podporovali ju svojimi modlitbami, radami a usmerneniami. Jej úspešný príbeh je však dielom aj mnohých ďalších: rektorov, pedagógov, podporovateľov a samozrejme aj študentov," povedal ocenený zlatou medailou KU v Ružomberku.

Katolícka univerzita v Ružomberku udelila celkovo 53 ocenení pamätnou medailou pre osobnosti a 33 ocenení pamätnou medailou pre inštitúcie. Ocenenie pamätnou medailou KU udelila domácim a zahraničným osobnostiam a inštitúciám, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o vznik a rozvoj Katolíckej univerzity v Ružomberku a jej predchodcov, vznik a rozvoj fakúlt Katolíckej univerzity, ako aj o budovanie prostredia na rozvoj katolíckeho vysokého školstva. Pamätnú medailu univerzita udeľuje významným osobnostiam z duchovného, akademického, politického života a verejnej správy.

Medzi navrhovanými osobnosťami na ocenenie pamätnou medailou sú všetci doterajší veľkí kancelári KU, rektori KU, prví dekani fakúlt a ďalšie významné domáce a zahraničné osobnosti. Pamätná medaila KU bola udelená nasledujúcim organizáciám a inštitúciám: Medzinárodnej federácii katolíckych univerzít, Európskej federácii katolíckych univerzít, KBS ako zriaďovateľovi KU, ôsmim domácim a šestnástim zahraničným univerzitám a vysokým školách a šiestim ďalším inštitúciám z verejnej správy a súkromného sektora.

TK KBS informoval Martin Pinkoš( TK KBS, mpi; ml ) 20210520021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]