[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začína sa Ignaciánsky jubilejný rok, v Pamplone ho otvorí páter Arturo Sosa
P:3, 19. 05. 2021 14:46, ZAH

Španielsko 20. mája (RV) V Pamplone na severe Španielska vo štvrtok 20. mája slávnostne otvoria Ignaciánsky jubilejný rok s mottom „Vidieť všetky veci novým spôsobom v Kristovi“. Príležitosťou je 500. výročie obrátenia sv. Ignáca z Loyoly po jeho zranení nohy guľou z kanóna pri obrane pevnosti Pamplona.

Generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej páter Arturo Sosa Abascal otvorí jubileum pri svätej omši v Pamplone, ktorej bude o 18. hodine predsedať miestny biskup Mons. Francisco Pérez González. Slávnosť bude možné sledovať v internetovom strímingu.

Rehoľa jezuitov slávi jubileum v spojení s celou Cirkvou ako príležitosť prehĺbenia sa v duchovnom živote a apoštolskom eláne, opierajúcom sa o metódu ignaciánskych duchovných cvičení a duchovného rozlišovania. Práve duchovné cvičenia sú živým pokladom, ktorý slúži vnútornému obráteniu a duchovnému rastu nespočetných kresťanov na ich ceste nasledovania Krista v rozličných formách povolania. 

Zranenie v boji bolo pre baskického šľachtica s pôvodným menom Iñigo López de Oñaz y Loyola štartovacím bodom cesty obrátenia, ktorá viedla cez náročné momenty zápasu o fyzické prežitie, ale i cez chvíle nudy počas rekonvalescencie, ktorá sa pre neho stala akýmsi osobným „lockdownom“. Práve v tej dobe sa ho Boh dotkol pri čítaní Života Krista od Ludolfa Saského a Zlatej legendy s krátkymi životopismi svätých od Jakuba de Voragine. Po týchto knihách siahol Ignác z dlhej chvíle, keď mu nedokázali priniesť žiadny z vtedajších „bestsellerov“ o rytierstve a dvorných zápletkách. 

Objav rozlišovania vo vlastnom vnútri medzi dvoma typmi túžob - po svetskej sláve a po službe Večnému Kráľovi - ho viedol k prehodnoteniu dovtedajšieho života a rozhodnutiu sa pre radikálnu chudobu, apoštolát a štúdium. Výsledkom bolo vytvorenie apoštolskej skupiny „priateľov v Pánovi“ a neskôr založenie rehole Spoločnosti Ježišovej.

Ignaciánsky jubilejný rok, ktorý potrvá do sviatku sv. Ignáca 31. júla 2022, vo svojom priebehu pripomenie aj 400. výročie kanonizácie sv. Ignáca. Svätorečený bol spolu s Františkom Xavérskym, Teréziou Avilskou, Filipom Nerim a Izidorom z Madridu 12. marca 1622 pápežom Gregorom XV., po ktorom nesie meno aj známa Gregoriánska univerzita.

Pred vstupom do Ignaciánskeho jubilejného roka sa generálny predstavený jezuitov P. Arturo Sosa obrátil v liste na všetkých členov rehole, aby stredobodom ich prežívania Ignaciánskeho roka bola výzva „umožniť Pánovi pracovať na našom obrátení, ako nás k tomu inšpiruje Ignácova osobná skúsenosť“. V zodpovednosti za odovzdávanie charizmy sv. Ignáca ďalším generáciám vyzýva generálny predstavený všetkých členov rehole k rozvíjaniu „širokej a hlbokej kultúry nových povolaní“.

 

Ignaciánsky jubilejný rok na Slovensku

Na Slovensku, kde má rehoľa jezuitov bohatú históriu i súčasnosť, sa vstup do jubilea nesie v duchovno-umeleckom štýle. V sobotu 15. mája sa pri lutnovom koncerte s úryvkami z Ignácovej autobiografie prenášanom z Kostola Najsvätejšieho Spasiteľa  v Bratislave prihovoril aj provinciál Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej páter Jozef Šofranko SJ. Motto jubilejného roka „Vidieť všetky veci novým spôsobom v Kristovi“ je podľa jeho slov výzvou pre každého kresťana dnes rovnako ako v čase sv. Ignáca.

Vo štvrtok 20. mája bude otvorenie Ignaciánskeho jubilejného roka spojené s požehnaním „Ignaciánskej cesty“ v parku Exercičného domu sv. Ignáca v Prešove. Eucharistickej slávnosti v kaplnke pod Kalváriou bude predsedať prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ.

Slovenskí jezuiti sa na prahu jubilejného roka tešia aj zo svojho novokňaza pátra Martina Benka, ktorý bude sláviť primície v nedeľu 4. júla v Kostole Božského Srdca Ježišovho v Košiciach.

Úctu k predchodcom prejavili slovenskí jezuiti nedávnym prenesením telesných pozostatkov piatich osobností rehole do jezuitskej hrobky v Ružomberku. Ide o členov rehole, ktorí zomreli v dobe náboženskej neslobody v 70. rokoch a boli pochovaní na  cintoríne v Beckove: pátri Rudolf Mikuš, Ján Gallas, Štefan Polóny, Ľudovít Eiselle a brat Vojtech Kulšický.

 

Knižný rozhovor „Na ceste s Ignácom“

V súvislosti s Ignaciánskym jubilejným rokom hodno spomenúť, že začiatkom mája vyšla vo viacerých jazykoch kniha „Na ceste s Ignácom“. Ide o knižný rozhovor pátra Artura Sosu so španielskym novinárom Daríom Menorom. Okrem svojej osobnej skúsenosti jezuitu v ňom páter Sosa predstavuje aj apoštolské preferencie, ktoré si Spoločnosť Ježišova zvolila na obdobie najbližších desiatich rokov s potvrdením zo strany pápeža Františka.

Štyri zvolené priority sú nasledovné: 

1. Ukazovať cestu k Bohu prostredníctvom Duchovných cvičení a rozlišovania; 2. Kráčať s chudobnými, vyhnancami sveta, tými, ktorých dôstojnosť bola porušená, v poslaní zmierenia a spravodlivosti; 3. Sprevádzať mladých ľudí pri vytváraní budúcnosti naplnenej nádejou; 4. Spolupracovať pri starostlivosti o náš spoločný dom.

Dodajme, že k misii jezuitov patrí aj služba informovania o dianí v centre univerzálnej Cirkvi prostredníctvom Vatikánskeho rozhlasu a udržiavanie živého kontaktu veriacich s každodenným magistériom Svätého Otca. Slovenskí jezuiti sú na tomto poli činní od roku 1947 až dodnes, keď má Vatikánsky rozhlas multimediálny charakter a je známy aj cez svoj portál Vatican News.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210519031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]