[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V seminári v Spišskej Kapitule oslávili patróna sv. Jána Nepomuckého
P:3, 19. 05. 2021 13:06, DOM

Spišská Kapitula 19. mája (TK KBS) Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule má patróna sv. Jána Nepomuckého. V tomto roku jeho spomienka pripadla na Siedmu veľkonočnú nedeľu, preto v seminári oslávili svojho patróna na nasledujúci deň, v pondelok 17. mája. Samotnému sláveniu predchádzala deväťdňová príprava, počas ktorej sa modlili deviatnik k sv. Jánovi Nepomuckému.

Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bol diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš, koncelebroval emeritný biskup Mons. Andrej Imrich, predstavení kňazského seminára a ďalší kňazi. V homílii sa zúčastneným prihovoril Patrik Taraj, osobný tajomník diecézneho administrátora. Témou príhovoru boli tri druhy modlitby, pričom vyzdvihnutá bola dôležitosť meditácie a kontemplácie v živote kňazov a zasvätených osôb.

Na záver svätej omše rektor seminára Peter Majda poďakoval obom otcom biskupom za to, že im na seminári záleží, čo dávajú najavo hlavne svojimi návštevami a svätou omšou vždy počas spovednej stredy (každý druhý týždeň). Pri svätej omši spievala Schola cantorum nášho kňazského seminára pod vedením Petra Hovanca, o organový sprievod sa postaral Dávid Olexa.

Svätý Ján Nepomucký býva na sochách znázornený so svätožiarou s piatimi hviezdami. Toľko písmen má latinské slovo "Tacui," čo znamená mlčal som.

Zo životopisu svätca je známe, že zomrel práve kvôli obrane spovedného tajomstva. Preto sa vždy pri pohľade na sochy tohto mučeníka, ktoré sa vo veľkom počte nachádzajú pri mostoch, riekach a cestách, môžeme sami seba pýtať, či nehovoríme vtedy, keď máme mlčať a nemlčíme vtedy, keď máme hovoriť. Či niekedy nehovoríme zo strachu a nemlčíme zo zbabelosti.

TK KBS informoval Marián Marhefka( TK KBS, mma, ml; pz ) 20210519028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]