[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitra bude prezentovať nový erb
P:3, 19. 05. 2021 09:41, DOM

Nitra 19. mája (TK KBS) Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitra bude prezentovať nový erb. „Pôvodná symbolika, ktorá vznikla pri obnove kňazského seminára v roku 1990 bola nahradená novým erbom, ktorý rešpektuje heraldické požiadavky,“ informoval vicerektor Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre Miroslav Šidlo. Autorom heraldického návrhu a kresby je doc. Miroslav Glejtek, vysokoškolský pedagóg, historik a heraldik, ktorý je aj heraldickým konzultorom Konferencie biskupov Slovenska.

Popis erbu

V červenom štíte modrá pažiť so strieborným zvlneným brvnom a modré ľavošikmé brvno so strieborným lemom, preložené troma zlatými hviezdami, prekryté strieborným kostolom. Vľavo z pažite vyrastá zlatá berla. Na hornom okraji štítu strieborná kniha so zlatou oriezkou s čiernymi literami gréckej abecedy – alfa a omega. Pod štítom strieborná, červeno podšitá stuha, s mottom: VIRTUTI ET SCIENTIAE.

Vysvetlenie významu jednotlivých prvkov erbu

Modrá pažiť so strieborným zvlneným brvnom pochádzajú z erbu nitrianskeho biskupa Ladislava Adama Erdödiho, ktorý vybudoval základy diecézneho kňazského seminára. Zvlnené brvno zároveň evokuje rieku Nitru, ktorá tečie v blízkosti Nitrianskeho hradu. Ľavošikmé modré brvno s troma zlatými hviezdami pochádza z erbu nitrianskeho biskupa Jána Gustíniho, ktorý sa výrazne zaslúžil o dobudovanie seminára. Strieborná sakrálna budova pripomína katedrálu na Nitrianskom hrade - kolísku kresťanstva na Slovensku.

Zlatá biskupská berla pripomína sv. Gorazda, žiaka sv. Cyrila a Metoda, ktorý pochádzal z okolia Nitry, a podľa ktorého seminár nesie svoj názov. Kombinácia použitých tinktúr zároveň rešpektuje farebnosť erbu Mons. Jána Chryzostoma kardinála Korca, ktorý stál pri obnovení kňazského seminára v moderných dejinách (od r. 1990). Kniha s písmenami alfa a omega, spolu s mottom pripomínajú, že kňazský seminár je inštitúciou zasvätenou vzdelávaniu a vede.

TK KBS informoval Miroslav Šidlo( TK KBS, msi, ml; pz ) 20210519023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]