[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitra bude prezentovať nový erb
P:3, 19. 05. 2021 09:41, DOMNitra 19. mája (TK KBS) Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitra bude prezentovať nový erb. „Pôvodná symbolika, ktorá vznikla pri obnove kňazského seminára v roku 1990 bola nahradená novým erbom, ktorý rešpektuje heraldické požiadavky,“ informoval vicerektor Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre Miroslav Šidlo. Autorom heraldického návrhu a kresby je doc. Miroslav Glejtek, vysokoškolský pedagóg, historik a heraldik, ktorý je aj heraldickým konzultorom Konferencie biskupov Slovenska.

Popis erbu

V červenom štíte modrá pažiť so strieborným zvlneným brvnom a modré ľavošikmé brvno so strieborným lemom, preložené troma zlatými hviezdami, prekryté strieborným kostolom. Vľavo z pažite vyrastá zlatá berla. Na hornom okraji štítu strieborná kniha so zlatou oriezkou s čiernymi literami gréckej abecedy – alfa a omega. Pod štítom strieborná, červeno podšitá stuha, s mottom: VIRTUTI ET SCIENTIAE.

Vysvetlenie významu jednotlivých prvkov erbu

Modrá pažiť so strieborným zvlneným brvnom pochádzajú z erbu nitrianskeho biskupa Ladislava Adama Erdödiho, ktorý vybudoval základy diecézneho kňazského seminára. Zvlnené brvno zároveň evokuje rieku Nitru, ktorá tečie v blízkosti Nitrianskeho hradu. Ľavošikmé modré brvno s troma zlatými hviezdami pochádza z erbu nitrianskeho biskupa Jána Gustíniho, ktorý sa výrazne zaslúžil o dobudovanie seminára. Strieborná sakrálna budova pripomína katedrálu na Nitrianskom hrade - kolísku kresťanstva na Slovensku.

Zlatá biskupská berla pripomína sv. Gorazda, žiaka sv. Cyrila a Metoda, ktorý pochádzal z okolia Nitry, a podľa ktorého seminár nesie svoj názov. Kombinácia použitých tinktúr zároveň rešpektuje farebnosť erbu Mons. Jána Chryzostoma kardinála Korca, ktorý stál pri obnovení kňazského seminára v moderných dejinách (od r. 1990). Kniha s písmenami alfa a omega, spolu s mottom pripomínajú, že kňazský seminár je inštitúciou zasvätenou vzdelávaniu a vede.

TK KBS informoval Miroslav Šidlo( TK KBS, msi, ml; pz ) 20210519023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]