[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli Katolícke noviny a gréckokatolícke Slovo, prinášame ich anotácie
P:3, 19. 05. 2021 08:30, DOM

Bratislava 19. mája (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny a gréckokatolícky časopis Slovo, prinášame ich anotácie (bez redakčnej úpravy).

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 20 / 2021

Najnovšie Katolícke noviny uvažujú o tvorivej sile Ducha Svätého. V Katechizme Katolíckej cirkvi sa píše: „Veriť v Ducha Svätého znamená vyznávať, že Duch Svätý je jedna z osôb Najsvätejšej Trojice, jednej podstaty s Otcom a Synom a že jemu ,sa spolu s Otcom a Synom vzdáva poklona a sláva̒.“ Kresťanská teológia všetkých storočí totiž zastávala stanovisko, že každé Božie dielo je nutné považovať za dielo celej Najsvätejšej Trojice.

Prinášajú svedectvá kňazov Jaroslava Ondráša a Marka Kotlárika o tom, ako pred vyše tridsiatimi rokmi absolvovali vojenskú službu pri Pohraničnej stráži. Obaja diecézni kňazi patrili ku generácii mladíkov, ktorí sa odhodlali pre duchovné povolanie v čase zjavného rúcania totalitného systému. Ich napínavé rozprávanie sa nesie na krídlach znejúceho Božieho volania.   

Rozprávajú sa s pátrom Milanom Grossmannom o projekte perinatálneho hospica. Plášť Vincenta de Paul je iniciatívou na šírenie myšlienky paliatívnej perinatálnej starostlivosti na Slovensku. Ide o myšlienku postupného budovania špeciálnej odbornej starostlivosti v súvislosti s vážnymi vrodenými chybami detí zistenými počas tehotenstva.

Približujú úctu k svätej Rite v Košiciach a v obci Zlaté Klasy. Životné svedectvo manželky, matky, vdovy, neskôr augustiniánskej rehoľníčky a svätej neriešiteľných situácií púta aj po 640 rokoch od jej narodenia.

Spomínajú na výnimočného slovenského prekladateľa a básnika Viliama Turčányho. Bol to mimoriadne vzdelaný, sčítaný, rozhľadený človek, so sebe vlastným štýlom humoru v rýmoch. Jeho srdcovou záležitosťou bola hlboká poézia, Danteho Božská komédia a Konštantínov Proglas.

Predstavujú misionárske pôsobenie rehoľnej sestry Blanky Krajčíkovej v Kazachstane. Strávila tam štrnásť mesiacov. Kazachstan je deviaty najväčší štát na svete a nezávislosť získal po rozpade Zväzu sovietskych socialistických republík v decembri 1991. Vieru do krajiny priniesli ľudia vysídlení do gulagov z iných krajín.

V ďalšej časti prípravy na prvé sväté prijímanie sa venujú sviatosti zmierenia. Dieťa sa učí poznávať Ježiša Krista v rodine aj na hodinách náboženskej výchovy. Vďaka nemu by malo pochopiť, že Boh miluje všetkých ľudí a pozýva ich k životu s ním. V tejto časti prípravy na prvé sväté prijímanie sa bližšie pozrieme na naše svedomie.

TK KBS informovala Zuzana Artimová
-----------------------------------------------------------------

Slovo

Turíčne vydanie časopisu Slovo sa zameriava na sviatok Zostúpenia Svätého Ducha.

Práve v nedeľu Päťdesiatnice sa na večierni modlia netradičné modlitby. O ich hlbšom posolstve a obsahu sa v svojom článku zamýšľa otec Marek Kolesár.

Po článku profesora Jozefa Glasu, ktorý sa venuje očkovaniu vakcínami proti Covidu-19, v rozhovore predseda heraldickej komisie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Ladislav Vrtel približuje symboliku lipy v heraldike. Práve jej ratolesti zvykli zdobiť chrámy počas sviatku Turíc.

V slove pre rodinu sa Juraj Gradoš a Vladislav Juško dotýkajú moderných alergií, ktoré súvisia so zvieratami ale aj ich využitia v rôznych terapiách.

Goodbook pre mladých sa venuje rozpoznávaniu Božieho hlasu. Nie každý hlas, ktorý v srdci počujeme, je Boží.

Udalosti tohto čísla sa venujú oslavám Užhorodskej únie v Ríme, ktorá bola podpísaná na sviatok svätého Juraja pred 375. rokmi v roku 1646 a odhaleniu pamätnej tabule na budove Čierneho Orla v Prešove, kde sa pred 76. rokmi konal známy Prešovský sobor.

TK KBS informoval Juraj Gradoš
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210519020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]