[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre a Košiciach udelili bohoslovcom ministériá lektorátu a akolytátu
P:3, 17. 05. 2021 11:54, DOM

Nitra/Košice 17. mája (TK KBS) Bohoslovcom Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre a Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach udelili ministériá lektorátu a akolytátu.

NITRA

Na sviatok Nanebovstúpenia Pána 13. mája 2021 sa v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma po dlhšom čase neprítomnosti v Kňazskom seminári sv. Gorazda opäť zišli bohoslovci všetkých ročníkov z Nitrianskej, Banskobystrickej a Žilinskej diecézy.

Počas slávnostnej svätej omše, ktorú celebroval generálny vikár Banskobystrickej diecézy Mons. Branislav Koppal spolu s rektorom seminára Mons. Mariánom Dragúňom a ďalšími predstavenými  seminára udelili ministérium lektorátu bohoslovcom v 3. ročníku a bohoslovcom v 4. ročníku ministérium akolytátu. Naviac, tretiakom požehnali aj reverendy a od tohto dňa už budú nosiť klerický odev.

Liturgická slávnosť sa uskutočnila vzhľadom na protipandemické opatrenia bez účasti verejnosti a najbližších príbuzných bohoslovcov. Neumenšila však radosť bohoslovcov z ďalšieho kroku na ceste ku kňazstvu, na ktoré sa na základe povolania, ktorého sa im dostalo pripravujú a formujú v Kňazskom seminári sv. Gorazda pod starobylým Nitrianskym hradom v Nitre, ako Betleheme kresťanstva na Slovensku.

Aktuálne sa tak bohoslovcom v Nitre opäť naplno rozbehla ich formácia a štúdium a do letných prázdnin ich tak čakajú ešte semestrálne, či štátnicové skúšky a na záver v mesiaci jún aj diakonské a kňazské vysviacky.

Zdroj: Nitrianske biskupstvo / Tibor Ujlacký
------------------------------------------------

KOŠICE

Kostol sv. Antona Paduánskeho v Košiciach bol v sobotu 15. mája miestom, kde košický pomocný biskup Marek Forgáč, ustanovil dvanástich bohoslovcov Kňazského seminára sv. Karola Boromejského na službu lektorov a akolytov.

„Aj keď prežívame čas obmedzení, život ide ďalej a nezastaví sa. A nezastavil sa ani proces formácie ku kňazstvu. Preto dnes pri sv. omši budeme svedkami ministérií, cez ktoré prichádzajú naši kandidáti postupne ku diakonskej a kňazskej vysviacke. Chcem sa za nich modliť, aby boli predovšetkým dobrými ľuďmi a ak Pán Boh dá, aj dobrými kňazmi,“ uviedol na úvod svätej omše rektor kňazského seminára Štefan Novotný. 

Na službu lektorov boli ustanovení: Peter Astrab (farnosť Budkovce), Matej Fečo (Stuľany - farnosť Koprivnica), Jaroslav Grocký (farnosť Prešov-Sekčov), Ján Harčarik (Proč - farnosť Pušovce), Valentín Harničár (Malý Šariš - farnosť Župčany), Šimon Mesarč (farnosť Veľká Lodina), Vojtech Turko (farnosť Lastovce).

Na službu akolytov boli ustanovení: Dávid Buzogaň (farnosť Košice - Juh), František Hermanovský (Lúčka- farnosť Kračúnovce), Tomáš Kovalčík (farnosť Giraltovce), Mgr. Ján Pčolinský (farnosť Košická Polianka), Šimon Škvarko (farnosť Jarovnice).

Biskup Marek Forgáč vo svojom príhovore spomenul   známu vetu z udalosti Nanebovstúpenia Pána. „Mužovia, čo stojíte a hľadíte do neba? - Túto vetu počuli Ježišovi učeníci a táto veta nás motivuje a dáva nám určitý impulz ku konaniu dobra. Nestačí len byť zahľadený do neba. Nestačí len žiť v oblakoch. Nech by akokoľvek bol zbožný kandidát na kňazstvo, hľadením do neba neprídeme do neba.

Potrebujeme pevne stáť nohami na zemi. Potrebujeme reálne žiť Ježišovho ducha tu v tomto svete. Lebo iba cez konkrétne skutky obety a lásky sa dostávame do neba. A cez tieto skutky prichádza do nášho života skutočná radosť. Ako sme to počuli aj v dnešnom evanjeliu - proste a dostanete, aby vaša radosť bola úplná. I my chceme v tejto chvíli prosiť, aby sme dostali robotníkov do vinice Pánovej. Prosme, aby sme mali dobrých, zbožných a obetavých bohoslovcov, kandidátov kňazstva a s Božou pomocou aj kňazov.“

Zdroj: Košické arcibiskupstvo / Jaroslav Fabian
------------------------------------------------( TK KBS, tu, jf, ml; pz ) 20210517033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]