[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vyzval k dialógu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi
P:3, 16. 05. 2021 17:23, ZAH

Vatikán 16. mája (RV) Pápež František reagoval na pokračujúcu eskaláciu ozbrojených stretov medzi pásmom Gazy a Izraelom a varoval pred roztáčaním špirály smrti a ničenia. Pri poludňajšom stretnutí v nedeľu 16. mája vyzval veriacich k neúnavnej modlitbe, „aby Izraelčania a Palestínčania dokázali nájsť cestu dialógu a odpustenia“.

Po udelení poludňajšieho požehnania veriacim na Námestí sv. Petra sa pápež František zameral na prvom mieste na novovzbĺknutý konflikt vo Svätej zemi. Vyjadril sa týmito slovami:  

„Drahí bratia a sestry, sledujem s obrovským znepokojením to, čo sa odohráva vo Svätej zemi. V týchto dňoch sa rozhoreli násilné ozbrojené strety medzi Pásmom Gazy a Izraelom a hrozí, že sa zvrhnú do špirály smrti a deštrukcie. Početné osoby boli zranené a mnohí nevinní zomreli. Sú medzi nimi aj deti, a toto je strašné a neakceptovateľné. Ich smrť je znakom, že tu je snaha nie o budovanie budúcnosti, ale o jej zničenie.

Okrem toho nárast nenávisti a násilia, ktorý sa týka viacerých miest v Izraeli, je ťažkou ranou pre bratstvo a pokojné spolunažívanie medzi občanmi, ktorú bude náročné zaceliť, ak urýchlene nenastane otvorenie sa pre dialóg. Kladiem si otázku: kam povedie nenávisť a pomsta? Naozaj si myslíme, že vybudujeme mier zničením toho druhého?

«V mene Boha, ktorý stvoril všetky ľudské bytosti rovné v právach, povinnostiach a v dôstojnosti, a povolal ich nažívať vzájomne ako bratia» (porov. Dokument o ľudskom bratstve), vyzývam k upokojeniu, a tých, ktorí majú zodpovednosť, aby dali zatíchnuť rinčaniu zbraní a vydali sa cestami pokoja, aj za pomoci Medzinárodného spoločenstva.

Modlime sa neúnavne, aby Izraelčania a Palestínčania dokázali nájsť cestu dialógu a odpustenia, aby boli trpezlivými budovateľmi pokoja a spravodlivosti, otvoriac sa krok za krokom spoločnej nádeji, bratskému spolunažívaniu. Modlime sa za obete, osobitne za deti. Vyprosujme pokoj u Kráľovnej pokoja: „Zdravas‘, Mária...“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210516003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]