[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 09. 2023   Meniny má Edita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zreštaurovanú gotickú bránu umiestnili do Baziliky svätého Egídia
P:3, 12. 05. 2021 12:10, DOM

Bardejov 12. mája (TK KBS) Zreštaurovanú renesančnú vstupnú bránu zo 17. storočia, ako aj staršiu gotickú bránu z konca 15. storočia umiestnili do Baziliky svätého Egídia v Bardejove. Staršie dvere z čias panovania Mateja Korvína objavili podľa reštaurátora Martina Kutného počas reštaurovania tých novších.

„Reštaurátorské práce prebiehali asi rok s tým, že ani výskum nepotvrdil nejaké zvláštnosti na bráne a v roku 2018 na jar sme pri odstránení lišty našli vyrezávané ornamenty. Tak nám to nedalo, dosku sme odstránili vo väčšom rozsahu. Zistili sme, že sa tam nachádzajú stredoveké rezby. Už sme tam našli erby Mateja Korvína. Už bol aj kráľom Čiech a Uhorska,“ povedal.

Renesančná brána bola podľa neho vyhotovená v roku 1655 a visela až do roku 1878. Gotickú bránu môžeme datovať do rozpätia rokov 1480 až 1490. Peter Harčár z Krajského pamiatkového úradu v Prešove to vníma ako raritu a jedinečnosť. Čo sa týka prekrytia staršou bránou novšou pracujú podľa jeho slov s viacerými alternatívami.

„Jedna z tých pravdepodobnejších je, že chceli ušetriť, respektíve videli veľmi dobrý podklad staršej brány, starších dverí, ktoré využili a použili ich ako podkladovú dosku, podkladový základ na osadenie renesančných ornamentov a celej renesančnej výzdoby. Drevo bolo vzácny materiál,“ povedal Harčár.

Podľa dekana Rímskokatolíckej farnosti svätého Egídia Mareka Kreheľa s Krajským pamiatkovým úradom v Prešove hľadali vhodné miesto v kostole na vystavenie dverí, aby boli dobre viditeľné z obidvoch strán.

„My si veľmi uvedomujeme akú historickú hodnotu majú práve tieto zrekonštruované dvere, ktoré v podstate sú pôvodné, teda gotické z našej baziliky, a že cez stáročia nimi prechádzalo množstvo ľudí. Množstvo tu žijúcich ľudí, teda celé naše generácie, kde prichádzali tu do baziliky. Do sveta, kde prebýva Pán a prosili, odprosovali, chválili, ďakovali. Teda tieto dvere sú takými nemými svedkami všetkých týchto našich predkov, ktorí sem prichádzali, a preto majú obrovskú hodnotu pre našu baziliku.“ (Zdroj: Rádio LUMEN)( TK KBS, rlu, ml; pz ) 20210512027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]