[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František spomína na svojho spirituála: rešpekt a dôvera v slobodu druhého
P:3, 10. 05. 2021 13:31, ZAH

Vatikán 10. mája (RV) „Hľadať a nachádzať Božiu vôľu“ – to je kniha argentínskeho jezuitu Miguela Ángela Fiorita, ktorý bol duchovným formátorom Jorgeho Maria Bergoglia. Pápež František k talianskemu vydaniu knihy napísal predhovor a pri príležitosti jej prezentácie sa prihovoril aj vo videoposolstve.

Na príklade prístupu pátra Miguela Ángela Fiorita (1916-2005), ktorého jeho duchovní žiaci vrátane súčasného pápeža nazývali „maestro“, pápež František ukazuje, ako múdry duchovný vodca pri sprevádzaní človeka vždy ponecháva priestor jeho slobode a zachováva si postoj „napomáhania“. Pápež František o svojom duchovnom otcovi hovorí:

„Fiorito dvojnásobne nástojí na tom, že jeho pomoc je tu len do istej miery. Toto vedomie a akceptácia vlastného limitu nám hovoria o tom, aký hlboký v ňom bol rešpekt a dôvera v slobodu druhého. Jeho pomoc prichádza až po bod, v ktorom ten druhý vo svojej slobode úprimne túži nechať si pomôcť. Duchovná pomoc je pomocou slobode.“

Vyše tisícstranová kniha (1076) „Hľadať a nachádzať Božiu vôľu“ obsahuje dve stovky samostatných textových materiálov, ktoré páter Fiorito zostavil čerpajúc z rozličných duchovných autorov. Slúžia najmä pre exercitátorov, čiže tých, ktorí sprevádzajú iných pri duchovných cvičeniach, ale sú aj komentárom k samotným Duchovným cvičeniam sv. Ignáca. Kniha nesie podtitul „Praktický sprievodca k Duchovným cvičeniam sv. Ignáca z Loyoly“.

Pápež František sa so silným osobným svedectvom o svojom niekdajšom spirituálovi podelil už v decembri 2019 pri stretnutí s jezuitmi v Ríme pri prezentácii edície súborného diela Miguela Ángela Fiorita pripravenej redakciou časopisu La Civiltà Cattolica. Svätý Otec vtedy svojho duchovného učiteľa predstavil s charakteristikou „Majster dialógu“. Španielska päťzväzková edícia zobraných spisov, ktorej zostavovateľom je José Luis Narvaja SJ, pokrýva polstoročie tvorby M. A. Fiorita  v rozpätí rokov 1952 až 1991.

Kniha „Hľadať a nachádzať Božiu vôľu“ vychádza v taliančine vo vydavateľstve Àncora niekoľko dní pred slávnostným otvorením Jubilejného roka sv. Ignáca z Loyoly. Jeho slávenie sa začne 20. mája, v deň, ktorým sa začala cesta vnútorného obrátenia Iñiga de Loyola, keď ho pri hrdinskej obrane španielskej Pamplony zasiahla do nohy guľa vystrelená z dela Francúzov. Potrvá do 31. júla 2022.

 ( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210510038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]