[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave predstavia nové CD biblických piesní a výstavu obrazov 
P:3, 10. 05. 2021 12:46, DOM

Bratislava 10. mája (TK KBS) Vo Farskom kostole Narodenia Panny Márie na Dlhých dieloch v Bratislave bude v nedeľu 16. mája o 15:00 koncert spojený s prezentáciou nového CD nosiča hudobného skladateľa Mariána Kittnera a výstavou obrazov. CD uvedú Marian a Katarína Turnerovci. Obrazy predstaví Rastislav Andris. So sprievodným slovom sa prihovorí Katarína Korecká. 

Nové CD prináša audionahrávky s témou biblických piesní od súčasného slovenského skladateľa Mariána Kittnera a od jedného z najvýznamnejších predstaviteľov hudobného romantizmu, českého skladateľa Antonína Dvořáka. „Spoločným tematickým menovateľom prepojenia kompozícií oboch skladateľov, ktoré z hľadiska ich vzniku delí od seba 125 rokov, je duchovná tradícia spoločná pre priestor slovenskej aj českej kultúry ako aj Európy vôbec, ktorej zdrojom je Kniha kníh- Biblia, a v rámci nej Žalmy vyznačujúce sa mimoriadne cennou literárnou hodnotou,“ povedal TK KBS Kittner. 

Impulzom pre vznik projektu bola aj súčasná mimoriadna situácia na Slovensku a v Európe v súvislosti s pandémiou Covid-19, ktorá v spoločnosti spôsobuje okrem iného aj potrebu vnútorného stíšenia, zastavenia sa a reflektovania kultúrnych a duchovných hodnôt, ktoré v sebe obsahuje kvalitná umelecká hudba.

Antonín Dvořák sa stal svetovo najznámejším a najhranejším českým skladateľom. Dvořákovo zhudobnenie biblických starozákonných žalmov v podobe cyklu desiatich piesní pre spev a klavír predstavuje vrchol jeho tvorby a stalo sa klenotom európskeho kultúrneho dedičstva vďaka svojmu hlbokému duchovnému obsahu ako aj mnohotvárnosti a originalite kompozičných prostriedkov.  

Téma Biblických žalmov (piesní) inšpirovala aj súčasného skladateľa M. Kittnera, ktorý vytvoril identický cyklus 10  piesní pre sláčikové kvarteto, basbarytón a sopran. Celkový prínos projektu vidíme v spojení a porovnaní dvoch individuálnych prejavov kompozičnej tvorivosti, ktorej výsledkom je umelecky pôsobivá duchovná hudba. Text Biblických piesní (vybraných žalmov z Biblie) zhudobnil Marian Kittner v slovenčine, Antonín Dvořák v češtine. 

Snahou interpretov projektu, ktorými sú Z. Klauda (klavír) a T. Šelc (basbarytón), Mucha Quartet a H.Gulyás ( soprán)  je priniesť vlastný pohľad súčasných umelcov na interpretáciu ikonického Dvořákovho diela a zároveň sa ním inšpirovať pri interpretácii novovzniknutej kompozície ich súčasníka M. Kittnera a napomôcť tak zviditeľniť kompozičné aktivity na poli súčasnej slovenskej tvorby pomocou CD nosiča.

Podujatie sa bude konať podľa platných pravidiel kultúrneho Covid semaforu platného na Slovensku. Vydanie CD nosiča podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. 

TK KBS informoval Marian Kittner( TK KBS, mki, ml; pz ) 20210510037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]