[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Blahoslavený Rosario Livatino je vzor statočnosti sudcu v boji s mafiou
P:3, 10. 05. 2021 10:48, ZAH

Taliansko 10. mája (RV) V Agrigente na Sicílii blahorečili v nedeľu 9. mája sudcu Rosaria Angela Livatina, zavraždeného v roku 1990 mafiou. „Nech je jeho príklad pre všetkých, najmä pre sudcov, stimulom k tomu, aby boli vernými obrancami zákonnosti a slobody,“ povedal pápež František o novom blahoslavenom, ktorý položil život vo veku 37 rokov.

„Zomrel odpúšťajúc tým, ktorí ho zabíjali,“ povedal pri obrade blahorečenia slávenom v nedeľu predpoludním v katedrále v sicílskom Agrigente kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Pri slávnosti bola ako relikvia vystavená košeľa, ktorú mal 37-ročný sudca na sebe vo chvíli atentátu.

„Kiež si Sicília, ktorá žiaľ ešte stále trpí v dôsledku mafiánskej mentality, vezme ponaučenie z tejto lekcie,“ uviedol pri slávnosti agrigentský arcibiskup kardinál Francesco Montenegro. Pripomenul, že bl. Rosario Livatino je „prvým sudcom vyhláseným za mučeníka z dôvodu viery vyznávanej a dosvedčenej až po vyliatie krvi“.

Na blahoslaveného Rosaria Livatina si Cirkev každoročne liturgicky spomenie 29. októbra. Odkaz jeho osobnosti pripomenul pápež František v nedeľu na poludnie v príhovore k veriacim z okna nad Námestím sv. Petra týmito slovami:

„Dnes bol v Agrigente blahorečený Rosario Angelo Livatino, mučeník spravodlivosti a viery. V jeho službe spoločnosti ako statočný sudca, ktorý sa nenechal nikdy skorumpovať, sa usiloval súdiť nie preto, aby odsudzoval, ale zachraňoval. Jeho práca ho stavala vždy „do Božej starostlivosti“, preto sa stal svedkom Evanjelia až po hrdinskú smrť. Nech je jeho príklad pre všetkých, najmä pre sudcov, stimulom k tomu, aby boli vernými obrancami zákonnosti a slobody. Potlesk novému blahoslavenému!“

Dátum a miesto blahorečenia je pripomenutím mocného výkriku sv. Jána Pavla II. určeného mafiánom: „Konajte obrátenie!“. Vyslovil ho pred 28 rokmi pri svojej návšteve v Agrigente 9. mája 1993. Tento emotívny a rozhodný výkrik (audio) zaznel z jeho úst v závere homílie pri svätej omši slávenej pod holým nebom v Údolí chrámov,  krátko po tom, ako sa stretol s rodičmi sudcu Livatina, zavraždeného v Agrigente necelé tri roky predtým, 21. septembra 1990.  

Práve v čase, keď bol sudca Livatino uznaný Cirkvou za blahoslaveného, vznikla vznikla vo Vatikáne pracovná skupina zameraná na „exkomunikáciou mafií“. Skupinu zriadenú Dikastériom pre integrálny ľudský rozvoj tvoria osobnosti cirkevného i verejného života Talianska, sudcovia i politici so skúsenosťami v zápase s mafiánskym zločinom.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210510032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]