[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežov odkaz účastníkom koncertu Vax Live: „Nezabudnite na najzraniteľnejších“
P:3, 08. 05. 2021 16:45, ZAH

Vatikán 8. mája (RV) Pápež František sa cez videoposolstvo prihovoril účastníkom koncertu „Vax Live“. Globálne podujatie so sloganom „Nanovo zjednotiť svet“ sa koná v noci zo soboty na nedeľu 9. mája na podporu spoločného zápasu ľudstva s pandémiou COVID-19, aby nikto nebol vylúčený z prístupu k vakcínam. „Prosím vás, nezabudnite na tých najzraniteľnejších,“ apeluje vo videu po španielsky pápež František.

„Boh Stvoriteľ vlieva do našich sŕdc nového a ušľachtilého ducha, aby sme opustili naše individualizmy a podporovali spoločné dobro,“ vysvetľuje pápež František. Hovorí o potrebe dočasného pozastavenia duševného vlastníctva v záujme univerzálneho prístupu k vakcínam a nabáda k prekonaniu súčasného ekonomického modelu, ktorý vytvára sociálnu nerovnosť.

Koncert za účasti hviezdnych osobností šoubiznisu s označením Citizen Global (Vax Live - The Concert to Reunite the World) má za cieľ napomôcť prekonaniu krízy pandémie sprístupnením vakcín pre všetkých obyvateľov planéty. Okrem globálneho kanálu YouTube ho prenášajú viaceré veľké televízne kanály, najmä v časových pásmach Ameriky a Ázie, kde zapadá ešte do sobotného večera.

Slová Svätého Otca v jeho videoposolstve účastníkom podujatia „Vax Live“ prinášame v plnom znení:

„Drahí mladí vekom i duchom, prijmite srdečný pozdrav od tohto starého muža, ktorý netancuje ani nespieva ako vy, ale ktorý verí ako vy, že nespravodlivosť a zlo nie sú nepremožiteľné. Koronavírus spôsobil úmrtia a utrpenia, ktoré ovplyvnili životy všetkých, obzvlášť tých najzraniteľnejších. Prosím vás, nezabudnite na tých najzraniteľnejších. Nezabudnite na okraj. Pandémia navyše prispela k zhoršeniu už existujúcich sociálnych a environmentálnych kríz, ako nám to vy mladí vždy pripomínate. A dobre robíte, že to pripomínate.

Voči toľkej temnote a neistote je potrebné svetlo a nádej. Potrebujeme cesty uzdravovania a záchrany. A mám tým na mysli uzdravenie pri koreni, ktoré lieči príčinu zla a neobmedzuje sa iba na príznaky. V týchto chorých koreňoch nachádzame vírus individualizmu, ktorý nás nerobí slobodnejšími, ani rovnejšími, ani bratskejšími, ale nás naopak mení na ľudí ľahostajných voči utrpeniu iných.

A jedným variantom tohto vírusu je uzavretý nacionalizmus, ktorý napríklad bráni zmedzinárodneniu vakcín. Iným variantom je to, keď kladieme zákon trhu alebo duševného vlastníctva nad zákony lásky a zdravia ľudstva. Ďalším variantom je keď veríme a dávame rásť chorej ekonomike, ktorá umožňuje, aby zopár veľmi bohatých -zopár veľmi bohatých - vlastnilo viac než celý zvyšok ľudstva, a aby modely výroby a spotreby ničili planétu, náš „spoločný domov“.   

Tieto veci sú vzájomne prepojené. Každá sociálna nespravodlivosť, každé vyraďovanie niekoho v chudobe či biede sa odráža aj na životnom prostredí. Príroda a človek – sme spojení. Boh Stvoriteľ vlieva do našich sŕdc nového a ušľachtilého ducha, aby sme opustili naše individualizmy a podporovali spoločné dobro: ducha spravodlivosti, ktorý nás pohýna, aby sme zabezpečili univerzálny prístup k vakcíne a dočasné pozastavenie práv duševného vlastníctva; ducha spoločenstva, ktorý nám umožní vytvoriť iný ekonomický model, inkluzívnejší, spravodlivý, udržateľný.

Je zrejmé, že prežívame krízu. Pandémia nás všetkých vtiahla do krízy, ale nezabúdajte, že z krízy nevyjdeme rovnakí, vyjdeme lepší, alebo horší. Vec spočíva v tom, aby sme mali vynaliezavosť pri hľadaní ciest, ktoré by boli najlepšie.

Boh, lekár a záchranca všetkých, utešuje trpiacich, prijíma vo svojom kráľovstve tých, ktorí už odišli. A prosím tohto Boha aj za nás, pútnikov na zemi, aby nám udelil dar nového bratstva, univerzálnu solidaritu, a aby sme dokázali rozpoznať to dobro a krásu, ktorú zasial v každom z nás, na posilnenie puta jednoty, spoločných plánov, zdieľaných nádejí.

Ďakujem za vaše úsilie, ďakujem za všetko, čo robíte. A prosím vás, nezabudnite sa modliť za mňa. Ďakujem.“

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210508005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]