[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská rada pre kultúru usporiadala konferenciu o vzťahu viery a zdravia
P:3, 08. 05. 2021 13:40, ZAH

Vatikán 8. mája (RV) „Skúmanie mysle, tela a duše. Ako inovačné liečebné systémy zlepšujú ľudské zdravie“. To je názov Piatej vatikánskej medzinárodnej konferencie, ktorá prebieha od štvrtka 6. mája internetovou formou. Cieľom webinára je aj skúmanie súvislostí medzi duchovno-náboženským rozmerom človeka a jeho zdravím. Trojdňové podujatie so širokou účasťou organizuje Pápežská rada per kultúru v spolupráci s Nadáciou „Cura“ a vatikánskou Nadácia „Veda a viera“ (STOQ).

Na konferencii s anglickým názvom „Exploring the Mind, Body & Soul. How Innovation and Novel Delivery Systems Improve Human Health“ sa zúčastňujú lekári, vedci, odborníci na etiku, náboženskí lídri, aktivisti za práva pacientov, tvorcovia politík, filantropi a tzv. influenceri. V rámci skúmania mysle, tela a duše si vymieňajú pohľady na najnovšie objavy v oblasti medicíny, zdravotnej pomoci a prevencie a debatujú aj o kultúrno-antropologickom dosahu technologických výdobytkov.

Účastníkom internetovej konferencie o vzťahu mysle, tela a duše sa v dnešný záverečný deň prihovorí prostredníctvom videoposolstva pápež František. S aktívnym príspevkom sa na podujatí zúčastňujú aj  vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

V rozhovore pre Vatican News predseda Pápežskej rady pre kultúru kardinál Gianfranco Ravasi o zámere organizátorov uviedol:

„V rámci tejto konferencie je viacero príspevkov, ktoré dávajú porozumieť, bez upadnutia do rizika rušenia odlíšení, ktoré musia byť medzi medicínskym protokolom a bádaním typu  teologicko-filozofického a ďalších, no z vedomia základnej jednoty ľudskej osoby v dimenzii duše, tela a mysle nevyhnutne vyplýva, že sú tu prechody a križovatky.“

Paralelné a odôvodnene autonómne cesty vedy a viery nie sú nevyhnutne vo vzájomnom konflikte, vysvetľuje kardinál Ravasi:

„Je dôležité, aby tu občas boli stanice, v ktorých sa tie dve trate skrížia a v tých momentoch sa aj spiritualita a interiorita stáva istým druhom, nehovorím, že vakcíny, ale istotne protilieku na strach, na nočnú moru, na nespokojnosť, na vnútornú chorobu, ktorá nie je len v ľudskom tele, ale odráža sa aj v celom ľudskom bytí.“( TK KBS, RV, zk, jb; rp ) 20210508003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]