[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európa by mala zintenzívniť svoju globálnu odpoveď na COVID-19
P:3, 03. 05. 2021 16:45, ZAH

Brusel 3. mája (TK KBS) Európske krajiny by mali v tejto fáze globálnej pandémie urýchliť a navýšiť svoju podporu pre núdzne národy sveta. K tejto naliehavej výzve dospeli na svojom jednodňovom stretnutí minulý víkend generálni tajomníci európskeho katolíckeho spoločenstva pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa), ktorú adresovali európskym predstaviteľom spolu s apelom na posilnenie iniciatívy COVAX a ďalších bilaterálnych a multilaterálnych mechanizmov pomoci.

Počas tohtoročného zasadnutia informovali zástupcovia viac ako 20 národných komisií pre spravodlivosť a pokoj z celej Európy ako i ďalších katolíckych organizácií o svojej činnosti v časoch pandémie. Na stretnutí odzneli aj svedectvá partnerských komisií pre spravodlivosť a pokoj z Brazílie a Ugandy.

V oboch krajinách - ako i momentálne aj v Indii - a v skutočnosti v 90% krajín sveta, je vážne narušená základná zdravotná starostlivosť. Európska únia, jej členské štáty a ďalšie európske krajiny poskytli v posledných mesiacoch nemalú pomoc. Teraz je však nevyhnutné a naliehavé ešte viac zintenzívniť toto globálne úsilie. Taktiež by bolo potrebných viac mimovládnych iniciatív, a to aj zo strany katolíckych humanitárnych organizácií.

V ďalšom kole diskusií s pátrom Giannim Crivellerom (Pápežská Univerzita Urbaniana), Benom Rogersom (Hong Kong Watch) a slovenskou europoslankyňou Miriam Lexmann, účastníci diskutovali o pripravovanej Komplexnej dohode medzi EÚ a Čínou o investíciách vo svetle nedávneho uvedenia do praxe tvrdého bezpečnostného zákona v Hongkongu a porušovania ľudských práv zo strany komunistického režimu v Číne.

V priebehu nasledujúcich týždňov a na základe diskusií počas ich nedávneho stretnutia určia delegáti Justita et Pax Europa tému svojej koordinovanej akcie pre rok 2022. Tohtoročné Plenárne zasadnutie sa uskutoční v Belgicku od 1. do 4. októbra 2021.

_
Konferencia európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa) je európske spoločenstvo 31 národných komisií pre spravodlivosť a pokoj, ktoré sa zasadzujú za podporu spravodlivosti, pokoja, dodržiavania ľudských práv a starostlivosti o stvorenstvo. Spoločenstvo taktiež prispieva k zvyšovaniu povedomia o katolíckej sociálnej náuke v európskych spoločnostiach a európskych inštitúciách.

Výkonný výbor Justitia et Pax Europa je zložený zo 7 volených členov a jeho predsedom je J.E. Mons. Noel Treanor, biskup diecézy Down & Connor (Belfast, Severné Írsko).

TK KBS informoval Marek Mišák( TK KBS, mmi; ml ) 20210503043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]