[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O čom píše najnovšie číslo teologického mesačníka Duchovný pastier
P:3, 30. 04. 2021 14:15, DOM

Bratislava 30. apríla (TK KBS) O čom píše Duchovný pastier v máji 2021? Prinášame jeho anotáciu, ktorú spracoval šéfredaktor Daniel Dian.

Máj, mesiac Matky Božej a svätého Jozefa ...

Mesiac máj vnímame v Katolíckej cirkvi ako mesiac Panny Márie. Je zaujímavé, že začína spomienkou na svätého Jozefa robotníka. Pavol Gavenda v homílii k tejto spomienke napísal: „Latinské príslovie hovorí: Loqui argentum, auri silentium. – Hovoriť je striebro, mlčať zlato. Myslím, že ich môžeme v plnej miere vzťahovať na svätca dnešného dňa, svätého Jozefa, ktorého dnes slávime v spomienke – svätého Jozefa robotníka. ...

Po celý svoj život sa riadil zásadou spomenutou na začiatku. Evanjelisti nezaznamenali ani jednu jeho vetu či slovo. On nehovoril, nefilozofoval, ale mlčal a mlčky plnil svoje úlohy. Boli dve: prácou tesára živil Svätú rodinu a pozvaním od Pána poslanie: byť ženíchom Panny Márie a ochrancom  dieťaťa Ježiša“. V plnej miere toto je program pre nás všetkých nielen na tento mesiac, ale celý čas, ktorý budeme žiť. V dôsledku pandémie upadlo u mnohých ich náboženské povedomie a nielen to. Tým, že sme nútení žiť „v klietke“ sa u mnohých stratil istým spôsobom aj zmysel pre prácu. A predsa aj v takýchto ťažkých časoch je naozaj aktuálne posolstvo Pavla Gavendu: „plniť svoje úlohy a byť ochrancom Ježiša Krista.“

Aby sme to mohli plniť musíme nutne poznať svätého Jozefa čím lepšie, preto pápež František od nás chce, aby sme tohto mlčanlivého, ale oveľa viac pracujúceho svätca poznali, preto máme Rok svätého Jozefa. Preto naše periodikum ponúka viacero príspevkov, pomocou ktorých môžeme tohto svätca poznávať a učiť sa cez toto poznanie konať v našich časoch.

V rubrike Rok svätého Jozefa ponúkame príspevok rožňavského diecézneho biskupa Mons. Stanislava Stolárika  na mesiac máj pod názvom Sv. Jozef aj prácou oslavoval Boha. V príspevku cituje pápeža Františka, ktorý nám 1. mája 2013 pekne pripomenul prepojenosť poznania sv. Jozefa robotníka a mariánskeho mesiaca máj: „V tomto mesiaci máji by som chcel ešte znova pripomenúť dôležitosť a krásu modlitby svätého ruženca. Keď sa modlíme Zdravas Mária, uvádza nás to do kontemplácie Ježišových tajomstiev. Bolo by veľmi pekné, keby sa najmä v tomto mesiaci v každej rodine medzi priateľmi, ale aj vo farnosti, modlil svätý ruženec či iná modlitba k Ježišovi a jeho panenskej Matke. Spoločná modlitba je vždy vzácnym okamihom, ktorý upevňuje rodinný život a priateľstvo. Naučme sa modliť viac v rodine a ako rodina. Poprosme svätého Jozefa a Pannu Máriu, aby nás naučili byť vernými každodenným povinnostiam, žiť vieru v každodenných skutkoch, dávať viac priestoru Pánovi a vedieť sa častejšie zastaviť a kontemplovať jeho tvár.“

V rubrike s názvom Liturgika Tomáš Švingál pripravil príspevok Dejinný a liturgický vývoj úcty k sv. Jozefovi – druhá časť. Týmto dvom príspevkom predchádza pravidelná rubrika Duchovný život, v ktorej P. Dominik Pavol, CM sa prihovára čitateľom periodika príspevkom Kňaz a Panna Mária.

V týchto časoch pandémie sa Cirkev napriek mnohým ťažkostiam a nepredvídaným udalostiam svedomite pripravuje na Medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti. Vojtech Nepšínsky v rubrike Rok Eucharistie príspevkom Pripravuje sa 52. medzinárodný Eucharistický kongres v Maďarsku (5. – 12.  september 2021) už v štvrtej časti nám pomáha plnšie prežiť tuto akciu Cirkvi.

Veľkonočné obdobie, ktoré prežívame, je obdobím, v ktorom si máme upevniť svoju vieru. V zaujímavom príspevku Anton Adam ponúka pohľad na kauzu saducejov –  tých starozákonných, ale aj tých novozákonných v článku Kresťanskí saduceji medzi nami. Otázkou viery sa zaoberá aj príspevok Antona Datelinku Rituálne vyjadrenie kresťanskej viery v kontexte moderny a postmoderny.

Samozrejmosťou sú rubriky: Výročia - od autorov Jozefa  Krištofa a Daniela Diana pod názvom Výročia osobností a udalostí Máj 2021 a všímajú si osobnosti a udalosti mesiaca máj: Jozef Javorka SJ, Alexander Trizuljak, Slovenská národná knižnica, Spolok sv. Cyrila a Metoda, Slobodná Európa, Miloš K. Mlynarovič .

V rubrike Homílie prinášame tieto od slávnosti Nanebovstúpenia Pána až po Slávnosť Najsvätejšej Trojice. V rubrika Nové knihy - Recenzie predstavuje Daniel Dian dve publikácie: Jozef M. Rydlo: Biskup Pavol Hnilica SJ a slovenský exil a  František Rábek: Posolstvo Veľkej noci.

TK KBS informoval Daniel Dian( TK KBS, dd, ml; pz ) 20210430032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]