[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Slovinkách bola odpustová slávnosť ku cti svätého veľkomučeníka Juraja
P:3, 27. 04. 2021 11:38, DOM

Košice 27. apríla (TK KBS) Posledný aprílový víkend už tradične patrí eparchiálnej odpustovej slávnosti ku cti svätého veľkomučeníka Juraja v Slovinkách. Kým minulý rok sa konala kvôli pandémii bez účasti veriacich, tohto roku už zlepšená pandemická situácia dovoľovala aspoň obmedzenú účasť, pri zachovaní všetkých pandemických opatrení. Hlavným slúžiteľom  bol vladyka Cyril Vasiľ, apoštolský adminitrátor Košickej eparchie.

V homílii vladyka Cyril vyzdvihol príklad mučeníctva, ktoré „nebeží tam, kde bežia ostatní“, ale rozhoduje sa v súlade s Božím vedením a ide vlastnou cestou, k čomu  každý dostal ten najväčší dar – slobodu a s ňou zároveň i zodpovednosť za tieto rozhodnutia. Dostali sme ju z titulu kresťana – pokrsteného, pomazaného ako Kristovho vojaka, ktorým bol aj sv. Juraj a označeného jeho pečaťou. Táto cesta však nie je vždy ľahká, pretože tam, kde svet neprijíma Krista a prenasleduje ho, bude prenasledovať i jeho učeníkov, ako hovorí evanjelista Ján.

No na druhej strane vraví, že Boh tak miloval svet, že posiela nás, aby sme tento svet menili k lepšiemu a k tomu máme použiť svoju slobodnú vôľu, ktorou dokážeme zmeniť „zabehané“ koľaje, svoje návyky, vnútorne byť slobodní a dokážeme si vybrať to lepšie a to bez strachu - či zo straty pozície, komfortu alebo i života. Dokonca nám v tom nemôže zabrániť ani naše civilné povolanie, ako to bolo aj u sv. Juraja, ktorý aj keď bol cisárovým vojakom, nebál sa byť v prvom rade slobodným Kristovým vojakom, aj za cenu smrti, poznamenal vladyka Cyril. 

Na slávnosti sa zúčastnili i Jaroslav Lajčiak, protosynkel Košickej eparchie, Martin Mráz, tajomník Košickej eparchie, Jaroslav Štefanko, protopresbyter spišskonovoveského protopresbyterátu a Tomáš Mikunda, administrátor farnosti.( TK KBS, ts ke, rp; ml ) 20210427022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]