Rím 27. apríla (TK KBS) Na začiatku 20. storočia nám arménski mučeníci pripomenuli, že mučeníctvo nie je marginálnym javom, ale samým jadrom Cirkvi, povedal kardinál Kurt Koch pri ekumenickej bohoslužbe v Bazilike sv. Bartolomeja na Tiberskom ostrove pri príležitosti pamiatky Arménskej genocídy.
Okrem predsedu Pápežskej rady pre jednotu kresťanov sa na nej zúčastnil aj predstaviteľ arménskej apoštolskej cirkvi v Ríme, arcibiskup Khajag Barsamian.
Kardinál Koch poznamenal, že počnúc genocídou Arménov sa kresťanstvo začalo v nevídanej miere stávať spoločenstvom mučeníkov. Posledné storočie prinieslo viac martýrov ako ranokresťanská doba. Osemdesiat percent ľudí prenasledovaných pre vieru sú kresťania, pripomenul kardinál Koch.
Týka sa to všetkých kresťanských denominácií. Na základe prenasledovania sa rodí akýsi ekumenizmus krvi, na ktorý upozornil už Ján Pavol II. v encyklike Ut unum sint, kde hovorí o spoločnom martyrológiu všetkých kresťanov (porov. č. 84). Opakovane tiež na to nadviazal pápež František.
V spomienke na viac ako miliónový zástup arménskych mučeníkov kardinál Koch zdôraznil, že kresťanstvo je s mučeníctvom nerozlučne späté. Treba reálne počítať s tým, že nasledovanie Krista môže viesť k tomuto najvyššiemu svedectvu lásky, akým je obeť života.