[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup David: Štát v opatreniach pre bohoslužby tápal, súčasný stav je primeraný
P:3, 27. 04. 2021 11:22, ZAH

Brno 27. apríla (TK KBS) Od pondelka neplatia v Českej republike obmedzenia pre účastníkov verejných bohoslužieb. Znamená to, že neplatí pôvodné pravidlo, podľa ktorého sa na bohoslužbe mohla obsadiť len desatina miest na sedenie v danom kostole a neplatí už ani zákaz spevu. Vyplýva to z úpravy nariadenia o opatreniach proti šíreniu epidémie, ktorú zmenilo Ministerstvo zdravotníctva ČR. Urobilo tak po minulotýždňovom rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu.

„Ako celá spoločnosť, aj v spoločenstve Cirkvi túžobne očakávame to, čomu sa hovorí uvoľnenie. Že teraz bude možné kapacitu bohoslužieb navýšiť, je naozaj vítaná správa. Na druhej strane treba vidieť, že boj s pandémiou ešte neskončil. Treba sa stále mať na pozore a správať sa zodpovedne,“ povedal v relácii českého rádia Proglas 13+ Martin David, apoštolský administrátor Ostravsko-opavskej diecézy, ktorý vedie komisiu biskupskej konferencie pre liturgiu.

Na bohoslužbách v Českej republike teraz môže byť toľko ľudí, koľko daný kostol či modlitebňa pojme pri dodržaní najmenej dvojmetrových rozstupov medzi účastníkmi, ktorí nie sú z rovnakej domácnosti. Platí povinnosť zakrytia dýchacích ciest respirátorom a dezinfekcia rúk pred vstupom do objektu. Katolícki biskupi odporučili, aby sa naďalej nepoužívala svätená voda v kropeničkách a vynechalo sa podávanie rúk pri znaku pokoja pri svätej omši.

„Vnímame, že nebezpečenstvo tu stále je a chceme k tomu pristúpiť zodpovedne, preto sa ešte na nejakú dobu zriekame niektorých veľmi kontaktných okamihov. Podstatu liturgie to nenarušuje,“ vysvetľuje biskup David a dodáva, že sám odporúča aj naďalej uprednostniť podanie svätého prijímania na ruku.

Súčasný režim na bohoslužbách okrem iného nadväzuje na rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu, ktorý vo štvrtok zrušil doterajšie opatrenia ministerstva zdravotníctva a okrem iného konštatoval, že podľa pandemického zákona nie je možné obmedzovať zhromažďovania, teda ani počet ľudí na bohoslužbách, a nemožno ani zasahovať do samotných obradov.

Biskup David potvrdil, že predstavitelia Českej biskupskej konferencie a Ekumenickej rady cirkví upozorňovali na chýbajúcu zákonnú oporu pre podobné regulácie po skončení núdzového stavu. „Najvyšší správny súd nám v tomto dal za pravdu,“ konštatuje biskup, ktorý je členom stálej rady biskupskej konferencie.

Dodal, že súčasný stav, keď sa na dianie okolo bohoslužieb vzťahujú ustanovenia na výkon práva na pokojné zhromaždenie, považuje za primeraný. „Počiatky nastavovania opatrenia vo vzťahu k bohoslužbám boli žalostné, niekedy až tragikomické. Boli sme napríklad zaradení v jednej kolónke s cirkusmi a varieté. Myslím, že súčasný stav zodpovedá tomu, čo bohoslužba je - je to vyznanie našej viery a právo vyznávať vieru je zakotvené v ústave a zaslúži si teda vyššiu mieru ochrany aj ako zhromažďovacie právo. Tento súčasný stav je podľa môjho názoru pre bohoslužby dôstojný,“ uzavrel pre Rádio Proglas biskup Martin David.( TK KBS, pro, rp; ml ) 20210427020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]