[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Utečencom z Ukrajiny pomáha aj sestra Marieta z Congregatio Jesu
P:3, 27. 04. 2021 10:45, ZAH

Ukrajina 27. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Keď v roku 2014 začal konflikt na východe Ukrajiny, stalo sa dianie v krajine okamžite stredobodom správ u nás aj v celom svete. Časom však záujem médií aj verejnosti ochladol. Aj keď tam do dnes denne zomierajú vojaci a desiatky tisíc ľudí sú bez domova, aktuálne u nás nevieme o situácii veľa.

Problémy okolo vysťahovaných rodín, vojnových sirôt však stále pretrvávajú. Jednou z ľudí, ktorí reálne namieste pomáhajú, je sestra Marieta Nagyová z Congregatio Jesu, ktorá v Užhorode a okolí pomáha rodinám z východných oblastí Ukrajiny. Tie boli nútené kvôli ozbrojenému konfliktu opustiť svoje domovy. 

Pre konflikt na Ukrajine museli opustiť domov státisíce ľudí. Niektorí z nich našli svoj domov v Zakarpatskej oblasti neďaleko slovenských hraníc. Nie je však v možnostiach štátu postarať sa o všetkých. Veľa tu preto pomáha aj Katolícka cirkev.

„Máme veľa tých, ktorí migrujú po krajine, ktorí prišli do Kyjeva, ale nemôžu sa tam uživiť, tak prídu do Užhorodu, potom idú zase na iné miesto. Veľmi ťažko sa im živí, pretože len si prenajímajú byty a na to treba aj zarobiť. A keď je matka s dieťaťom a bez otca, alebo niečo podobné, alebo dôchodcovia, tak hľadajú najlacnejšie možnosti prežívania," hovorí pre Rádio LUMEN sr. Marieta.

Rodinám a jednotlivcom, ktorí ušli z Donbasu, pomáha sestra Marieta aj vďaka organizácii Úsmev ako dar, ktorá je na Ukrajine už roky aktívna. Momentálne pomáhajú niekoľkým desiatkam rodín neďaleko slovenských hraníc.

Ako konkrétne, hovorí Radoslav Dráb z košickej pobočky Úsmevu ako dar. „Väčšinu prostriedkov, ktoré od darcov získame, použijeme na lieky a neliečebnú starostlivosť, ktorá je najnákladnejšia. V zimnom období, ktoré teraz končí, sme pomáhali udržať energie v prenajatých bytoch alebo domoch, aby rodiny neostali bez prívodu elektriny alebo plynu a mohli byť v teple, kde často krát ide o veľmi jednoduché prenajaté príbytky na to, aby mohli žiť a existovať. Takže časť peňazí sme venovali aj na úhradu energií v samotných domácnostiach, kde tieto rodiny žijú.“

Viac informácii o pomoci Ukrajine je možné nájsť na tomto odkaze. (Zdroj: Rádio LUMEN / Martin Ďurčo)( TK KBS, rlu, mdu, ml; rp ) 20210427017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]