[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Skalke požehnali pamätník k vysviacke troch biskupov v roku 1921
P:3, 27. 04. 2021 10:32, DOM

Skalka nad Váhom 27. apríla (TK KBS) V Skalke nad Váhom sa po skončení biskupskej vysviacky nitrianskeho pomocného biskupa Mons. Petra Beňa uskutočnilo pred priečelím Diecéznej svätyne sv. Andreja Svorada a Beňadika aj slávnostné požehnanie novovybudovaného pamätníka venovaného storočnici vysvätenia prvých troch slovenských biskupov Mons. Karola Kmeťka, Mons. Mariána Blahu a Mons. Jána Vojtaššáka. Symbolicky ho požehnali ich dnešní nástupcovia na biskupských stolcoch Mons. Viliam Judák, Mons. Marián Chovanec, Mons. Ján Kuboš a nový nitriansky pomocný biskup Peter Beňo. Slávnosť sa konala po modlitbe predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského.

Pamätník má symbolicky pripomínať túto mimoriadnu udalosť v dejinách Cirkvi na Slovensku, ktorá sa udiala síce v Nitre 13. februára 1921, ale má priamu súvislosť aj s pútnickým miestom v Skalke nad Váhom. Vtedy od popredných osobností slovenského národa zaznela aj výzva budovať pútnické miesto v Skalke ako národnú katolícku svätyňu, ktorá by bola ohniskom cirkevno-národného života Slovákov práve na tomto mieste. Autorom architektonického návrhu pamätníka je Petra Balaščáková a autorom oceľových korpusov s podobizňami troch slovenských biskupov akademický sochár Igor Mosný.  Zhotovenie a osadenie pamätníka finančne podporili Bohu známi darcovia.

Neinvestičný fond BEŇADIK, ktorý sa angažoval aj pri budovaní tohto pamätníka bol zriadený 19. februára 2011 v Trenčíne pri príležitosti 90. výročia vysviacky troch slovenských biskupov s cieľom zhromažďovať zdroje a vytvárať podmienky pre obnovu a rozvoj najstaršieho pútnického miesta na Slovensku zasvätenému sv. pustovníkom Andrejovi-Svoradovi a Beňadikovi, ktorí sú aj patrónmi Nitrianskej diecézy. Pri tejto príležitosti daroval fond pre diecéznu svätyňu pútnické slávnostné koruhvy s motívmi sv. Andreja – Svorada a Beňadika, erbov Skalky, Nitrianskej diecézy a fondu Beňadik, ako aj štátnej zástavy Slovenskej republiky.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; rp ) 20210427016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]