[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Skalke nad Váhom vysvätili nového pomocného biskupa Petra Beňa
P:3, 24. 04. 2021 13:40, DOM

Skalka nad Váhom 24. apríla (TK KBS) Starobylá Nitrianska diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním doterajší farár a dekan v Skalke nad Váhom Mons. Peter Beňo. Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Diecéznej svätyni sv. Andreja-Svorada a Beňadika v Skalke nad Váhom. Hlavným svätiteľom počas slávnostnej svätej omše na poľnom oltári pred svätyňou bol nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, spolusvätiteľmi apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello a banskobystrický  biskup Mons. Marián Chovanec, trenčiansky rodák.

Diecézna svätyňa sv. Andreja Svorada a Beňadika v Skalke nad Váhom, ktorá je zároveň pútnickym miestom, sa stala svedkom a miestom slávnostnej konsekrácie nového biskupa po prvýkrát v histórii.

ZÁZNAM SLÁVNOSTI (Facebook TV LUX)

Vysviacka nového biskupa sa konala za prísných protipandemických opatrení. V sprievode k oltáru biskupa sprevádzali biskupi, kňazi a jeho priatelia - Pavol Zahatlan, dekan - farár farnosti Nitra – Dolné mesto, s ktorým prežil niekoľko rokov ako predstavený v nitrianskom seminári. Druhým sprevádzajúcim kňazom bol kanonik Jozef Sliepka, najstarší z 23 žijúcich kňazov jeho rodnej bánovskej farnosti.

Pritomných privítal generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek. Osobitne pozdravil apoštolského nuncia na Slovensku, biskupov a arcibiskupov východnej i západnej metropolie, Mons. Stanislava Zvolenského a Mons. Bernarda Bobera, hlavu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, prešovského arcibiskupa Mons. Jána Babjaka, ďalších biskupov, kňazov, diakonov, rehoľníkov, zasvätených, seminaristov, predstaviteľov politického, spoločenského, akademického a kultúrneho života, ako aj najbližších príbuzných - rodičov a sestru.

Nechýbali veriaci z farností, v ktorých v minulosti biskup pôsobil - z materskej farnosti z Bánoviec nad Bebravou a bývalých farností z Púchova, Nesluše, Soblahova a Skalky nad Váhom. Prítomní boli aj župani z Nitry a Trenčína Milan Belica a Jaroslav Baška, primátor Trenčína Richard Rybníček, primátorka rodného mesta Bánoviec nad Bebravou Rudolfa Novotná a starostovia vybraných obcí.

Konsekrácia nového biskupa Mons. Petra Beňa

Konsekrácia sa začala po prečítaní evanjelia spevom Veni Creator Spiritus (Príď Duchu Svätý). Asistujúci kňazi potom Mons. Petra Beňa priviedli pred hlavného svätiteľa. Pred samotnou biskupskou konsekráciou bola prečítaná a zverejnená menovacia bula pápeža Františka a účastníkom slávnosti a novému biskupovi sa prihovoril hlavný svätiteľ - nitriansky biskup Viliam Judák.

Latinský text buly prečítal sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku Mons. Andriy Yevchuk, slovenský preklad kancelár Biskupského úradu v Nitre Marcel Cíbik.

Po homílii, ktorú predniesol biskup Judák, nasledoval samotný obrad vysviacky nového nitrianskeho pomocného biskupa. Mons. Beňo predstúpil pred hlavného svätiteľa, ktorý mu položil podľa starobylého ustanovenia deväť otázok. Potom boli prítomní vyzvaní k modlitbe litánií ku Všetkým svätým, ktorými prosili o orodovanie za nového biskupa. Peter Beňo si počas tohto aktu na znak odovzdanosti Bohu ľahol tvárou k zemi. Po litániách nasledovalo vkladanie rúk hlavného svätiteľa a zvyšných biskupov, konsekračná modlitba a ďalšie časti biskupskej konsekrácie.

Potom svätiteľ položil na hlavu Petra Beňa otvorený evanjeliár a predniesol konsekračnú modlitbu. Vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou sa Peter Beňo stal vysväteným biskupom. Novovysvätený biskup si potom kľakol pred hlavného svätiteľa, ktorý mu pomazal hlavu posvätným olejom - svätou krizmou, aby tak bol naplnený hojným duchovným požehnaním, aby ho naplnila a prenikla milosť Ducha svätého, aby bol pevný vo viere, čistý v láske a bohatý v čnostiach.  Po pomazaní hlavy podal svätiteľ novému biskupov evanjeliár. Je to zdôraznením jeho povinnosti hlásať Božie slovo.

Novému biskupovi svätiteľ odovzdal biskupské insígnie. Prvým je prsteň. Je zhotovený zo snubných obrúčok jeho rodičov a sú v ňom vložené relikvie svätých pustovníkov sv. Andreja - Svorada a jeho učeníka Beňadika. Potom prijal mitru. Naznačuje výzvu k starostlivosti o prehĺbenie svätosti. Nakoniec mu svätiteľ podal biskupskú berlu - znak pastierskej služby a moci spravovania Cirkvi. Venovali ju veriaci zo Skalky nad Váhom, ktorí ju sami vyhotovili. Hornú časť zdobí vyrezávaná drevená plastika sv. Andreja - Svorada a Beňadika.

Po odovzdaní insígnii odprevadil hlavný svätiteľ nového nitrianskeho pomocného biskupa na miesto pre neho pripravené. Na znak vzájomnej biskupskej jednoty sa pozdravil novovysvätený biskup Mons. Peter Beňo znakom pokoja s ostatnými prítomnými biskupmi, ktorý sa zhromaždili na slávnostnej konsekráciii v Diecéznej svätyni sv. Andreja-Svorada a Beňadika v Skalke nad Váhom.

Biskup Judák: Je to dôvod vďanosti a chvíľa nádejí

Biskup Judák v homílii poukázal na historický a jedinečný význam samotnej slávnosti, ktorá sa mimoriadne dotýka pútnického miesta v Skalke, Nitrianskej diecézy, jej Božieho ľudu, ale aj samotného nového biskupa, do ktorého všetci vkladajú veľké nádeje a očakávania. Povedal, že biskupská konsekrácia patrí v živote Cirkvi medzi udalosti najvyššieho významu.

„Jej jedinečnosť podčiarkuje aj tá skutočnosť, že sa deje pomerne zriedkavo. Platí to aj v diecéze, ktorá má vyše 1 100-ročnú históriu, ako je naša. Na biskupský stolec tu totiž zvyčajne prichádzali biskupi vysvätení už v iných diecézach. Ešte zriedkavejším javom je konsekrácia pomocného biskupa. Pri počte okolo 80 známych biskupov v našom biskupstve, pomocných biskupov je možné narátať len šesť,“ povedal biskup Judák. „Rovnako je biskupská vysviacka jedinečnou udalosťou aj pre toto posvätné miesto späté so života sv. pustovníka začiatkom 11. storočia. Ono síce bolo svedkom mnohých udalostí avšak ešte nikdy nie ako dnešná. Je to dôvod k vďačnosti a tiež je to chvíľa veľkých nádejí vkladaná do nového služobníka Cirkvi,“ uviedol hlavný svätiteľ.

Slávnostný kazateľ upriamil pozornosť veriacich zvlášť na tajomstvo apoštolského povolania cez optiku Jánovho evanjelia, ktorým bola a je láska apoštola Petra ku Kristovi, a bude aj láska nového biskupa Petra ku Kristovi, od ktorej bude závisieť rozkvet miestnej i univerzálnej Cirkvi tak ako v minulosti, aj dnes. Biskup Judák k tomu povedal:

“Len v  pokore srdca a v  zotrvávaní v láskyplnom dialógu s Pánom Ti umožní prejsť cez bránu, ktorou je On sám. Takto spoznáš, že prameňom slúžiacej lásky nie si Ty sám, ale je to ukrižovaný a vzkriesený Pán, ktorý pre svojich učeníkov pripravuje hostinu lásky.”  Upozornil však aj na ťažkosti a úskalia dnešnej doby, ktoré neobchádzajú ani biskupov, ktorí napriek svojmu snaženiu tak musia čeliť často aj útokom, či nepochopeniu zo strany tých, ku ktorým sú poslaní.

V závere svojho príhovoru preto biskup Judák novému biskupovi adresoval otcovské slová: “Na týchto chodníkoch a cestičkách okolo Skalky, ktorú si duchovne i materiálne zveľadil, Ťa stretol Kristus v mnohých obťažených kráčajúcich pútnikoch i náhodných okoloidúcich a opäť Ti povedal: „Poď za mnou!“ Choď za ním pokojne, bez chvatu, s rozvahou, modliac sa, držiac sa svojej cesty a vo vedomí, že takto kráča dobrý pastier vyzerajúci aj hľadajúci zablúdené ovečky.

Želáme Ti teda, aby si si zladil krok s Kristom - pastierom a biskupom našich duší ako  jeho dôverný priateľ. Vyprosujeme Ti Božiu milosť, aby si sa pripodobňoval  Kristovi. Nech vtlačí do Tvojho života  svoju podobu. Tiež sa  často obracaj na Pannu Máriu – ikonu rodiacej sa Cirkvi,  ktorá Ťa naučí kontemplácii Kristovej tváre, a u ktorej budeš nachádzať útechu v uskutočňovaní Tvojej misie slúžiť a ohlasovať evanjelium spásy.”

Na záver biskup Judák vyslovil prianie, aby spolu s novým biskupom Petrom  si ako sv. Andrej Svorad a Beňadik vzájomne pomáhali v apoštolskom poslaní.

Zaznel aj pozdrav slovenského kardinála Jozefa Tomka

Po modlitbe po prijímaní za spevu ďakovného hymnu Te Deum Laudamus (Teba, Bože chválime) nový pomocný biskup Nitrianskej diecézy Peter Beňo so spolusvätiteľmi prešli priestorom pred oltárom žehnajúc prítomných veriacich i tých, čo boli so slávnosťou duchovne spojení prostredníctvom priamych prenosov TV LUX a Rádia LUMEN. Svätitelia potom podpísali dokumenty o biskupskej vysviacke.

Na konci liturgickej slávnosti zazneli príhovory apoštolského nuncia Mons. Giacoma Guida Ottonella, predsedu Konferencie biskupov Slovenska a bratislavského arcibiskupa metropoiltu Mons. Stanislava Zvolenského a za Nitriansku diecézu a Neinvestičný fond Beňadik sa prihovoril rytier Rádu svätého Gregora Veľkého Ľubomír Plško.  Príhovory boli plné vďaky a vrúcnych želaní novému biskupovi. Bol prečítaný aj pozdravný list Jozefa kardinála Tomka zaslaný z Ríma.

Biskup Beňo v prvej oficiálnej reči poďakoval svojim rodičom, veriacim farností v ktorých pôsobil, spolubratom v kňazskej službe i svojmu hlavnému svätiteľovi a spolusvätiteľom a prítomným biskupom a vyjadril radosť a nádej z možnosti slúžiť Bohu, Cirkvi a človeku a spolupracovať na tomto spásnom diele v novom postavení pomocného biskupa.

Po skončení slávnosti bol požehnaný pamätník pri vchode do Diecéznej svätyne k storočnici vysviacky troch slovenských biskupov v Nitre v roku 1921, ktorý symbolicky požehnali ich dnešní nástupcovia biskupi Viliam Judák, Marián Chovanec, Ján Kuboš a nový nitriansky pomocný biskup Peter Beňo.       

PLNÉ ZNENIE príhovorov je možné nájsť na zázname slávnosti (Facebook TV LUX)

Starobylá Nitrianska diecéza tak dostala v poradí už šiesteho  pomocného biskupa vo svojej histórii, ktorého úlohou bude pomáhať diecéznemu biskupovi pri jej spravovaní a vedení Božieho ľudu v nej žijúceho na ceste ku spáse.

Symbolika starobylého pútnického miesta na Skalke s dvojicou diecéznych patrónov sv. Andreja Svorada a Beňadika, ktorí tam v minulosti pôsobili, akoby poukazovala na dvojicu biskupov Viliama Judáka a Petra Beňa, ktorí sa budú s Božou pomocou spoločne  usilovať plniť zverenú službu.

Do histórie Nitrianskej diecézy a života Cirkvi na Slovensku tak pribudol ďalší významný deň, ktorým s vierou a nádejou vstupuje do nového obdobia svojej existencie aktuálne v ťažkých časoch všadeprítomnej vírusovej pandémie.          

Liturgická slávnosť konsekrácie nového biskupa sa konala v súlade s platnými protipandemickými opatreniami a vedomím Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne. Účasť na slávnosti bola z tohto dôvodu obmedzená na pozvánky s podmienkou, že každý účastník sa musel preukázať platným AG alebo PCR testom.

Životopis nového nitrianskeho pomocného biskupa Mons. Petra Beňa

Peter Beňo sa narodil 2. 9. 1972 v Bánovciach nad Bebravou rodičom Jánovi a Anne. Spolu s mladšou sestrou vyrastal v obci Prusy, ktorá je súčasťou Bánovskej farnosti, v rodine, kde viera bola prirodzenou súčasťou každodenného života. Rodičom vďačí za ľudskú i kresťanskú výchovu. Základnú školu navštevoval najskôr v rodnej obci, a potom v Bánovciach nad Bebravou. Po maturite na Bánovskom gymnáziu v roku 1990 vstúpil do novootvoreného kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre. Kňazskú vysviacku prijal z rúk Jána Chryzostoma kardinála Korca 14. 9. 1996 v Terchovej. 

Postupne pôsobil na viacerých miestach – ako kaplán v Púchove (1996 – 1997), administrátor farnosti Nesluša (1997 – 2002), prefekt Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre a zároveň poverený pastoráciou povolaní (2002-2008), asistent Teologického inštitútu v Nitre (2002 – 2004), odborný asistent Teologického inštitútu v Nitre (2004 – 2008), farár v Soblahove (2008 – 2014), farár v Skalke nad Váhom (od roku 2014), rektor Diecéznej svätyne svätých Andreja-Svorada a Beňadika (od roku 2016) súčasne ako dekan Trenčianskeho dekanátu (od roku 2018).

Pápež František ho 29. januára 2021 vymenoval za nového pomocného biskupa starobylej Nitrianskej diecézy  a zároveň titulárneho biskupa Amudarského. Biskupské heslo znie: In hoc cognovimus caritatem Dei! (Spoznali sme Božiu lásku!). Peter Beňo hovorí plynule  po nemecky a po rusky.

-

Aktualizované( TK KBS, ml, tu; pz ) 20210424001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]