[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V deň pápežových menín očkujú vo Vatikáne bezdomovcov druhou dávkou
P:3, 23. 04. 2021 11:35, ZAH

Vatikán 23. apríla (RV) V deň menín Svätého Otca Františka, krstným menom Jorgeho – Juraja, prichádzajú do Vatikánu stovky ľudí v núdzi. Vo vatikánskej Aule Pavla VI. sa v piatok 23. apríla začalo druhé kolo očkovania proti Covidu 19. Prvú dávku vakcíny Pfizer podali 1200 bezdomovcom a odkázaným ľuďom v týždni pred Veľkou nocou.

Deň pápežových mením je vo Vatikáne tradične dňom pracovného voľna. Jeho krstné meno Jorge je španielskou verziou mena Juraj. Liturgická spomienka svätého mučeníka Juraja sa v Cirkvi celosvetovo slávi o deň skôr ako u nás. V našej cirkevnej oblasti je 23. apríl vyhradený sv. Vojtechovi, čím sa spomienka na sv. Juraja presunula na nasledujúci deň.

Sv. Juraj zomrel mučeníckou smrťou v roku 303 v Nikomédii, vtedajšej maloázijskej metropole Rímskej ríše, na území dnešného Turecka. Pochádzal z helénskej Kapadócie, po matke z palestínskej oblasti dnešného Tel Avivu. Ako člen prétoriánskej gardy rímskeho cisára Diokleciána bol popravený, keď sa odmietol zriecť kresťanskej viery.

V ikonografii sa sv. Juraj znázorňuje ako rytier na koni, ktorý kopijou víťazí nad nepriateľom symbolizovaným v podobe draka. Starobylé patrocínium sv. Juraja sa z kresťanského Orientu prenieslo aj na Západ, kde sa rozšírilo najmä v období stredoveku.

Pripomeňme, že pápež František má v úmysle tento rok navštíviť Slovensko. Svoju túžbu verejne vyjadril pred novinármi 8. marca pri návrate z apoštolskej cesty do Iraku, keď menovite spomenul Bratislavu.

Svätý Otec, ktorému pozvanie na návštevu opakovane vyjadrili viacerí ústavní činitelia Slovenskej republiky pri ich oficiálnych návštevách vo Vatikáne, hodlá prísť pri príležitosti cesty na Medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti, kde bude 12. septembra predsedať záverečnej svätej omši o 11:00 na Námestí hrdinov. Podrobnosti o ďalšom pápežovom programe a stave prípravy cesty zatiaľ neboli zverejnené.

Na archívnej snímke z 15. apríla 2015 je pápež František pred súsoším sv. Juraja po jeho požehnaní vo Vatikáne. Súsošie bolo určené pre námestie v juhotalianskom meste Airola v provincii Benevento. Zemetrasenie v roku 1980 tu narušilo statiku starobylého Kostola sv. Juraja, ktorý bol následne zbúraný.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210423016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]