[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Report ACN: Porušovanie náboženskej slobody dosiahlo dve tretiny ľudstva
P:3, 21. 04. 2021 13:33, ZAH

Vatikán 21. apríla (RV) Prenasledovanie na základe náboženského presvedčenia vo svete narastá, k porušovaniu náboženskej slobody dochádza v každej tretej krajine. Situácia sa zhoršuje predovšetkým v Afrike. Vyplýva to z reportu Pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorý bol prezentovaný v utorok 20. apríla virtuálnou formou. Na prezentácii vystúpila aj Asia Bibiová a predseda Konferencie biskupov Burkiny Faso Mons. Dabiré.

Report o náboženskej slobode vo svete za roky 2018-2020 uvádza, že 5,2 miliardy osôb, čiže 67% svetovej populácie, žije v oblastiach, kde dochádza k závažnému porušovaniu náboženskej slobody. Oproti predchádzajúcemu reportu sa zvýšil počet krajín zaradených do tejto kategórie z 38 na 62.
 

Vzrast džihádistického terorizmu v Afrike
K zhoršovaniu situácie dochádza najmä v Afrike, kde prudko narastá džihádistický terorizmus. Až sedem z deviatich krajín, ktoré sa po prvýkrát objavili na zozname závažného porušovania náboženskej slobody, pochádza z tohto kontinentu. Sú nimi: Burkina Faso, Kamerun, Čad, Komory, Konžská demokratická republika, Mali a Mozambik. Ostatné dve krajiny patria k Ázii: Malajzia a Srí Lanka. „Cieľom džihádistov je vytvoriť samozvaný medzikontinentálny kalifát“, uviedol pri prezentácii predseda ACN Taliansko Alessandro Monteduro. Džihádisti čoraz častejšie využívajú siete, ako sú internet a sociálne médiá – „kyber-kalifát, ktorý v expanzii na globálnej úrovni ,sa už stal konsolidovaným nástrojom“, uvádza sa v reporte ACN.

Autoritárske režimy a etnicko-náboženské nacionalizmy
Jedným z fenoménov prispievajúcich k porušovaniu náboženskej slobody sú aj autoritárske režimy a etnicko-náboženské nacionalizmy. Príkladom je India, Nepál, Mjanmarsko a Thajsko. V reporte sa píše aj o zneužívaní digitálnych technológií s hromadným sledovaním prostredníctvom umelej inteligencie a systému rozpoznávania tváre. Tento fenomén „je evidentný predovšetkým v Číne“. Na svetovom Západe zas dochádza k tzv. „edukovanému prenasledovaniu“.


Asia Bibi čoskoro navštívi Rím
Počas online konferencie vystúpila aj pakistanská kresťanka Asia Bibiová, ktorá bola v minulosti odsúdená na smrť za údajné rúhanie a strávila vo väzení 10 rokov. Momentálne žije aj so svojou rodinou v Kanade. Hovorila aj o svojich dcérach, ktoré mali v čase jej zadržania len 8 a 9 rokov, pričom jedna z nich bola fyzicky i mentálne postihnutá. Asia rázne žiada o revíziu či zrušenie pakistanského zákona o blasfémii a upozorňuje aj na fenomén únosov, násilných konverzií a nútených manželstiev, ktorý postihuje mnohé dievčatá v Pakistane. Asia vyjadrila vďaku pápežovi Františkovi i Benediktovi XVI. za ich podporu a modlitby v čase jej utrpenia a vyjadrila nádej, že sa s nimi bude môcť osobne stretnúť. Oznámila, že sa chystá navštíviť Rím.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210421016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]