[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mikloško: Keď je rodina zdravá, spoločnosť môže fungovať ako zdravá
P:3, 21. 04. 2021 10:20, DOM

Bratislava 21. apríla (TK KBS) Keď je bunka zdravá, organizmus je zdravý, keď je chorá, vzniká ochorenie a organizmus sa rúca. Takisto to funguje s rodinami v spoločnosti, povedal na online konferencii Fungujúca a stabilná rodina Jozef Mikloško, predseda Spoločnosti Úsmev ako dar.

„Keď je rodina zdravá, spoločnosť môže fungovať ako zdravá. Keď je rodina chorá, bohužiaľ vidíme to cez pandémiu, spoločnosť má čím ďalej, tým väčšie problémy," uviedol na podujatí, ktoré pripravila Konferencia biskupov Slovenska v spolupráci so Spoločnosťou Úsmev ako dar, Asociáciou rodinných sudcov a Teologickou fakultou Trnavskej univerzity.

Za Asociáciu rodinných sudcov vystúpi jej predseda Peter Rajňák. Zdôraznil, že to, že sa rodinný život ešte u nás drží, ako s drží, je unikátom v Európe. „Som rád, že na takejto úrovni bojujeme za to, aby sa tento stav zachoval aj naďalej," povedal. Dodal, že problémy rodín, s ktorými sa sudcovia stretávajú v pojednávacich sieňach sú už problémy, ktoré sa dajú riešiť a zachrániť „veľmi ťažko."

„Spoločenská situácia a nastavenie spoločnosti nie je veľmi v prospech zachovania rodín," pokračoval ďalej Rajňák. Odvolal sa na mieru rozvodovosti či počet detí, ktoré sa rodia mimo rodín. Za dôležité považuje to, aby sa legislatíva bola nastavená „prorodinne". „Tak, ako si to slovenská spoločnosť predstavuje, a nie tak, ako si to predstavujú rôzne organizácie, ktoré rodinu velmi nemusia," dodal.

Teologickú fakultu Trnavskej univerzity zastupoval na online konferencii prof. Ladislav Csontos SJ a prof. Mária Šmídová. Profesor Csontos v úvode pripomenul, že na fakulte po rokoch venovania sa pomoci rozvedeným katolíkom zistili, že je potrebné robiť oveľa viac v prevencii negatívnych javov, ktoré sa v spoločnosti v súvislosti s manželstvom a rodinom vyskytujú.

„Často treba liečiť, a ešte lepšie je, keď máme prostriedky na prevenciu, tak ako ako súčasná covid situácia ukazuje, že to najlepšie riešenie je, aby sme sa nenakazili a aby sme boli zaočkovaní," uviedol prof. Csontos. Z výskumov sa im podarilo odhaliť faktory, ktoré stabilitu rodiny ovplyvňujú. Tie by podľa neho mohli zo strany spoločnosti a cirkvi ovplyvňovať tak, aby napomáhali stabilite rodiny, dodal.

Po úvodných príhovoroch nasledoval blok prednášok. O faktoroch stabilizujúcich rodinu hovoril prof. Csontos. Očakávané praktické kroky pri podpore rodín v súčasnom období a o sprevádzaní ako účinnej pomoci v záťažových situáciách hovorila prof. Mária Šmídová. Na tému Zásahy súdnej moci do rodiny hovoril Peter Rajňák a o potrebe budovania regionálnych centier na obnovu rodiny Jozef Mikloško.( TK KBS, ml; ml ) 20210421014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]