[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Ševčuk: Obávame sa invázie, ďakujeme pápežovi za podporu
P:3, 20. 04. 2021 14:35, ZAH

Ukrajina 20. apríla (RV) Ukrajinci sú vďační pápežovi Františkovi za blízkosť, ktorú im prejavil v situácii rastúcej hrozby ruskej invázie, hovorí kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, najvyšší predstaviteľ ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi a zároveň predseda ukrajinskej Rady cirkví a náboženských organizácií.

V nedeľu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne Svätý Otec František prosil o modlitbu za Ukrajinu. Povedal, že je znepokojený porušovaním pokoja zbraní a zvýšením vojenských činností na východe krajiny.

„Prosím vás, mocne nabádam, aby sa vyhlo nárastu napätia a aby sa naopak prejavili gestá, ktoré dokážu podporiť vzájomnú dôveru a napomôcť tak potrebnému a tak vytúženému zmiereniu a pokoju. Vezmime si k srdcu aj ťažkú humanitárnu situáciu v ktorej sa ocitá tamojšie obyvateľstvo, ktorému vyjadrujem svoju blízkosť a pozývam vás modliť sa zaň. Modlime sa spoločne,“ apeloval pápež František.

Arcibiskup Ševčuk poďakoval prostredníctvom Vatikánskeho rozhlasu za túto podporu. Zdôraznil, že Ukrajinci sa dnes obávajú nielen obnovenia bojov v pohraničí, ale tiež invázie ruského vojska za situácie komplikovanej pandémie:

„Pokoj zbraní trval takmer rok. Teraz dochádza k jeho narušeniu. Dochádza k ostreľovaniu a vojenským stretom na východe Ukrajiny, na línii rozdeľujúcej ukrajinské územie okupované ruským vojskom a zvyšok územia kontrolovaného ukrajinskou vládou. Je to tragédia, dúfali sme, že sa podarí zadržať vojnu a nájsť politické alebo diplomatické riešenie tohto konfliktu,“ uviedol arcibiskup Ševčuk.

„Všetci vedia, že v tejto situácii neexistuje vojenské riešenie. Vidíme však, že pokoj zbraní sa končí, strety nadobúdajú na intenzite, každý deň umierajú ukrajinskí vojaci a každý deň dochádza k zásahom civilistov. Ukrajinci sa obávajú veľmi silnej koncentrácie ruských vojsk v blízkosti ukrajinskej hranice,“ pokračuje.

„Verejné zdroje, naše denníky hovoria už viac než o stovke tisíc ruských vojakov a informujú, že ich počet stále rastie. Je to rozhodne najväčšia koncentrácia ruských vojsk od roku 2014. Obávame sa otvorenej invázie tejto armády na ukrajinskom území. To by drasticky zmenilo situáciu. Otvorili by s nové fronty bojov, došlo by k okupácii nových území, zahynuli by tisíce ľudí.“

Podľa arcibiskupa Ševčuka je hroba invázie o to tragickejšia, že za dva týždne budú pravoslávni i gréckokatolícki na Ukrajine a v Ruku sláviť Veľkú noc. Dúfame, že chrámové zvony a naše veľkonočné spevy prevážia nad hlukom zbraní, dodal najvyšší predstaviteľ gréckokatolíckej cirkvi spolu s naliehavou prosbou, aby sa všetci modlili za mier na Ukrajine.( TK KBS, RV, job, ml; pz ) 20210420037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]