[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Chorvátsko ponúka štipendiá mladým prenasledovaným kresťanom
P:3, 20. 04. 2021 14:11, ZAH

Chorvátsko 20. apríla (TS ČBK) Chorvátska vláda ponúka vysokoškolské štipendiá mladým kresťanom, ktorým hrozí prenasledovanie. Chorvátsky minister školstva a minister zahraničných vecí vyzvali kresťanských študentov z rozvojových krajín, aby o štipendiá požiadali do 17. mája tohto roka. Štipendiá sú výsledkom novely štátneho rozpočtu, ktorú navrhla nezávislá poslankyňa chorvátskeho parlamentu Marijana Petir. Novela bola schválená vládou v novembri.

„Plánované financovanie vo výške 1,5 milióna kún (vyše 198 tisíc eur) je určených na štipendiá pre mladých ľudí, ktorí sú prenasledovaní pre svoju vieru. Štipendium im tak umožňuje študovať v Chorvátsku a získavať znalosti, a potom sa vrátiť do krajiny, kde budú pomáhať budovať svoje komunity a demokratickú a tolerantnú spoločnosť. Peniaze budú určené na ich štúdijné a ubytovacie potreby počas štúdia v Chorvátsku,“ dodala poslankyňa Petir pre CNA.

Chorvátsko je krajinou so 4 miliónmi obyvateľov. Viac než 86 percent populácie tvoria katolíci. Teraz je to po prvýkrát od získania nezávislosti v roku 1991, čo sa krajina rozhodla zaviesť štipendiá a vyčleniť peniaze konkrétne na pomoc jednotlivcom mimo EÚ, ktorí sú prenasledovaní pre svoju kresťanskú vieru.

Projekt je súčasťu úsilia chorvátskej vlády o podporu prenasledovanch náboženských komunít na celom svete. Vo výzve k štipendiám je uvedené: „Náboženské menšiny, predovšetkým kresťania, sú jednou zo zraniteľných skupín vo svete. Chorvátska republika si je vedomá tohto negatívneho trendu v celosvetovom meradle a v rámci svojej práce v oblasti medzinárodnej rozvojovej spolupráce sa zaviazala rešpektovať a chrániť práva náboženských skupín ako zraniteľných skupín v rozvojových krajinách.“ Petir zdôraznila, že vláda sa rozhodla pomôcť kresťanom nielen kvôli ich viere, ale tiež preto, že patria k najviac prenasledovanej náboženskej skupine na svete.

Podľa výskumu Pápežskej nadácie Cirkev v núdzi takmer 300 miliónov kresťanov na celom svete čelí perzekúciám. Jeden zo siedmych kresťanov na svete žije v krajine, kde je kvôli svojej viere vystavený násiliu, zatýkaniu a porušovaniu ľudských práv.

Štipendiá pre akademický rok 2021/2022 sú otvorené mladým kresťanom z rozvojových krajín na Blízkom východe, v Ázii a Afrike, ak to epidemické nariadenia umožnia. Vysokoškoláci budú študovať tri až štyri roky a získajú bakalársky titul. Absolventi budú študentovať jeden až dva roky a získajú magisterský titul. Štipendium zahŕňa plnú penziu a ubytovanie, mesačný príspevok okolo 250 dolárov, základné zdravotné poistenie a ročný prípravný kurz chorvátskeho jazyka. Zahrnuté sú tiež náklady na cestu do a z Chorvátska.

Ministri školstva a zahraničných vecí uviedli: „Po ukončení štúdia sú držitelia štipendií povinní vrátiť sa do svojich domovských krajín. Očakáva sa od nich, že so svojimi znalosťami získanými v Chorvátsku po návrate do vlasti prispejú k rozvoju svojich komunít a k budovaniu kapacít a posilňovaniu odolnosti na miestnej úrovni.“ (Zdroje: CNA / TS ČBK)( TK KBS, cna, ts cbk, ml; pz ) 20210420036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]