[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Lisabonský patriarchát sa pripravuje na začiatok procesu hodnotenia
P:3, 20. 04. 2021 10:50, ZAH

Lisabon 20. apríla (RV) Lisabonský patriarchát sa pripravuje na začiatok „procesu hodnotenia" spôsobu, akým bola prijatá a realizovaná rôznymi zložkami miestnej cirkvi diecézna synoda, ktorá sa konala v rokoch 2014 - 2016. Uzatvára sa tak sedem rokov dlhá cesta „k uskutočneniu veľkého pastoračného programu, ktorý cirkevi navrhol pápež František v apoštolskej exhortácii Evangelii gaudium.

Synoda predstavovala dôležitú fázu cirkevného života v lisabonskej oblasti: dva roky sa pravidelne schádzalo v centre spirituality v meste Turcifal 137 účastníkov - laikov, duchovných a rehoľníkov. Študovali plán pastoračnej činnosti, ktorý potom zhrnuli do Synodálnej konštitúcie, ktorá sa zasadzovala za uplatnenie hodnôt vyjadrených pápežským textom

Kardinál, patriarcha Manuel Clemente teraz v liste adresovanom kléru portugalského hlavného mesta pripomína:

„Venovali sme štyri roky systematickému prijímaniu konštitúcie so zameraním najmä na štyri body textu: urobiť z Božieho slova miesto, kde sa rodí viera, žiť liturgiu ako miesto stretnutia (s Bohom a komunitou), výjsť von s Kristom, aby sme stretli so všetkými sociálnymi a geografickými perifériami a urobili z Cirkvi sieť bratských vzťahov vzťahov v spoločnej zodpovednosti komunity.

Existuje veľa iniciatív k realizácii konštitúcie, pokračuje kardinál, vychádzajúcich z diecéznych úradov alebo organizovaných na vikariátnej alebo miestnej úrovni.

„Pripomínam napríklad, čo bolo urobené vo vzťahu k Božiemu slovu a k podmienkam jeho čítania. Teda veci týkajúcej sa meditácie a komunitného odovzdávania,“ píše kardinál Clemente, „a tiež vo vzťahu k liturgii, najmä vo formačných aktivitách.“ Lisabonský patriarcha tiež pripomína veľké kroky vpred v oblasti sociálnej starostlivosti od roku 2016 do súčasnosti, najmä počas Týždňa charity. Pripomína tiež „nárast komunitnej spoluzodpovednosti, ako sú pastoračné a hospodárske rady farnosti v spolupráci s generálnm vikárom.

Proces vyhodnotenia, ktorý má diecéza začať a jeho ukončenie je naplánované na 19. júna, „má ukázať najlepšie dosiahnuté výsledky i to, v čom bude potrebné pokračovať, aby naša cirkev v Lisabone rástla v chvále, láske a poslaní,“ hovorí kardinál

Štyri fázy vyhodnotenia synodálnej cesty

Najskôr v priebehu apríla bude v skupinách na úrovni diecézy alebo farností čas pre modlitbu a reflexiu, a to podľa oblastí pastoračnej činnosti. Na konci mesiaca a do polovice mája sa potom môžu katolícke diecézy zúčastniť na prieskume, ktorý bude k dispozícii v tlačenej podobe alebo online.

Na základe odpovedí bude spracované zhrnutie, ktoré bude spoločne so zhrnutím práce v posledných štyroch rokoch slúžiť ako pracovný dokument pre účastníkov zhromaždenia v dňoch 18. - 19. júna, čo bude tretia fáza, ktorá sa bude konať opäť v Centre spirituality Turcifal za prítomnosti biskupov, biskupských vikárov a kňazov lisabonského patriarchátu.

Štvrtý a posledný krok bude zverejnenie „Dokumentu záverečného hodnotenia". Synodálna konštitúcia „Misionársky sen osloviť každého“, ktorá má zhruba 40 strán, podpísali 8. 12. 2016 v Lisabone. (Zdroje: RV / Osservatore Romano)( TK KBS, rv, oro, ml; pz ) 20210420031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]