[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Parolin k výročiu milánskej univerzity: Zmŕtvychvstalý lieči krízu
P:3, 20. 04. 2021 09:45, ZAH

Miláno 20. apríla (RV) Katolícka univerzita Najsvätejšieho srdca v Miláne slávi sté výročie založenia. Pri tejto príležitosti slúžil vatikánsky štátny sekretár svätú omšu pre jej študentov a učiteľov.

Kardinál Pietro Parolin v homílii pripomenul, že každá univerzita je povolaná predovšetkým k tomu, aby v mladých ľuďoch otvárala vnímavosť pre krásu poznania. Dodal, že pri tomto „otváraní nejde výlučne o získavanie informácií a technických vedomostí, ale o poznanie, ktorého cieľom je hľadať múdrosť.

Kardinál Parolin akademickú obec milánskej univerzity povzbudil, aby sa nezľakla toho, čo pápež František nazýva „katastrofou“ v oblasti vzdelávania, spôsobenou pandémiou. „Je potrebné, aby sa teraz všetci, ktorí sa angažujú v školstve, zamerali na formáciu zrelých ľudí, ktorí dokážu vytýčiť novú cestu pre rozvoj a ľudstvo,“ povedal.

V nadväznosti na nedeľné evanjelium, kde sa čítalo o Ježivom stretnutí s apoštolmi po zmŕtvychvstaní, kardinál Parolin pripomenul strach učeníkov (por. Lk 24, 37), ktorí sa domnievali, že vidia ducha Toho, ktorého zradili a opustili a ktorý sa s nimi prichádza vysporiadať. Zdôraznil, že prekrútený obraz desivého Boha je plodom našej projekcie a obáv, z ktorých nás Zmŕtvychvstalý lieči. Jedine On nám môže dať silu na prekonanie krízy, vrátane tej súčasnej.

Predstavujeme si Boha skôr ako Pána než ako Otca, vnímame ho ako revízora a prísneho sudcu. „Ježiš svojími gestami a slovami otvára učeníkom myseľ, aby prehliadli ako falošný je ich obraz Boha. Ukazuje im svoje rany, znamenie ľudskej krehkosti, ktoré prijal, aby človeka zachrániť, nie ničil,“ povedal v homílii vatikánsky štátny sekretár.

Zdôraznil, že žiadne naše rany z minulosti, žiadny hriech nie je prekážkou pre Božiu lásku. Jeho veľkosť spočíva práve v láske, tkorá pretvára v dobro všetko, dokonca aj utrpenie a smrť. „Veľkú noc slávime v plnosti ak prechádzame od strachu z Bohu k dôvere v Neho, od uzatvorenosti v sebe k otvorenosti pre Jeho lásku,“ dodal kardinál Parolin.( TK KBS, RV job, ml; pz ) 20210420028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]