[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícki biskupi Konga žiadajú štát potlačiť krízu na východe krajiny
P:3, 20. 04. 2021 08:35, ZAH

Kongo 20. apríla (TK KBS) Katolícki biskupi Konžskej demokratickej republiky žiadajú štát potlačiť krízu na východe ukrajiny, ktorú zhoršujú islamistické milície Allied Democratic Forces (ADF). Píšu, že neistota na východe je skutočnou tragédiou zasahujúcou celú krajinu. „Nemôžeme čakať rozvoj štátu, ak budú časť krajiny kontrolovať dravci,“ uviedli podľa Pápežskej nadácie ACN.

V komuniké, ktoré vydali, poukázali na náboženskú povahu konfliktu v regióne Beni-Butembo v provincii Severné Kivu. V islamizácii regiónu vidia zámer, ktorý má ovplyvniť všeobecnú politiku krajiny v dlhodobom horizonte. Väzni, ktorým sa podarilo uniknúť islamistickým milíciám ADF, biskupom potvrdili, že boli nútení konvertovať na islam.

Biskupi ďalej píšu o extrémistoch

„Využili slabé miesta riadnych ozbrojených síl, aby dosiahli svoje politické či náboženské ciele: získanie pôdy, nelegálne využívanie prírodných zdrojov, neoprávnené obohacovanie sa, ako aj islamizáciu regiónu na úkor náboženskej slobody.“

V Beni-Butembo v provincii Severné Kivu zaznamenali od roku 2013 vyše 6 000 mŕtvych. V oblasti mesta Bunia v provincii Ituri počet obetí iba roku 2020 dosiahol viac než 2 000. Prinajmenšom 3 milióny ľudí boli doteraz vyhnané zo svojich domovov a asi 7 500 ľudí bolo unesených.

„Obyvatelia sa cítia opustení. Zazneli mnohé sľuby centrálnej vlády o rýchlom obnovení mieru, ale zostávajú nenaplnené.“ Podľa biskupov obyvatelia krajiny vinia aj mierovú misiu OSN MONUSCO z pasivity. Jej prítomnosť podľa nich vzbudzuje čoraz viac nedôvery a vyvoláva skepsu, pretože sa jej nepodarilo zabrániť ani tým masakrám, ku ktorým došlo neďaleko jej pozícií.

Už v januári 2021 po krvavých masakrách, ktorých obeťami bolo civilné obyvateľstvo, vyzval katolícky biskup Melchisédech Sikuli Paluku z Beni-Butembo svetové spoločenstvo, aby zareagovalo na „výkrik utrpenia“ z jeho krajiny.

V posolstve na videu, doručeného i do pápežskej nadácie ACN, povedal: „Dúfam, že sa tunajší chudobní dočkajú pomoci. Už roky prežívame krížovú cestu a cítime sa veľmi opustení.“

Územie na východe Konžskej demokratickej republiky je bohaté na prírodné zdroje, a preto je už celé roky takto ťažko skúšané. K islamistickým milíciám ADF, pochádzajúcim pôvodne z Ugandy, sa postupne pridružujú iné ozbrojené skupiny. Konžskej armáde ani mierovej misii OSN MONUSCO sa dlhodobo nedarí zabezpečiť v tomto regióne pokoj a mier. 

Podporiť diecézu v Kinšase je možné TU.

-
Zdroj: ACN Slovensko / Miroslav Dzurech( TK KBS, acn, mdz, ml; pz ) 20210420024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]