[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Olomouci sa konala vedecká konferencia Náboženstvo na periférii
P:3, 18. 04. 2021 10:48, ZAH

Olomouc 18. apríla (TK KBS) V dňoch 15. – 17. apríla 2021 sa v online priestore konala medzinárodná vedecká konferencia na tému Náboženstvo na periférii. Podujatie sa konalo pod patronátom Asociácie pre medzinárodné štúdium náboženstva v strednej a východnej Európe (ISORECEA), Českej asociácie pre štúdium náboženstva a Katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Po privítaní a úvodných pozdravoch odzneli podnetné prednášky sociológov náboženstva celkovo z dvadsiatich krajín (Poľsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Ukrajina, Chorvátsko, Slovinsko, Rusko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Severné Írsko, Anglicko, Taliansko, Francúzsko, Švajčiarsko, Nemecko, Dánsko, Kanada a USA).

Akousi pomyselnou bázou mnohých prednášok a následných diskusií bolo vystúpenie prof. Jonathana Lanmana z Queen’s University v Belfaste v Severnom Írsku, ktorý hovoril na tému Od „centier a periférií“ k interdisciplinárnej spolupráci v oblasti štúdia náboženstva.

Vo svojej prednáške poukázal na skutočnosť, že štúdium náboženstva sa nachádza skôr na periférii vedeckého záujmu, ako v jeho centre. Niektorí v tejto súvislosti zastávajú názor, že tam je jeho miesto. Iní tvrdia, že štúdium náboženstva by mali byť umiestnené v samom srdci štúdia všetkých skutočností, najmä človeka.

Ďalší prednášajúci z rôznych univerzít hovorili o dominantnom a periférnom vnímaní náboženstva, postavení náboženských minorít v sekulárnych spoločnostiach, postavení ateistov a neveriacich v náboženských spoločnostiach, transformácii nových náboženských hnutí, explicitnom a implicitnom v náboženstvách, každodennom náboženskom živote a podobne.

Slovensko na predmetnej medzinárodnej vedeckej konferencii zastupovali dr. Vladimír Bahna z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied a doc. Ondrej Štefaňak z Katedry sociológie Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre.

Dr. Vladimír Bahna rozprával na tému Od periférnej a  kontroverznej náboženskej praxe k rozkvetu regionálneho náboženského života: Mariánske pútnické miesto Turzovka. Vo svojej prednáške zdokumentoval prechod od dlhotrvajúceho zákazu až po aktívnu podporu pútnického miesta v Turzovke, s čím súviseli aj relevantné zmeny vo formách praktizovanej religiozity.

Doc. Ondrej Štefaňak rozprával na tému Fenomén viery bez príslušnosti uprostred slovenskej mládeže: V čo verí mládež, ktorá sa neidentifikuje so žiadnym náboženstvom?

Na základe sociologických výskumov potvrdil, že skupina mladých ľudí bez náboženskej príslušnosti sa skladá z ateistov (približne 40%), agnostikov (približne 30% – 35%) a veriacich s privátnou alebo synkretickou religiozitou – (približne 20% – 25%).( TK KBS, ost; ml ) 20210418002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]