[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Turkson vyjadril solidaritu svetu cirkusu, postihnutému pandemiou
P:3, 17. 04. 2021 18:04, ZAH

Vatikán 17. apríla (RV) Znemožnením hromadných podujatí a cestovania pandémia mimoriadne tvrdo postihla oblasť cirkusového umenia, putovných predstavení a kolotočovej zábavy. Pri príležitosti 11. svetového dňa venovaného ľuďom pracujúcim v tejto oblasti Cirkev vyjadrila solidárnosť a povzbudenie všetkým zasiahnutým pracovníkom a ich rodinám so žičením čím skoršieho obnovenia ich práce.

Prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj kardinál Peter K. A. Turkson, ktorý je poverený i pastoračnou starostlivosťou o účinkujúcich putovných cirkusov a všetkých varietných zabávačov, im napísal povzbudenie k Svetovému dňu cirkusu 17. apríla, v posolstveadresovanom Ursovi Pilzovi, predsedovi Svetovej cirkusovej federácie so sídlom v Monacu.

Kardinál Turkson poukazuje na význam tohto druhu umenia a jeho 250-ročnú tradíciu v Európe. V súvislosti s pandémiou pripomína slová pápeža Františka, že „nikto sa nezachráni sám“ a oceňuje prejavy občianskej solidarity voči cirkusom v tomto ťažkom období.

Kardinál Turkson putovným umelcom žičí, aby opäť mohli oživiť svoju činnosť a prinášať ľuďom radosť svojím umením:

„Prosím cirkusantov zo všetkých oblastí, ktorí touto pandémiou tak veľmi trpia, aby len čo to bude možné prišli na miesta, kde sú deti a starí ľudia, ktorí trpia: starí rodičia a vnúčatá, ktorí sú najčastejšími divákmi pod šapitó. Oni podobne ako cirkusanti na túto situáciu ťažko doplácajú a sú smädní po výbuchu čistej radosti, ktorou vie cirkus obdariť. A tiež tí, ktorí sa s takouto starostlivosťou starajú o ich zdravie, potrebujú balzam smiechu.“

V tejto súvislosti kardinál Turkson s vďakou spomína na gesto členov súboru Rony Roller Circus, ktorí ho sprevádzali pri návšteve detských pacientov vo vatikánskej detskej nemocnici Bambino Gesù 17. januára 2020. Všetkých zabávačov tohto druhu pozýva, aby zaslali fotografiu alebo video z podobných podujatí, ktoré ochotne posunie Svätému Otcovi.

 ( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210417006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]