[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Celoslovenská humanitárna zbierka Spolu pre Etiópiu pokračuje ďalej
P:3, 16. 04. 2021 13:10, DOM

Bratislava 16. apríla (TK KBS) Slovenské mimovládne organizácie, ktoré sa spojili vo výzve Spolu pre Etiópiu, sa rozhodli predĺžiť celoslovenskú humanitárnu zbierku do 25. apríla 2021. Doteraz vyzbierali viac ako 26 000 eur od individuálnych darcov, na humanitárnu pomoc obyvateľom, ktorí boli zasiahnutí vojnovým konfliktom v etiópskom regióne Tigraj. Pre pretrvávajúci záujem verejnosti prispieť a pomôcť obetiam vojny budú v zbierke pokračovať ešte jeden týždeň.

„Nesmierne nás teší pozitívny ohlas a pomoc Slovákov, pretože výsledkom je, že môžeme pomôcť ešte viac ľuďom na úteku, bez jedla či vody v Tigraji. Dobrá novina, Slovenská katolícka charita a SAVIO pridajú k doteraz vyzbieranej sume ďalšie príspevky, ktoré navýšia spoločnú zbierku o 35 000 eur. Aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa pridalo k posolstvu našej iniciatívy.

Sumou 20 000 eur podporí štyri miestne organizácie na zabezpečenie urgentných humanitárnych potrieb obetiam vojny, zníženie dopadov humanitárnej krízy a stabilizáciu regiónu Tigraj. Záujem o podporu iniciatívy naďalej prejavujú aj konkrétni vysokí štátni predstavitelia a tiež osobnosti verejného života u nás,” vysvetľuje Daniel Fiala z iniciatívy Spolu pre Etiópiu hlavné dôvody predĺženia zbierky a dodáva: “Priestor pre takéto dobré správy má zmysel rozšíriť.“

Iniciatíva Spolu pre Etiópiu je spoločným úsilím piatich mimovládnych organizácií: eRko - Dobrá novina, Mary's Meals Slovensko, Nadácia Integra, SAVIO, Slovenská katolícka charita s podporou Platformy rozvojových organizácii - Ambrela. Prispieť na pomoc obyvateľom Tigraja možno darom prostredníctvom darovacích stránok jednotlivých organizácií na stránke iniciatívy www.spolupreetiopiu.sk.

„Darcovia a zapojené inštitúcie s ich snahou spájať sa na pomoc ľuďom v kríze ukazujú Slovensko vo svetle solidárneho partnera. Sme radi spolupráci občianskej spoločnosti a štátnej správy. Slovensko sa spája pre pomoc ľuďom v Etiópii. Na takúto krajinu môžeme byť hrdí,“ hovorí Martin Simon z iniciatívy Spolu pre Etiópiu.

Okrem slovenskej verejnosti, mimovládnych organizácií, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a mediálnych partnerov sa na podpore iniciatívy Spolu pre Etiópiu podieľajú tiež verejne známe osobnosti, akými sú komik Fero Joke, speváčky Janais a Slávka Tkáčová, hudobník Ondrej Kandráč, slovenská lekárka v Keni Monika Paločková, či sestra Lamyia, saleziánka známa na sociálnej sieti TikTok.

Prečo vznikla iniciatíva Spolu pre Etiópiu

Konflikt v severoetiópskom regióne Tigraj predstavuje jednu z najrozsiahlejších humanitárnych kríz súčasnosti, v ktorej podľa OSN potrebuje akútnu humanitárnu pomoc až 4,5 miliónov z celkových 6 miliónov obyvateľov regiónu. Ambíciou iniciatívy Spolu pre Etiópiu, prebiehajúcej od 22. marca 2021, je informovať o dianí slovenskú verejnosť a vyzbierať finančné prostriedky na akútne humanitárne potreby pre ľudí zasiahnutých vojnou v Tigraji.

Finančné príspevky sa použijú na zabezpečenie potravín, pitnej vody, hygienických potrieb, prikrývok, prístreškov, nádob na varenie, ako aj na posttraumatickú a psychologickú starostlivosť a ďalšie nevyhnutné činnosti v prospech obetí vojenského konfliktu.

Konkrétnu pomoc ľuďom v hlavnom meste Mekelle a blízkom okolí poskytnú dôveryhodní partneri organizátorov iniciatívy - Kongregácia dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (projektový partner Dobrej noviny, Mary's Meals a Slovenskej katolíckej charity), Tearfund Ethiopia (projektový partner Nadácie Integra) a VIS (projektový partner SAVIO).( TK KBS, jma, ml; pz ) 20210416021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]