[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ľudia môžu prostredníctvom kampane podporiť knihu o Silvovi Krčmérym
P:3, 15. 04. 2021 14:14, DOM

Bratislava 15. apríla (TK KBS) Občianske združenie Nenápadní hrdinovia chce vydať publikáciu o jednej z popredných osobností tajnej Cirkvi na Slovensku MUDr. Silvestrovi Krčmérymu SF. Spolu s matematikom a kňazom Vladimírom Juklom stáli pri zrode sekulárneho inštitútu Spoločenstva Fatima i organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov. 

Momentálne rozbehli kampaň na získanie peňazí na vytlačenie minimálne 1 000 brožúrok s názvom Silvo Krčméry, ktoré budú odoslané na stredné školy s maturitou po celom Slovensku. Projekt rozbehli prostredníctvom portálu Startlab. Podporiť sa dá TU. Kampaň má názov „Silvo Krčméry do škôl“. 

Silvester Krčméry je jednou z najvýznamnejších osobností protikomunistického disentu a podzemnej cirkvi a býva nazývaný aj slovenským Solženicynom. Po zatknutí ŠtB v roku 1951 strávil Krčméry ešte pred konaním sa súdu dva roky na samotke, pretože odmietal podpisovať falošné protokoly. Priznanie viny aj neskoršiu milosť prezidenta odmietol. 

„Mladý lekár Silvester Krčméry (1924 - 2013) po troch rokoch krutej vyšetrovacej väzby povie odvážne slová: "Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!" Príbeh obžaloby totalitného režimu a odvahy vnútorne slobodného človeka. Jeho príbeh by mal poznať každý maturant,“ píše v projekte združenie Nenápadní hrdinovia. 

Bol odsúdený za vlastizradu na 14 rokov. Po prepustení z väzenia pôsobil 20 rokov v nemocnici v Podunajských Biskupiciach a až do svojej smrti žil v Bratislave-Ružinove, kde je aj pochovaný. Slovenské národné divadlo má vo svojom repertoári inscenáciu o osude tohto katolíckeho disidenta a lekára s názvom Nepolepšený svätec.

V publikácii sa Silvo Krčméry prihovára mladým ľuďom autentickým spôsobom. Brožúrka je plná fotografií, krátkeho a náučného textu, a nechýba ani profesionálne komiksové stvárnenie.

Projekt „Silvo Krčméry do skôl“ sa začal v pamätný deň SR (13. apríl) Deň nespravodlivo stíhaných. „Chceme predovšetkým mladým ľuďom priblížiť nový pamätný deň SR Deň pamiatky obetí komunistického režimu, ktorý je priamo spätý s Krčméryho rečou na súde,“ dodáva združenie Nenápadní hrdinovia

Kto bol Silvester Krčméry? 

Silvester Krčméry(1924 – 2013) bol skaut, slovenský lekár, politický väzeň a katolícky disident, ktorý v dobe komunistického režimu spolu s Vladimírom Juklom a kardinálom Korcom budovali na Slovensku rozsiahlu tajnú cirkev. Narodil sa 5. augusta 1924 v Trnave, zomrel 10. septembra 2013 v Bratislave.

Detstvo a mladosť prežil v Banskej Bystrici, kde si ako 13 ročný chlapec poznačil do denníka: „Nulla dies sine linea“ (nezaháľať ani deň). Do „mesta pod Urpínom“ sa opätovne vrátil ako účastník SNP po boku profesora Kolakoviča. Po nástupe komunistického režimu zažil krutú vyšetrovaciu väzbu (1951 – 1954) a v roku 1954 bol Vojenským súdom v Trenčíne odsúdený za vlastizradu na 14 rokov väzenia. Trest si odpykával vo viacerých väzniciach (vrátane Banskej Bystrice) a v pracovných táboroch. Po návrate z väzenia pracoval ako lekár v Podunajských Biskupiciach.

Bol spoluzakladateľom sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima (1974), ktoré sa podieľalo na vydávaní samizdatovej literatúry, organizovaní krúžkov tajnej cirkvi, pašovaní náboženskej literatúry i do ZSSR a položilo základy rodinných a mládežníckych kresťanských hnutí (vrátene eRka – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí).

Vo vysielaní Hlasu Ameriky v roku 1984 bol označený za „jedného z najstráženejších a najsledovanejších v ČSSR.“ Stál pri zrode Sviečkovej manifestácie (25. marec 1988), ktorá slovami vtedajšieho nemeckého prezidenta „otvorila cestu k pádu Berlínskeho múru“ a Novembru´89.

Už od vysokoškolských čias organizoval evanjelizáciu študentov, učňov, narkomanov, alkoholikov i väzňov s otvorenosťou voči každému v duchu hesla: „...aby sa nám každý stal rodinou“. Dominik Tatarka ho nazýval „apoštolom“, František Mikloško „pilierom tajnej cirkvi“ a „žijúcou legendou“.

Jeho životný príbeh ocenil Ján Pavol II. udelením Rádu sv. Silvestra, prezident Slovenskej republiky prepožičaním štátneho vyznamenania, získal Cenu Jána Lagoša i čestné občianstvo mesta Banská Bystrica. Pre hudobného skladateľa vážnej hudby Lukáša Borzíka sa stal inšpiráciou pre napísanie symfonickej skladby a Ľubomír Feldek o ňom napísal divadelnú hru, ktorá sa hrá v Slovenskom národnom divadle. Vyšla o ňom aj rozhlasová hra, odvysielalo ju Rádio Devín.

Silvester Krčméry svoje pevné zásady nezradil ani pod nátlakom moci, eštebáckych výsluchov a komunistických lágrov. Celý život zasvätil pravde, viere a jej šíreniu. Jeho postoje sa stali vzorom a oporou pre mnohých nasledovníkov v zápase o slobodu v čase fašizmu i komunizmu.( TK KBS, fne, ml; pz ) 20210415028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]