[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zmŕtvychvstalý ponúka pokoj v čase pandémie, píšu Katolícke novíny
P:3, 14. 04. 2021 08:30, DOM

Bratislava 14. apríla (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín, prinášame jeho anotáciu.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny

Najnovšie Katolícke noviny pripomínajú, že zmŕtvychvstalý Kristus ponúka pokoj aj v neistote vyplývajúcej zo súčasnej pandémie. „Keď skutočne veríme v Kristovo zmŕtvychvstanie, niet ničoho, čo by ospravedlnilo naše úzkosti. Ruky a nohy osláveného Pána nesú znaky po klincoch. A tu začíname chápať, že ani naše choroby, zranenia a dokonca ani smrť nie sú definitívnou skutočnosťou. Zmŕtvychvstalý nám ponúka taký pokoj, ako nám svet dať nemôže,“ píše v rubrike Duchovná obnova kňaz Jozef Uram.

V čase obmedzení, ktoré ovplyvňujú aj prípravu na prvé sväté prijímanie, Katolícke noviny ponúkajú kňazom a rodičom sériu pracovných listov. Pomocou nich môžu deti postupne spoznať základné pravdy kresťanskej viery. Prvá časť vysvetľuje, ako nás Ježiš pozýva patriť do jeho spoločenstva.

Približujú, ako sa nedeľa stala dňom odpočinku. Stalo sa to presne pred 1700 rokmi, keď rímsky cisár Konštantín Veľký ustanovil nedeľu ako deň pracovného voľna. V edikte adresovanom prefektovi mesta Rím uviedol: „V ctihodnú nedeľu nech odpočívajú všetci sudcovia, obyvateľstvo mesta a dielne všetkých remeselníkov.“ Tento dokument zostáva v platnosti dodnes. To, či a do akej miery sa cisár pri svojom rozhodovaní riadil kresťanskými úvahami, je predmetom sporov historikov.

Prinášajú reportáž o tom, ako prebieha pastorácia v rómskej osade vo východoslovenskej obci Rakúsy. Kňazi sa zameriavajú predovšetkým na prehĺbenie zmyslu a dôležitosti nedeľnej svätej omše, prijatia sviatosti pokánia, svätého prijímania a modlitby ako takej. Zároveň Rómov učia aktívne sa zapájať do cirkevného života a priložiť ruku k dielu, pretože potom si všetko viac vážia. Na základe ich vlastnej aktivity vznikol v osade i rómsky spevácky zbor. „Keď k nám niekto zavíta na svätú omšu, zostane veľmi milo prekvapený, s akým radostným duchom a euforickým spevom dokážu Rómovia prežiť liturgiu,“ hovorí miestny kaplán.

V rubrike Vaše otázniky ozrejmujú používanie gest pri svätej omši. Kým pri súkromnej modlitbe sa vonkajším prejavom „medze nekladú“, keďže každý má právo modliť sa, ako mu to najlepšie vyhovuje, pri liturgii platia isté zásady predpisujúce, ktoré gestá má kto a kedy urobiť. Pri liturgii nie je priestor na „predvádzanie sa“ jednotlivcov, pretože ona je spoločnou oslavou Boha, ktorú konáme v jednote Cirkvi, teda spoločenstva zhromaždených.

Pri príležitosti stého výročia začiatku pastoračnej činnosti redemptoristov na Slovensku sa rozprávajú so súčasným provinciálom rehole Václavom Hypiusom. V rozhovore hodnotí storočnicu pôsobenia kongregácie, ktorá má u nás v súčasnosti rímskokatolícku i gréckokatolícku vetvu.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210414023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]