[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Informácia pre médiá - Vysviacka Mons. Petra Beňa bude 24. apríla
P:3, 13. 04. 2021 15:05, DOM

Nitra 13. apríla (TK KBS) V Diecéznej svätyni sv. Andreja-Svorada a Beňadika v Skalke nad Váhom sa 24. apríla 2021 o 11:00 uskutoční slávnostná konsekrácia doterajšieho farára a dekana v Skalke nad Váhom Mons. Petra Beňa na nového pomocného biskupa Nitrianskej diecézy.

Biskupskú vysviacku prijme vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou nitrianskeho diecézneho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka. Spolusvätiteľmi budú apoštolský nuncius Svätej Stolice na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello a banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec. Prítomní budú biskupi Slovenska, zástupcovia biskupských konferencií susedných štátov, najbližší príbuzní a zástupcovia materskej a domovskej farnosti nového pomocného biskupa.

Liturgická slávnosť sa uskutoční s vedomím RÚVZ Trenčín v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami. Účasť na slávnosti je z tohto dôvodu obmedzená a možná výlučne na pozvánky pod podmienkou, že každý účastník sa preukáže platným AG alebo PCR covid testom. Biskupskú vysviacku bude môcť široká verejnosť sledovať v priamom televíznom prenose TV LUX a rozhlasovom prenose Rádia LUMEN.

Akreditácia pre médiá

V prípade záujmu o účasť a mediálne krytie biskupskej vysviacky je potrebné sa vopred akreditovať a najneskôr do piatku 23. apríla 2021 do 12:00 na adresu: hovorca@nrb.sk zaslať meno, priezvisko, dátum narodenia, číslo občianskeho preukazu, názov média, e-mail a telefónne číslo. Parkovanie vozidiel bude možné na záchytných parkoviskách v obci Skalka nad Váhom a Zamarovce. Pre vstup do uzavretého sektoru bude aj pre zástupcov médií povinný platný AG, alebo PCR covid test a povinnosť mať respirátor FFP2.

Prosíme zástupcov médií, aby sa do areálu Diecéznej svätyne v Skalke nad Váhom dostavili najneskôr do 10:00 a hlásili sa u hovorcu Nitrianskeho biskupstva T. Ujlackého. Upozorňujeme na povinnosť mať so sebou občiansky a novinársky preukaz a po vyzvaní ich pri vstupe do uzavretého sektoru predložiť usporiadateľskej službe.

Prosíme a odporúčame prísť vo formálnom spoločenskom oblečení – optimálne v čiernej alebo šedej farbe. Zástupcov médií zároveň prosíme, aby popri svojej práci rešpektovali atmosféru modlitby, pokyny usporiadateľskej služby a hovorcu Nitrianskeho biskupstva.

Štandardný foto a videotermín, ako aj možnosť natočenia si záberov zo samotného obradu biskupskej vysviacky bude umožnená podľa usmernení hovorcu Nitrianskeho biskupstva. Inak počas samotnej liturgickej slávnosti nebude umožnený voľný pohyb zástupcov médií v uzavretom sektore areálu Diecéznej svätyne. V priestoroch oltára sa budú môcť pohybovať len dvaja vopred určení fotografi z dôvodu zabezpečenia dôstojnosti obradov a priameho televízneho prenosu.

Po skončení liturgickej slávnosti bude nový pomocný biskup k dispozícii pre zástupcov médií hneď po skončení slávnosti v priestore a v čase, ktoré budú upresnené počas slávnosti. V prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok ohľadom práce novinárov a pracovníkov médií v súvislosti s programom biskupskej vysviacky prosíme kontaktovať hovorcu Nitrianskeho biskupstva Tibora Ujlackého, tel.: 0917 350 404, hovorca@nrb.sk.

Životopis Petra Beňa

Peter Beňo sa narodil 2. 9. 1972 v Bánovciach nad Bebravou rodičom Jánovi a Anne. Spolu s mladšou sestrou vyrastal v obci Prusy, ktorá je súčasťou Bánovskej farnosti, v rodine, kde viera bola prirodzenou súčasťou každodenného života. Rodičom vďačí za ľudskú i kresťanskú výchovu. Základnú školu navštevoval najskôr v rodnej obci, a potom v Bánovciach nad Bebravou. Po maturite na Bánovskom gymnáziu v roku 1990 vstúpil do novootvoreného kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre. Kňazskú vysviacku prijal z rúk Jána Chryzostoma kardinála Korca 14. 9. 1996 v Terchovej. 

Postupne pôsobil na viacerých miestach – ako kaplán v Púchove (1996 – 1997), administrátor farnosti Nesluša (1997 – 2002), prefekt Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre a zároveň poverený pastoráciou povolaní (2002-2008), asistent Teologického inštitútu v Nitre (2002 – 2004), odborný asistent Teologického inštitútu v Nitre (2004 – 2008), farár v Soblahove (2008 – 2014), farár v Skalke nad Váhom (od roku 2014), rektor Diecéznej svätyne svätých Andreja-Svorada a Beňadika (od roku 2016) súčasne ako dekan Trenčianskeho dekanátu (od roku 2018). Jeho Svätosť pápež František ho 29. januára 2021 vymenoval za nového pomocného biskupa starobylej Nitrianskej diecézy  a zároveň titulárneho biskupa Amudarského. Biskupské heslo znie: In hoc cognovimus caritatem Dei! (Spoznali sme Božiu lásku!). Peter Beňo hovorí plynule  po nemecky a po rusky.

-
Zdroj: Biskupstvo Nitra / Tibor Ujlacký( TK KBS, nrb, tu, ml; pz ) 20210413034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]