[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatok Božieho milosrdenstva oslávili v Smižanoch aj v Košiciach
P:3, 13. 04. 2021 11:25, DOM

Bratislava 13. apríla (TK KBS) V nedeľu napoludnie sa rozozvučali zvony kostolov. Veriaci na celom Slovensku si na výzvu Konferencie biskupov Slovenska pripomenuli všetkých tých, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 a ich pozostalých. Stalo sa tak na poludnie druhej veľkonočnej nedele počas zvonenia zvonov. Táto nedeľa je v cirkvi od roku 2000 slávená ako Nedeľa Božieho milosrdenstva. 

Sviatok Božieho milosrdenstva v diecéznej Svätyni Božieho milosrdenstva v Smižanoch oslávili svätou omšou, ktorú naživo prinieslo Rádio LUMEN. Na úvod sa prihovoril rektor svätyne, palotín Peter Klubert. „Už dávni teológovia, svätý Augustín, svätý Tomáš, naznačovali to, že Božie milosrdenstvo je najväčšou Božou vlastnosťou. Chceme vzdávať Bohu chvály za to, že sme sa dožili tohto dňa, Sviatku Božieho milosrdenstva, ktorý si želal sláviť Pán Ježiš, hovoriac to svätej Faustíne,“ povedal.

Hlavným celebrantom svätej omše bol Mons. Ján Kuboš, diecézny administrátor Spišskej diecézy. „Vďační za dar Božieho milosrdenstva chceme prežiť túto chvíľu tu v sanktuáriu v Smižanoch, vyprosujúc si Božie dary milosti, dary Božieho milosrdenstva pre seba, i pre našich blížnych, i pre celé Slovensko, i pre celú Cirkev. Chceme osláviť obetu Ježiša Krista, nebeského Otca a takisto aj odprosiť za všetky hriechy svoje i hriechy celého sveta,“ zdôraznil spišský biskup.

Rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik celebroval svätú omšu v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave. „Dovolím si vysloviť jedno jediné prianie, aby sme všetci počas svojho života i po celú večnosť prežívali a oslavovali Božie milosrdenstvo, lebo k tomu sme pozvaní,“ zdôraznil.

V mnohých kostoloch na Slovensku sa konala aj Hodina milosrdenstva, spojená s modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva. Svätyňa Božieho milosrdenstva na košickom sídlisku KVP pripravila k Nedeli Božieho milosrdenstva trojdnie plné svätých omší, modlitieb, ale aj koncert či adoráciu. Vzhľadom na aktuálnu situáciu bol program aj tento rok vysielaný prostredníctvom YouTube a sociálnych sietí farnosti.

Nedeľa Božieho milosrdenstva v diecéznej svätyni Košickej arcidiecézy prebiehala v online priestore. Vyvrcholila slávením svätej omše za účasti košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera. Ten vyzdvihol predovšetkým sviatosť zmierenia, ku ktorej sa treba vrátiť a ktorá priamo prináša milosrdenstvo Božie.

„Božie milosrdenstvo nemá hraníc pre toho, kto sám preukáže pokoru, dôveru, lásku a odpustenie. Ježiš nám v Evanjeliu podľa Lukáša ponúka pevný základ pre naše milosrdné skutky. Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš nebeský Otec, teda nie podľa vlastného ľudského a humánneho súcitu, solidarity či tolerancie, ale podľa Božieho milosrdenstva. Boh je pripravený odpúšťať vždy. V tom je ten veľký rozdiel medzi nami a ním,“ vyhlásil arcibiskup Bober.

Na záver svätej omše pripomenul arcibiskup aj modlitbovú iniciatívu a spomienku na obete pandémie. Ich aj ich pozostalých vložil do Božieho milosrdenstva.

„Dnes je spomienka práve na tých našich desaťtisíc už nebohých, ktorý sme museli pochovať, rozlúčiť sa s nimi. A myslím aj na vás všetkých, ktorí ste sa museli tak veľmi skúpo rozlúčiť, s malým počtom ľudí, ale ja viem, že ste ich oplakali a modlíte sa za nich. A preto aj táto nedeľa je venovaná na Slovensku práve týmto desiatim tisícom našich zomrelých, ale aj vám, ktorí následkom COVIDu máte svoje problémy, a aj vás som zahrnul do tejto svätej omše, ktorí ste znášali túto ťarchu týchto strát a aj rozlúčení.“ (Zdroj: Rádio LUMEN)( TK KBS, rlu, ml; pz ) 20210413025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]