[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hospice bojujú v pandémii s nedostatkom pomôcok, financií i personálu
P:3, 13. 04. 2021 10:35, DOM

Bratislava 13. apríla (TK KBS) Hospice poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom v terminálnom štádiu ochorenia. Snahou lekárov, zdravotného personálu, aj sociálnych pracovníkov je priniesť úľavu od bolesti a s úctou k dôstojnosti každého človeka sprevádzať pacientov až do konca. Podobne ako iné zdravotnícke zariadenia, ani hospice sa nevyhli pandémii COVID-19 a jej dopadom. Bojujú s nedostatkom hygienických pomôcok, financií, ale aj personálu.

Fungovanie hospicov v čase pandémie

„Tak ako každé zdravotnícke zariadenie počas pandémie, aj hospice sú vystavené enormnému tlaku vzhľadom na ohrozenie nákazy pacientov aj personálu. Hlavným obmedzením pre starostlivosť v hospici je nemožnosť návštev. Pri sprevádzaní umierajúcich je prítomnosť rodiny jedným z hlavných benefitov, ktorý v čase pandémie nemôžeme poskytovať,“ uviedol Bohuš Živčák, riaditeľ Hospicu sv. Alžbety v Ľubici.

V nemocniciach sa lekári aj personál venujú predovšetkým zdravotnej starostlivosti o pacienta. Naopak v hospici je starostlivosť komplexná – zdravotná, sociálna, ale aj duševná. „Každý deň sa pacientom snaží venovať nielen ošetrujúci a opatrovateľský personál, ale tiež rehabilitační pracovníci, ktorí s ním chodia, rozprávajú sa s nimi a okrem zdravotného stavu poznajú aj ich rodinné problémy,“ približuje doktor Juraj Holtman z Hospicu Matky Terezy v Bardejove.

Uspokojovanie duchovných potrieb u pacienta je taktiež dôležitou súčasťou celého procesu. V hospicovej starostlivosti hlavnú zodpovednosť za uspokojenie duchovných potrieb preberá kňaz, avšak nenahraditeľnú úlohu majú aj zamestnanci hospicu a tiež špeciálne vyškolení dobrovoľníci. „Spolu tak napĺňajú aj duchovné a duševné potreby a sprevádzajú pacienta i jeho rodinu v posledných chvíľach života,“ potvrdzuje Margaréta Kilianová, sociálna pracovníčka Domu pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre.

Riešenie situácie

Dôsledky pandémie budeme pociťovať ešte dlho po jej skončení nielen v životoch a zdraví pacientov, ale aj v dušiach a fyzických silách personálu. Riešením by bolo, aby vzniklo na Slovensku viac hospicov, či už kamenných alebo mobilných, ktoré sú skvelým spojením zdravotnej starostlivosti, avšak umierajúci je v pohodlí domova, pri svojich blízkych. Cieľom Slovenskej katolíckej charity je vytvárať príležitosť na šírenie povedomia o hospicovej starostlivosti, spôsoboch jej poskytovania a zároveň podporiť poskytovanie takejto starostlivosti na Slovensku.

Slovenská katolícka charita spoločne s 10 arci/diecéznymi charitami je najväčší neverejný poskytovateľ sociálnych služieb na Slovensku. V súčasnosti prevádzkuje 3 kamenné a 11 mobilných hospicov. Ročne sprevádza približne 600 ľudí v posledných dňoch ich života. Viac informácií o hospicovej starostlivosti, ktorú ponúka, je možné nájsť na stránke www.charitapomaha.sk.

TK KBS informovala Monika Molnárová( TK KBS, mmo, ml; pz ) 20210413022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]