[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

eRko vyzýva hlavu štátu na zasadenie sa za mier v etiópskom Tigraji 
P:3, 13. 04. 2021 10:18, DOM

Bratislava 13. apríla (TK KBS) eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú a ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka na zasadenie sa za mier v severoetiópskom regióne Tigraj.  

eRko spustilo v marci detskú kampaň s názvom Mier pre Tigraj, ktorej cieľom je podporiť myšlienky pokoja a mieru a vyjadriť nesúhlas s prebiehajúcou vojnou v regióne Tigraj na severe Etiópie. Symbolom kampane je anjel pokoja, ktorému deti pomáhajú v jeho misii tým, že zhotovujú pierka s napísanou alebo nakreslenou prosbou za mier v Tigraji či povzbudenie pre deti a rodiny, ktoré trpia vo vojne najviac.

Touto kampaňou chce eRko docieliť, aby aj Slovensko prispelo k medzinárodnému úsiliu na ukončenie bojov v Tigraji, umožnenie humanitárnej pomoci v celom zasiahnutnom regióne a vyšetrenie možných vojnových zločinov. Slovenská diplomacia dlhodobo významne prispieva k budovaniu mieru a dialógu v rozličných konfliktných oblastiach sveta, preto sa eRko rozhodlo vyzvať prezidentku Zuzanu Čaputovú a ministra Ivana Korčoka, aby sa na medzinárodnej úrovni zasadili za nastolenie mieru v etiópskom regióne Tigraj. Kampaň potrvá do 16. apríla 2021. 

„Spoločne s deťmi skladáme silné krídla, ktorých posolstvo sme tlmočili aj prostredníctvom listu predstaviteľom našej krajiny, pani prezidentke a pánovi ministrovi zahraničných vecí. Chceme, aby aj na Slovensku zazneli hlasy solidarity s ľuďmi v Tigraji, ktorí neuveriteľne trpia už šiesty mesiac. Dúfame, že pani prezidentka a pán minister naše hlasy zosilnia a zasadia sa na medzinárodnej úrovni za ukončenie vojnového konfliktu a za sprístupnenie rýchlej humanitárnej pomoci všetkým ľuďom postihnutým vojnou,“ približuje koordinátorka kampane Zuzana Hallová.

Etiópia zažila v minulom roku viacero devastujúcich kríz - pandémiu koronavírusu, veľké suchá, nálety kobyliek i záplavy. Najničivejší je však vojnový konflikt na severe krajiny v regióne Tigraj, ktorý trvá od 4. novembra minulého roka. Do politického konfliktu, ktorý prerástol do vojenského stretu medzi regionálnou armádou TPLF (Tigray People Liberation Front) a armádou federálnej vlády Etiópie sa zapojila aj eritrejská armáda, čo už potvrdil aj etiópsky premiér. Oblasť Tigraj, ktorá je veľká približne ako Slovensko, bola celé mesiace odrezaná od okolitého sveta a len pomaly prenikajú do sveta šokujúce správy o utrpení a zločinoch páchaných na civilistoch.

„Vojaci ničia úrodu miestnych obyvateľov, čo prináša do krajiny hlad. Domovy mnohých ľudí boli zničené a zo strachu o vlastný život musia utekať do bezpečia. V náročnej situácii sa ocitli aj naši priatelia, s ktorými spolupracujeme cez program Dobrá novina. Do Tigraja len ťažko prichádzajú lekári a humanitárni pracovníci. Boli zdevastované mnohé zdravotnícke zariadenia, v ťažkej situácii chýbajú dodávky jedla, vody a liekov. Humanitárnu pomoc urgentne potrebujú milióny ľudí,“ vysvetľuje situáciu v Tigraji Andrej Gejdoš, zastupujúci predseda eRka. 

Kampaň Mier pre Tigraj je iniciatívou organizácie eRko-HKSD, ktoré vďaka programu Dobrá novina podporuje projekty aj v etiópskom regióne Tigraj. Potrvá minimálne do 16. apríla 2021. Dátum ukončenia bude aktualizovaný v závislosti od vývoja situácie. eRko je zároveň súčasťou výzvy Spolu pre Etiópiu, ktorá je rovnako reakciou na spomínanú humanitárnu krízu v Tigraji.

Iniciatíva piatich organizácií eRko-HKSD, Mary's Meals Slovensko, Nadácia Integra, SAVIO, Slovenská katolícka charita s podporou Platformy rozvojových organizácii - Ambrela má za cieľ vyzbierať finančné prostriedky a podporiť humanitárne aktivity, ktoré budú predstavovať priamu pomoc obyvateľom zasiahnutých vojnovým konfliktom.

Bližšie informácie o kampani nájdete na stránke erko.sk/mierpretigraj.

-
Kontakt: Zuzana Hallová, zuzka.hallova@erko.sk, +421 915 341 847( TK KBS, zha, ml; pz ) 20210413021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]