[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Z benefičného online koncertu podporia Gréckokatolícku rómsku misiu
P:3, 12. 04. 2021 10:27, DOM

Bratislava 12. apríla (TK KBS) Gréckokatolícka rómska misia a FUGA - kultúrne centrum kresťanov zorganizovali benefičný online Čeky point pre Krajské centrum rómskej misie na Sigorde. „Výťažok z benefičného podujatia použijeme na výmenu okien skutočne výnimočného Krajského centra rómskej misie na Sigorde, ktoré bude prevádzkovať služby pre širokú verejnosť, pričom zamestnáva Rómov a hendikepovaných,“ informovala Ivana Németová. 

Počas podujatia sa predstavili viacerí hostia, napríklad sestra Maristella - nositeľka viacerých ocenení za službu chudobným a spoločnosti, Andrej Čikala - talentovaný divadelník, skaut, študent a pracovník v komunitnom centre, Lukáš Bužo - hudobný hosť, spevák, garant komunitného centra, Alex Rusňák - výtvarný hosť a Marián Čekovský, moderátor a hudobný hosť.

„Z reakcií sa dozvedáme, že podujatie prinieslo zimomriavky rómskym i nerómskym divákom. Formát podujatia bol jedinečný, pretože divákmi i podporovateľmi boli Rómovia aj Nerómovia. Išlo o unikátne spojenie hudby, zábavy, umenia a rómskej tematiky s kresťanstvom," uviedla Németová. Dodala, že počas podujatia zazneli silné a inšpirujúce príbehy. „Pre mňa osobne bolo najväčším zážitkom sledovať úžas a pokoru Mariána Čekovského pred rómskou rehoľnou sestrou Maristellou, ktorú si umelec váži najmä pre jej charizmu a veľký hudobný talent," povedala.

Podporiť túto misiu môžete kliknutím na tento link. Gréckokatolícka rómska misia pôsobí medzi Rómami v okresoch Vranov nad Topľou, Bardejov, Stará Ľubovňa a najnovšie aj v okrese Prešov.  Pre širšie zastrešenie duchovnej služby Rómom, žijúcim v okolí Prešova, v decembri 2019 získala gréckokatolícka rómska misia na Sigorde budovu bývalého internátu.

„Z hlavných pilierov našej služby, ktorý sa nám najviac osvedčil v praxi s mladými, ale aj s dospelými, je realizovať pobytové aktivity pre Rómov niekde mimo ich komunity a práve preto sa usilujeme, pracujeme tu viac-menej každý deň na tom, že by sa to dalo do takého stavu, aby ľudia sem mohli prichádzať a teda Rómovia, ale nielen Rómovia, aby tu mohli nájsť občerstvenie, aj posilnenie, formáciu, spoločenský rozmer. Je to jedna z dôležitých vecí v rámci našej služby," hovorí vedúci rómskej misie Martin Mekel.

V rámci gréckokatolíckej rómskej misie pôsobí 6 kňazov a tím laických spolupracovníkov. Jedným z nich je aj Lukáš Bužo, líder kapely F6. Sám prešiel formáciou, ktorú rómska misia ponúka a dnes pomáha ďalším Rómom. „Zmysel je ten, že dopad, ktorý má prísť na danú komunitu, pretrvá. A toto je asi najväčšia odmena, keď človek vidí, že jeho práca má zmysel a že tie veci nie sú chvíľkové, dočasné, ale naozaj trvajú a potom sa to prenáša na generácie. A toto je zmysel nášho centra, aby to bolo trvalé, aby zmena bola vnútorná a trvalá,“ povedal.

-
Zdroje: Gréckokatolícka rómska misia / Rádio LUMEN / TK KBS( TK KBS, rlu, tk, grm, ml; pz ) 20210412041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]