[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolský vikár Anatólie hovorí o dvojakom práve migrantov, ale aj o potrebe kňaza
P:3, 08. 04. 2021 13:43, ZAH

Turecko 8. apríla (TK KBS) „Pápež František počas tlačovej konferencie pri návrate z Iraku zdôraznil dvojaké právo migrantov - možnosť emigrovať a zároveň právo neemigrovať. Akoby hovoril o situácii v Turecku,“ hovorí vo vatikánskom denníku L'Osservatore Romano Paolo Bizzy, apoštolský vikár Anatólie. Tento sedemdesiattriročný jezuita pritom poukazuje na tri a pol milióna utečencov, ktorí doteraz v Turecku našli čiastočné a veľmi neisté útočisko.

„Mení sa geopolitické usporiadanie regiónu, ale život týchto ľudí a traumy, ktorá si priniesli, sa nemení, čo nám pôsobí nielen bolesť, ale aj vyvoláva rozhorčenie. Pohoršenie nad európskym Západom, ktorý si radšej otvára peňaženku, len aby si ich nepustil k sebe domov,“ neváha povedať biskup Bizzy a pokračuje: „Ako hovorí pápež František, títo ľudia nemohli slobodne zostať v pôvodných krajinách, ani nemôžu slobodne hľadať novú vlasť v európskych krajinách a napríklad tam nasledovať svojich rodinných príslušníkov. Ako cirkev sa im v rámci svojich obmedzených možností snažíme pomáhať, a to bez ohľadu na vyznanie.“

Apoštolský vikár Anatólie upozorňuje najmä na kresťanských utečencov, rozptýlených po celom Turecku, ktorých počet - odhadom 20 až 30 tisíc - prevyšuje počet kresťanov bežne sídliacich v tejto krajine. „Títo kresťania tvoria našu malú, ale horlivo veriacu cirkev,“ vysvetľuje. „Títo ľudia opustili svoju vlasť, aby si uchovali vieru v Ježiša Krista, a dožadujú sa prijatie vo väčšinovo kresťanských európskych krajinách, ktoré ich však nechcú.“ Podľa biskupa Bizzetiho ide aj o „vnútrocirkevný škandál, pretože títo bratia by mali byť na prvom mieste v myšlienkach európskych kresťanov, ale žiaľ to tak nie je.“

Rozmiestnenie kresťanských utečencov po celom Turecku sa spája s množstvom problémov, opisuje taliansky jezuita: „Často bývajú posielaní na miesta, kde nie je pastoračná služba a odkiaľ nemôžu vycestovať bez policajného povolenia. Najbližší kostol tak niekedy leží v 300 až 400 kilometrovej vzdialenosti. Títo ľudia trpia hladom po Eucharistii, Slove a sviatostiach, okrem toho, že majú hlad kvôli nedostatku jedla. Potrebovali by sme kňaza, ale nie je jednoduché nájsť niekoho ochotného, kto by hovoril arabsky a rozumel aspoň trochu turečtine,“ rozpráva mons. Bizetti.

Miestna cirkev okrem finančnej podpory najbiednejším kresťanským utečencom financuje rôzne mikroprojekty, lekársku starostlivosť a kurzy turečtiny, aby sa prichádzajúci mohli zoznámiť s krásou lokálnej kultúry. „Počas pandémie samozrejme vzrástli hospodársko-spoločenské ťažkosti, a to tiež v rámci tureckého národa, ktorý je veľmi pracovitý a ústretový,“ uzatvára apoštolský vikár Anatólie a priznáva, že turecká vláda najchudobnejším utečencom vychádza v ústrety konkrétnou ekonomickou podporou. „Ale koniec tunela stále zostáva veľmi ďaleko“.



( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210408028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]