[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prajem Rómom, aby boli požehnaním pre svet, píše arcibiskup Bober
P:3, 08. 04. 2021 10:55, DOM

Bratislava/Košice 8. apríla (TK KBS) Medzinárodný deň Rómov, ktorý si dnes pripomíname, je podľa košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera príležitosťou k pripomenutiu si vzájomného spolužitia, bohatosti  rómskej kultúry, jej tradícií a dejín, ako aj jej vplyvu na oblasť hudby, divadla a tanca majoritných kultúr národov Európy. „Dnešným dňom chcem upozorniť aj na problémy, ktorým Rómovia čelia, a povzbudiť zodpovedných k ochrane a podpore ľudských práv, a k prevencii diskriminácie,“ uviedol predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny. Jeho vyjadrenie prinášame v plnom znení.

Predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny Mons. Bernard Bober k Medzinárodnému dňu Rómov

Medzinárodný deň Rómov je príležitosťou k pripomenutiu si vzájomného spolužitia, bohatosti  rómskej kultúry, jej tradícií a dejín, ako aj jej vplyvu na oblasť hudby, divadla a tanca majoritných kultúr národov Európy. Dnešným dňom chcem upozorniť aj na problémy, ktorým Rómovia čelia, a povzbudiť zodpovedných k ochrane a podpore ľudských práv, a k prevencii diskriminácie.

Katolícka cirkev vidí dar a požehnanie v každom človeku a prostredníctvom služby konkrétnych ľudí – kňazov, rehoľníčok a rehoľníkov, laikov, dobrovoľníkov, ako aj zamestnancov charity, komunitných, pastoračných a krízových centier,  pomáha tým, ktorí to najviac potrebujú.

Častokrát sa stávajú naši misionári spolu s rómskou komunitou, ktorú duchovne sprevádzajú, vylúčení či nepochopení majoritnou spoločnosťou. Spolu s apoštolom Pavlom môžu povedať „Pre slabých som sa stal slabým“, pre Rómov som sa stal akoby Rómom. Naši pracovníci vidia v srdciach a životoch Rómov veľký potenciál, a rómskym bratom i sestrám ho pomáhajú objaviť a zveľadiť. Pastoračná starostlivosť našich misionárov odhaľuje našim Rómom ich dôstojnosť a hodnotu, ktorú majú v Bohu, a ktorej uvedomenie zlepšuje ich životy v oblasti vzdelania, vzťahov, zamestnanosti i zdravia.

Okrem duchovnej služby sprevádzajú naši misionári rómskych mladých ľudí, deti, ale aj celé rodiny v ich každodenných problémoch, vo voľnočasových a umeleckých aktivitách, vychovávajú ich k manželstvu a rodičovstvu, učia zodpovednosti a dobrým medziľudským vzťahom, motivujú k štúdiu, pomáhajú nájsť prácu, často zabezpečujú aj humanitnú pomoc. Okrem premeny sŕdc a kvalitatívnych zmien v životoch Rómov, vyrastajú vďaka duchovnej službe medzi Rómami aj prirodzené autority, ktoré dokážu inspirovať ďalších.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa prajem našim Rómom, aby si boli vedomí svojej hodnoty a aby boli prínosom a požehnaním pre svet.  Ďakujem všetkým za službu v marginalizovaných rómskych komunitách, ako aj Rómom, ktorí sa už vydali na cestu konverzie a svojím životom sú príkladom pre iných. 

Mons. Bernard Bober
košický arcibiskup metropolita
predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny( TK KBS, bbo, ml; pz ) 20210408026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]