[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové Slovo a mesačníky Posol, Rebrík a Duchovný Pastier
P:3, 07. 04. 2021 11:06, DOM

Bratislava 5. apríla (TK KBS) Vyšli nové číslo dvojtýždeňníka Slovo a mesačníkov Posol a Rebrík, prinášame ich anotácie.

-----------------------------------------------------------------

Slovo 07-08 / 2021

Najnovšie vydanie časopisu Slovo prináša pohľad Ľuboša Pavlišinoviča na vzkriesenia opísané v Starom zákone. Ako nám Sväté Písmo ukazuje, okamihy vzkriesenia boli aj tu a diali sa cez prorokov Eliáša a Elizea a to nielen počas ich životov.

V rozhovore sme zavítali do Sloviniek, kde čitateľom Slova pani Elena a Anna Perháčové priblížili miestne zvyky počas Veľkého pôstu a sviatkov Paschy. A na záver rozhovoru pridali aj recept na miestny slaný koláč bališ, ktorý skauti z Talianska nazvali slovinčianskou pizzou.

V slove pre rodinu Juraj Gradoš poukazuje na význam chovu domácich zvierat pri výchove detí. Zároveň prináša aj návod, ako sa s odchodom domáceho "miláčika" vysporiadať.

V svedectve sa Peter vracia k minuloročnej Pasche a opisuje svoju cestu k Bohu v tomto pandemickom období.

Martina Diheneščíková približuje ženu, ktorá stála na rozmedzí Starého a Nového zákona - svätú Alžbetu a jej príbeh.

Pred sto rokmi sa narodil jeden z najväčších slovenských gréckokatolíkov - Štefan Boleslav Roman. Jeho život a význam približuje v svojom článku Daniel Černý.

A na záver vyberáme predstavenie iniciatívy Jána Figeľa za otvorenie našich chrámov, ktorú podporili aj gréckokatolícki biskupi.

TK KBS informoval Juraj Gradoš
-----------------------------------------------------------------

Posol

Čo prináša aprílové vydanie časopisu Posol?

V rubrike Stále aktuálne slová sa pápež František venuje téme čnosti trpezlivosti. Uvažuje o ľudskej a Božej trpezlivosti, ktoré sú úplne odlišné. Hovorí o tom, že trpezlivý človek je Božím svedkom: nie je pasívny, nepoddáva sa osudu, ale je vždy plný nádeje. Svätý Otec pripomína, že Ježiš svojím trpezlivým svedectvom zmenil dejiny: pokornou silou lásky. Tak máme konať aj my, ak chceme Ježiša nasledovať.

Žiť v strachu, či dôvere? Pod týmto titulkom prináša skúsený duchovný radca jezuitský páter Jozef Šuppa úvahu o tom, čo všetko dnes narúša pokoj v srdciach ľudí, v rodinách, v spoločnosti. „Nech sú pre nás veľkonočné sviatky veľkým krokom dopredu od strachu k nádeji, aby sme napriek všetkým obavám žili zo svetla, ktorým je zmŕtvychvstalý Kristus,“ odporúča autor úvodníka.

Katarína M. Tóthová pokračuje v cykle Ctitelia Božského Srdca a ich modlitby. Venuje sa znovu osobnosti  svätej Terézie od Ježiša – tzv. Veľkej (1515-1582). Píše aj o tom, že svätica neraz opisuje nesmrteľnú dušu v podobe krásnej záhrady, ktorú si človek musí vážiť a chrániť ju ako najcennejší poklad. Čitateľ sa dozvie o dare stigmatizácie, ktorý dostala a ktorý trval až do konca jej života. Autorka sa vracia k  posledným rokom života svätej Terézie z Avily. Pripomína, že sa stala prvou ženou v dejinách s titulom „učiteľka Cirkvi“ a že ovocím jej modlitieb a duchovnosti bolo mnoho reformovaných kláštorov.

Boží hromozvod – takto nazvala autorka Andrea Eliášová príspevok o službe jezuitu, pátra Martina Halčáka, týkajúci sa osobitne sviatosti zmierenia a jej vplyvu na premeny životov a duší. Ide o konkrétne svedectvá kňaza z jeho služby, pričom vysvetľuje aj svoju cestu ku kňazstvu, ktorá bola zaujímavá, pretože začínal ako kuchár a krčmár.

Rubrika Apoštolát modlitby venuje pozornosť aprílovým modlitbám Svätého Otca za ľudí, ktorí trpia pod diktatúrou autoritárskych režimov alebo musia bojovať za základné ľudské práva v oslabených demokraciách, pričom často riskujú životy. Čitatelia nájdu v rubrike konkrétne svedectvá k tejto téme: prípad manželov Langrovcov a sestry Edigny Terézie Bílkovej z rehole boromejok, ktorým bývalý totalitný režim u nás kruto zasiahol do života.

Rehoľná sestra Katarína Krištofová, postulátorka procesu svätorečenia blahoslavenej Matky Alfonzy Márie Eppingerovej a členka Kongregácie Božského Vykupiteľa prináša aj tentoraz v časopise ďalšie pozoruhodné svedectvo, ktoré je ovocím príhovoru zakladateľky spomínanej rehole – blahoslavenej Matky Alfonzy. Skutočný príbeh nesie názov Vyprosený dar spásy pre Ľudmilu. Ponúka zamyslenie sa nad stavom ženy, ktorá takmer päťdesiat rokov žila bez Boha, ale krátko pred smrťou bola jej duša zachránená.

Páter Ján Ďurica SJ sa v cykle Biblia a morálka venuje tomu, ako správne „čítať“ Ježišove blahoslavenstvá, ako im rozumieť. Vysvetľuje, že blahoslavenstvá nemožno brať ako zámienku na idealizovanie ľudskej núdze v akejkoľvek forme a už vôbec nie v situácii prenasledovania – ako výzvu k pasívnej odovzdanosti. Pripomína, že Ježišom dané smernice majú hodnotu skutočných morálnych príkazov. Svoj príspevok uzatvára citátom známeho dánskeho filozofa a teológa: „Ježiš Kristus nechce obdivovateľov, ale nasledovníkov.“

V rubrike na povzbudenie chorým a ťažko skúšaným – V radosti i bolesti – autorka Andrea Eliášová prináša článok Posledný servita: s odvahou v apoštoláte i ruinách kláštora. Čitateľom vykresľuje životný príbeh člena rehole servitov – pátra Bonfilia M. Wagnera, ktorý bol mužom modlitby, breviára a ruženca a ktorý obnovoval kláštor servitov v Českej republike – v Nových Hradoch ako vzácne historické dedičstvo. Na túto misiu prišiel z Rakúska po páde totality v Československu. Jeho obdivuhodné úsilie prerušila choroba, on však stihol kláštor odovzdať ďalším nasledovníkom Panny Márie.

Z pera sestry Veroniky Králikovej CJ pochádza príspevok Ponúkol Bohu svoj život. Autorka píše o statočnom jezuitovi Benjamínovi Martinskom, ktorého životná dráha bola veľkým vyznaním lásky k Bohu i blížnemu.

Páter Milan Hromník pokračuje v cykle Výklad loretánskych litánií. Prináša ďalšiu časť tejto témy, ktorú vystihuje podtitul: Vzťah oslávenej Panny Márie k ľudstvu. Autor v príspevku objasňuje jednotlivé invokácie k Panne Márii – Kráľovnej.

Magdaléna Pajanková v príspevku Lúče milosrdenstva ponúka v dobe koronavírusu úvahu nad niektorými myšlienkami svätej sestry Faustíny. Môžu byť pre nás návodom, ako neupadnúť do vlažnosti a tvrdosti srdca, ale ako ho pretvárať pokorou a milosrdenstvom.

V rubrike Z našich dejín páter Pavol Benedict Lipták OJSS pripomína ďalšie pozoruhodné kapitoly zo života biskupa Pavla Hnilicu v súvislosti so storočnicou jeho narodenia. Opisuje mnohé príkoria a pokorenia, ktoré musel prežiť. Píše o jeho odchode do exilu, kde sa stal symbolom slovenskej trpiacej Cirkvi. Približuje aj záver jeho životnej cesty a jeho túžbu po nebeskej vlasti...

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva tentoraz čitateľom do pozornosti knihu Pozeraj sa a počúvaj. Ku koreňom ignaciánskej spirituality. Autor – anglický jezuita David Lonsdale – vychádza z Ignácových duchovných diel i z jeho vlastného životopisu. Záujem o duchovnosť, ktorú daroval Cirkvi svätý Ignác z Loyoly, neutícha ani po 500 rokoch od jeho obrátenia, ktoré si jezuiti pripomenú v máji tohto roku.

V rubrike Posol deťom malým i veľkým sa skúsená autorka Gabriela Spustová obracia na deti s príbehom Kvapôčky a Vetríčka, ktorí deťom vysvetľujú Jánov krst a pôsobenie Pána Ježiša na púšti. Nechýbajú opäť ani motivačné otázky k téme.

V tradičnej rubrike Letom svetom sa čitatelia dozvedia, že v africkom štáte Burkina Faso pribúda počet duchovných povolaní takým tempom, že už nestačia ani ubytovacie kapacity, ani prednáškové miestnosti. V rubrike nájdete i správu o najstaršej rehoľníčke na svete, o leteckej púti s relikviami sv. Antona Paduánskeho v čase pandémie, alebo o tom, že slovenský výtvarník Stano Lajda vytvoril úspešnú rekonštrukciu známej fresky Posledná večera...

V Roku svätého Jozefa ponúka aprílové číslo Posla modlitby z pera dvoch svätých žien, ktoré mali vo veľkej úcte Ježišovho pestúna. Terézia z Avily dosvedčuje, že Boh často vypočul modlitby na príhovor svätého Jozefa: „Duše, ktoré sa ti zverujú, dosiahnu pomoc mimoriadnym spôsobom.“ V druhej modlitbe sa obľúbenému svätcovi prihovára Terézia z Lisieux. Čitatelia nájdu modlitby pod titulkom: Svätý Jozef – náš dobrý pomocník.

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha. Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke www.jezuiti.sk

TK KBS informovala Irena Kostolanská
-----------------------------------------------------------------

Rebrík 04 / 2021

Téma aprílového Rebríka ukazuje čitateľom, ako prežívali Ježišovo utrpenie a krížovú cestu niektorí Ježišovi priatelia. Príbeh Petra, Veroniky, apoštola Jána, Márie Magdalény a Šimona z Cyrény predstavuje nielen rozličné postoje týchto ľudí, ale aj to, ako ich ovplyvnilo Ježišovo priateľstvo a ako z ich príbehu môže čerpať aj každý jeden z nás.

Aprílový Rebrík nájdete tu.

V novembri minulého roka vypukla v regióne Tigraj na severe Etiópie vojna. Časopis Rebrík pozýva čitateľov zapojiť sa do výzvy Mier pre Tigraj. Deti môžu do pierka anjela, ktorý je nakreslený v štýle etiópskej ikony, vpísať alebo nakresliť prosbu za mier, za ukončenie vojny alebo povzbudenie pre rovesníkov, ktorí trpia vojnou. Takto vytvorené krídla predložíme pani prezidentke a ministrovi zahraničných vecí, aby sa za ľudí v Tigraji prihovorili vo svete. Viac sa dočítate na strane 8.

Príbeh Na Tiberiadskom jazere rozpráva o zázračnom rybolove, ktorý sa udial po Ježišovom zmŕtvychvstaní. Aby si túto udalosť mohli deti dlhšie pripomínať, spolu s príbehom nájdu deti v strede časopisu aj vystrihovačku Rybári – loď s bohatým úlovkom rýb.

Ako možno prežívať RADOSŤ vo mne a okolo mňa? Pomôcť môže Výzva mesiaca na strane 23. Už dlho všetci prežívame lockdown a niekedy si s tým akosi nevieme poradiť. Ako prežívať tieto dni a nezabudnúť na to, že VŠETCI SME BRATIA A SESTRY? Čo možno spolu robiť doma alebo online? Niekoľko námetov nájdete na strane 25.

Viac informácií o aprílovom vydaní časopisu.

TK KBS informovala Katarína Jantáková a Peter Novák
-----------------------------------------------------------------

Duchovný pastier 04 / 2021 

Aprílové číslo Duchovného pastiera otvára úvodník šéfredaktora Daniela Diana pod názvom Napriek krížu kovidu, bude opäť Veľká noc – nádej všetkých v Krista veriacich, lebo znovu budeme prežívať tajomstvo Veľkej noci – tajomstvo kňazstva.

Práve z týchto slov vychádza konštatovanie, že  „Pred nami je dôležitá úloha novej evanjelizácie, ktorá napriek pandémii a jej obmedzeniam, nemôže začať až zajtra, ale už dnes: „Nová evanjelizácia je časom prebudenia, nového povzbudenia a nového svedectva o tom, že Ježiš Kristus je centrom našej viery aj každodenného života. Vyzýva každého člena Cirkvi, aby si obnovil svoju vieru a zaktualizoval svoje úsilie podeliť sa o ňu. Vyžaduje si tiež, aby sme rozlišovali vo svete znamenia čias, ktoré vplývajú na službu univerzálnej Cirkvi a tiež na rozličné partikulárne cirkvi na ich vlastných územiach. Medzi tieto znamenia zaiste patrí, že si ľudia čoraz viac uvedomujú nutnosť zmeniť okolnosti každodenného života. Nová evanjelizácia tiež vyzýva Cirkev, aby išla za tými, ktorí sa vzdialili od Boha a kresťanského spoločenstva a aby ich pozvala počúvať Božie slovo a stretnúť sa s Pánom Ježišom novým a hlbokým spôsobom“...

Nová evanjelizácia začína vtedy, keď viera začína odumierať. Cieľom nemôže byť iba „oživovanie viery“, ale musí to byť budenie, či dokonca nové rodenie. Dnes sa stratil hlboký osobný vzťah s Kristom. Okrem toho sa zdá, že priveľa dnešných katolíkov sa nikdy nestretlo s Kristom. Niečo o ňom vedia z učenia Cirkvi, ale chýba im osobná skúsenosť. Cieľom tejto evanjelizácie je obnoviť kresťanskú podstatu: skúsenosť s Ježišom a odovzdanie sa mu, jeho evanjeliu, životu lásky a služby.“

K naplneniu tejto úlohy môžu pomôcť aj príspevky, ktoré ponúka aprílové číslo Duchovného pastiera: Rubrika VÝROČIA od Jozefa  Krištofa a Daniela Diana nám približuje osobnosti tohto mesiaca, ktorých príklad života môže oduševniť a prebudiť zápal viery - Karol Strmeň, Štefan Boleslav Roman, Václav Vaško, František Vnuk, Tadeusz Zasępa

V rubrike DUCHOVNÝ ŽIVOT Dominik Pavol CM v článku Veľká noc a Posledný súd ponúka  Interpretáciu evanjeliového textu Mt 25, 31-46. V ďalšej rubrike periodika ROK SVÄTÉHO JOZEFA Ξ Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský diecézny biskup nám hovorí: Iďte k Jozefovi. V nasledujúcom príspevku z oblasti  Homiletiky Marián Šuráb poukazuje na skutočnosť, že Osobnosť sv. Jozefa obohacuje kazateľskú službu.

Aj rubrika LITURGIKA v rámci Roka sv. Jozefa ponúka príspevok Tomáša Švingala  Dejinný a liturgický vývoj úcty k sv. Jozefovi – prvá časť. Cirkev sa pripravuje na Medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti a dvojica autorov Vojtech Nepšínsky a Daniel Dian v rubrike ROK EUCHARISTIE  článkom Pripravuje sa 52. medzinárodný Eucharistický kongres v Maďarsku . / 5. – 12.  september 2021/ tretia časť, píšu o pápežských legátoch na eucharistických kongresoch. Homílie v čísle sú od Tretej veľkonočnej nedele „B“ až po Šiestu veľkonočnú nedeľu „B“.

V poslednej pravidelnej rubrike NOVÉ KNIHY – RECENZIE Lukáš Sekerák pripravil recenziu knihy Daniela Černého: Prof. Michal Lacko SJ: 100 rokov od narodenia. Daniel Dian upriamil pozornosť na zborník z vedeckej konferencie pod názvom: Cyrilometodská tradícia ako spájajúci fenomén, ktorý zostavili Róbert Letz a Viliam Judák.

TK KBS informoval Daniel Dian
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210407021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]