[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolíci v Anglicku radostne oslávili Vzkriesenie Krista
P:3, 07. 04. 2021 09:41, ZAH

Anglicko 7. apríla (TK KBS) Svätú a veľkú nedeľu Paschy slovenskí gréckokatolíci v Londýne oslávili spoločne na dvoch svätých liturgiách. Kvôli lokálnym protipandemickým opatreniam sa na nich nemohlo zúčastniť toľko ľudí, koľko by si prialo.

Správca bieloruského a slovenského gréckokatolického spoločenstva v Londýne Siarhiej v kázni na prvej svätej liturgii veriacich povzbudil, že nielen dnes, ale v každú nedeľu, hoci bez veľkonočných košíkov a iných tradícií, oslavujeme Ježišovo vzkriesenie. Nedeľnú účasť na Eucharistii teda nemožno zanedbávať, a to nie len preto, že nám to prikazuje Cirkev, ale predovšetkým preto, lebo kresťania sú neoddeliteľnou časťou tela Krista. Prostredníctvom účasti na svätých liturgiách tak žijú a rozvíjajú sa duchovne, získavajú milosti a ochranu od zlého, čo je potrebné predovšetkým v dnešných časoch.

Siarhiej tiež nabádal veriacich, aby sa tešili, vážili si a plne využívali to, čo im Boh ponúka v podobe slovenského gréckokatolického spoločenstva, aj napriek tomu, že ich správcom nie je slovenský kňaz a v Londýne nemajú ani svojho biskupa.

Druhú svätú liturgiu slávil vladyka Kenneth Nowakowski, londýnsky eparchiálny biskup. Veriacich povzbudil, aby v dnešných časoch utrpenia a strachu nestrácali nádej, ale upäli svoje oči na Krista. On trpel na kríži, bol pochovaný, zavalený ťažkým kameňom a strážený. Židovskí veľkňazi totiž ešte aj po Ježišovej smrti žili v strachu a obavách z jeho učenia o jeho zmŕtvychvstaní. Avšak ani všetkými svojimi svetskými silami nedokázali zabrániť slávnemu vzkrieseniu. Jeho tajomstvo a radosť z neho, je a malo by byť oslavované nadovšetko a bez prestania. Pre kresťanov má byť každodenným smerníkom.

Aj vladyka vyzdvihol to, že hoci v cudzine, nie sú si navzájom cudzí, lebo krstom sa všetci stali božími deťmi, a teda bratmi a sestrami vzkrieseného Krista, bez rozdielu na to, odkiaľ pochádzajú a akým jazykom rozprávajú. S vierou, nádejou a láskou treba preto využívať všetko, čo Boh vo svojej dobrote ponúka, ako v každodennom živote, tak i prostredníctvom tohto spoločenstva. Nakoniec eparchiálny biskup Kenneth odovzdal pozdrav od vladyku Milana Lacha z ruthenskej eparcie Parma, Ohio (USA).( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20210407019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]