[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kaplnka v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitra má nové vitráže
P:3, 06. 04. 2021 13:37, DOM

Nitra 6. apríla (TK KBS) Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre, ktorý zabezpečuje prípravu, duchovnú formáciu a štúdium pre bohoslovcov Nitrianskej, Žilinskej a Banskobystrickej diecézy, bol v januári tohto roku obohatený o nové skvosty, ako nazvali novoosadené vitráže v oknách seminárskej kaplnky  zasvätenej sv. Gorazdovi, patrónovi seminára.

Vitráže boli zhotovené technológiou z čias Rímskej ríše, vkladaním farebných sklenených doštičiek do olovených rámov. Vitráže vyobrazujú svätcov, ktorí sú spájaní s historickou Nitrou – sv. Gorazda, sv. Cyrila a Metoda, sv. Svorada, sv. Beňadika a sv. Imricha.

Ich výber súvisí s úlohou samotnej vitráže, ktorá má vyvolať hlbší duchovný podnet ukrytý v jej symbolike prostredníctvom zmyslov, čo v kombinácii so sakrálnym priestorom kaplnky vytvára ideálny spôsob pre navodenie dokonalej duchovnej atmosféry kaplnky pre formáciu tých, ktorí sa v nej budú stretávať pri individuálnych, alebo spoločných modlitbách. A tak spomenutí svätci so svojimi historickými životnými príbehmi a príkladmi aj cez vitráže môžu oslovovať a tak pomáhať prehlbovať duše bohoslovcov počas ich prípravy na kňazskú službu. 

Slávnostného požehnania sa toto hodnotné umelecké dielo dočká v krátkom čase, ako náhle sa bohoslovci vrátia do seminára a usadnú do seminárskych lavíc.

Autorom grafických návrhov vitráží je akademický maliar Miroslav Cipár. Zhotovené boli v dielni Ing. Dariny Szöllösiovej z Nitrianskych Hrnčiaroviec. Celistvá krása a čistota svätcov, ktorá tak vyžaruje z týchto umeleckých skvostov odzrkadľuje súčasne aj životné motto Miroslava Cipára, ktorý hovorí: „Pošpiniť sa môžeme jedine zvnútra. Zvonka sa nedá pošpiniť, to nie je od nás.“  Nitrianske biskupstvo, ako aj Kňazský seminár sv. Gorazda vyjadrujú veľkú vďaku obom umelcom za ich dielo, ktoré sa podarilo.

Verejnosť sa bude môcť pokochať krásou nových vitráži  najskôr v najbližšiu sobotu pred nedeľou Dobrého Pastiera, ak to samozrejme pandemická situácia dovolí, kedy sa otvoria dvere Kňazského seminára sv. Gorazda v rámci tradičného Dňa otvorených dverí.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBSB, tu, ml; pz ) 20210406061   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]