[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Poradňa Alexis vlani riešila 268 prípadov, pomohla zachrániť 48 detí
P:3, 06. 04. 2021 11:55, DOM

Bratislava 6. apríla (TK KBS) Poradňa ALEXIS, n.o., ktorej hlavnou náplňou práce je pomoc osobám, ktoré sú zaskočené neplánovaným tehotenstvom a ženám či párom, ktoré sa trápia po spontánnom alebo umelom potrate, vlani riešila 268 prípadov (z toho 26 mužov). Celkovo prebehlo viac než 880 kontaktov. V roku 2020 sme pomohli zachrániť 48 detí, o ktorých vieme, informovala Zuzana Stohlová Kiňová, riaditeľka Poradne Alexis. „K 31.marcu 2021 máme už 87 nových prípadov (čo je o 13 prípadov viac, než v roku 2020 za to isté obdobie), zrealizovali sme viac než 150 kontaktov a pomohli zachrániť minimálne 17 detí (nie vždy nám dajú klientky vedieť, ako sa rozhodli)," uviedla. Za celé fungovanie Poradne ALEXIS, n.o. riešili poradkyne už vyše 2000 prípadov.

Vlaňajšie prípady sa prevažne týkali neplánovaných tehotenstiev. Aj keď oproti roku 2019 zaznamenali pokles prípadov neplánovaných tehotenstiev o 6,7 %, neplánovane tehotné a ženy zvažujúce potrat boli vďačné, že existuje organizácia, kde sa môžu zdieľať so svojimi problémami a hľadať spolu s odborníčkami najlepšie riešenie ich krízovej situácie, uvádza Poradňa ALEXIS, n.o. V roku 2020 sa výrazne zvýšil počet žien po potrate, ktoré v poradni hľadali psychologickú pomoc. V prípade žien po umelom potrate zaznamenali nárast prípadov o 60,87 % a v prípade žien po spontánnom potrate o 50 %.

Najviac za všetko hovoria poďakovania priamo od klientiek či klientov:

„Ďakujem, že mi píšete; naozaj mi to pomáha. Hoci vás nepoznám, ste jediná komu môžem napísať svoje pocity bez toho, aby som sa musela báť vašej reakcie“ (Zlatica)

„Ďakujem za komunikáciu, ktorá mi naozaj pomohla, keď to bolo kritické. Za všetku Vašu podporu a pomoc, ktorú som od Vás dostávala.“ (Michaela)

„Ďakujem pekne, nespočetne veľakrát za pomoc a podporu. Obdivujem Vás za trpezlivosť a ochotu pomôcť ženám, ktoré sa zmietajú v pocitoch, ako ja.“ (Alexandra)

„Vaše pomoc mi veľmi pomohla, především mi to dalo naději a chuť dále pokračovat v hledání řešení a pomohli jste mi lépe se zorientovat a nasměrovat k přijetí těhotenství a lepšímu fungování celkově.“ ( Kateřina)

„Som rád, že ste si na mňa našli čas a vypočuli ste si to, čo má trápi. Ďakujem, že ste mi pomohli, sa na celkovú situáciu pozrieť aj pozitívne, z inej perspektívy. Rozhovor s Vami mi vždy pomôže nevzdávať sa a ísť ďalej, napriek neľahkej situácií. Som Vám za to veľmi vďačný.“

Pre ženy po strate nenarodeného dieťaťa pripravili v poradni vlani novinku – podporné skupiny, kde navzájom zdieľali svoje prežívanie, problémy a spoločne sa naďalej podporujú na ceste zmierenia sa so stratou nenarodeného dieťaťa. Stretnutia sa tešia úspechu, je o ne záujem a preto v nich pokračujú aj tento rok.

Ďalšie problémy, s ktorými sa klientky a klienti na poradňu obrátili, boli: informácie o pochovaní spontánne potrateného/mŕtvo narodeného dieťaťa; riešenie fyzických alebo psychických problémov počas tehotenstva; informácie o prirodzených metódach plánovania rodičovstva; problémy s plodnosťou; tehotné ženy bez domova; informácie o práve otca na počaté dieťa a pribudli aj ženy, ktoré hľadali pomoc tesne pred pôrodom, či po pôrode. Trinásť prípadov bolo mimo zamerania poradne.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje

Poradňa ALEXIS, n.o. je doteraz jediná svojho druhu na Slovensku. Počas svojho viac než 11. ročného fungovania vybudovala funkčný systém práce s klientom a každoročne sa o bezplatné, odborné poradenské služby zaujíma čoraz viac ľudí, ktorí hľadajú pomoc najmä v prípade neplánovaného tehotenstva a problémov spojených so spontánnym alebo umelým potratom. Poradenské služby poskytuje bezplatne. „Venujeme sa každému, kto sa nám ozve a potrebuje našu pomoc. Je pre nás dôležité, aby boli naše služby dostupné pre každého bez ohľadu na finančnú a sociálnu situáciu našich klientok/klientov," hovorí riaditeľka Poradne Zuzana Stohlová Kiňová.

Viac informácií je možné nájsť na stránke www.alexisporadna.sk alebo na Facebooku.

-
Kontakt pre médiá: Zuzana Stohlová Kiňová, riaditeľka Poradne ALEXIS, n.o. tel.: 0911 756033, e-mail: zuzana@alexisporadna.sk( TK KBS, zsk, ml; pz ) 20210406057   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]