[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veľkonočná nedeľa v Bazilike sv. Petra s ružami z Holandska
P:3, 04. 04. 2021 12:40, ZAH

Vatikán 4. apríla (RV) Svätú omšu Veľkonočnej nedele 4. apríla slávil pápež František o 10. hodine vo Vatikánskej bazilike pri Oltári katedry s kardinálmi a členmi Rímskej kúrie a veriacimi prítomnými v zadnej lodi chrámu.

Ako zvyčajne veľkonočná omša prebiehala v slávnostnej forme s použitím kadidla a účasťou speváckeho zboru. Vo Veľkonočnej oktáve atmosféru v bazilike dotvára kvetinová výzdoba, v ktorej dominujú ruže v jemných tónoch žltej, ružovej a bielej farby.

Po tom, ako sa minulý rok z dôvodu pandémie prerušilo tradičné vyzdobovania Vatikánskeho námestia, sa pestovatelia z Holandska opäť vrátili k tradícii zasielania tohto daru pre Svätého Otca. Okrem výzdoby interiéru baziliky obdarili zásielkou ruží aj domovy pre seniorov vo Večnom meste.    

Slávenie v sebe spojilo symboliku kresťanského západu i východu. Pri slávnostnom vstupe si Svätý Otec uctil ikonu vzkrieseného Pána sediaceho na tróne. V latinskom aj gréckom slávnostnom prednese zaznelo evanjelium z 20. Jánovej kapitoly o dvojici apoštolov bežiacich k prázdnemu hrobu po zvesti prinesenej Máriou Magdalénou.

Ako je zvykom pri tejto príležitosti, namiesto homílie zachoval Svätý Otec chvíľu ticha na rozjímanie. Pri eucharistickej modlitbe v latinskom jazyku boli hlavnými koncelebrantmi kardináli Re a Sandri.

Tak ako počas dní Trídua, aj tentoraz mali v tíme vatikánskych ceromoniárov pod vedením Mons. Guida Mariniho dôležité úlohy slovenskí kňazi Mons. Ján Dubina a Mons. Ľubomír Welnitz.

Na poludnie sa pápež František prihovorí s veľkonočným posolstvom Urbi et Orbi a udelí apoštolské požehnanie mestu Rím a celému svetu, spojené s možnosťou získania odpustkov. Asistovať mu bude po prvý raz kardinál Mauro Gambetti, taliansky minorita vymenovaný len nedávno pápežom za duchovného správcu (arcikňaza) Baziliky sv. Petra a vikára pre Vatikánske mesto.

Aj tento rok bude Svätý Otec udeľovať požehnanie Urbi et Orbi z vnútra baziliky a nie z loggie na priečelí, ako to bývalo kedysi. Priamy prenos z udalosti bude vysielať 170 televízií, vrátane slovenských médií.

Už po druhý rok sa Veľká noc vo Vatikáne slávi s obmedzenou účasťou veriacich z dôvodu pandémie. Celé Taliansko je počas troch sviatočných dní „červenou zónou“ s obmedzeným pohybom.

Fotogaléria

Foto: SpC / Vatican( TK KBS, RV jb; pz ) 20210404003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]